فراجا گردشگری

بابل عراق و ۴ محوطه دیگر جهانی شدند

بابل عراق و ۴ محوطه دیگر جهانی شدند به گزارش فراجا در ادامه اجلاس كمیته میراث جهانی یونسكو دو محوطه طبیعی، دو محوطه فرهنگی و یك محوطه تركیبی (فرهنگی طبیعی) به لیست میراث جهانی یونسكو اضافه شدند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، در چهل و سومین اجلاس كمیته میراث جهانی یونسكو در شهر باكو در كشور آذربایجان در جریان است، در مجموع ۳۵ محوطه در كشورهای مختلف برای جهانی شدن مورد بررسی قرار می گیرند.
در ادامه بررسی این پرونده شهر تاریخ بابِل در عراق كه در ۸۵ كیلومتری جنوب بغداد قرار دارد هم بعنوان یك اثر فرهنگی به جمع میراث جهانی یونسكو افزوده شد. این محوطه جهانی شامل بقایای شهر بابل است كه بین سال های ۶۲۶ تا ۵۳۹ پیش از میلاد مسیح پایتخت امپراتوری بزرگ بابِل نو بوده است كه روستاها و مناطق كشاورزی الان آنرا احاطه كرده است. بقای شهر باستانی بابِل، دیوارهای بیرونی و درونی شهر، دروازه ها، كاخ ها، معابد و… همگی گواهی بر وجود منحصر به فرد یكی از تأثیرگذارترین امپراتوری های كهن جهان می دهد. بابِل كه محل حكمرانی خیلی از پادشاهان از حمورابی تا نبوكدنزر بوده است، تجلی اوج دوران رونق و خلاقیت در امپراتوری بابِل نو است. ارتباط شهر با باغ های معلق بعنوان یكی از عجایب هفتگانه دنیای كهن، باعث شهرت هنری، مذهبی و فرهنگی آن در سطح جهانی شده است.
محوطه های كهن ریخته گری و ذوب فلزات «Ferous » در كشور بوركینافاسو، كه قدمت بعضی از آنها به قرن هشتم پیش از میلاد می رسد، پارك طبیعی «Vatnajökull» در ایسلند كه شامل منطقه آتش فشانی به مساحت یك میلیون و ۴۴ هزار هكتار ست و ۱۴ درصد از مساحت كل كشور ایسلند را به خود اختصاص داده، سرزمین ها و آب های جنوبی فرانسه بعنوان بزرگترین مجمع الجزایر اقیانوس هند جنوبی و همینطور محوطه تركیبی (فرهنگی-طبیعی) «Paratyand Ilha Grande» در كشور برزیل بعنوان یك منظر فرهنگی كه شامل شهر تاریخی «پاراتی» یكی از قدیمی ترین شهرهای ساحلی برزیل می شود، دیگر محوطه هایی است كه اخیراً وارد لیست میراث جهانی یونسكو شدند.
روز گذشته جنگل های هیركانی در شمال ایران هم به وارد لیست میراث جهانی یونسكو بعنوان یك اثر طبیعی شد تا بیست و چهارمین محوطه ایران در لیست میراث جهانی یونسكو باشد.
چهل و سومین اجلاس كمیته میراث جهانی یونسكو از ۹ تا ۱۹ تیر در شهر باكو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار می شود،1398/04/15
18:42:24
5.0 / 5
4406
تگهای خبر: شهر , كهن , میراث , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912