فراجا گردشگری
همزمان با هفته كرامت آغاز شد:

نمایش نسخه خطی زیارت در موزه ملی ملك

نمایش نسخه خطی زیارت در موزه ملی ملك فراجا: نمایشگاه تك اثر كتابخانه و موزه ملی ملك با نمایش «نسخه خطی زیارت» به مناسبت دهه كرامت كار خودرا شروع كرد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی كتابخانه و موزه ملی ملك، موقوفه آستان قدس رضوی، هجدهمین نمایشگاه تك اثر كتابخانه و موزه ملی ملك، با نمایش نسخه خطی «رساله فی زیاره الرضا (ع)» كه به زبان عربی در ۱۱ هجری قمری كتابت شده است، هم زمان با یازدهمین جشنواره فرهنگی- هنری ماه هشتم در بزرگ ترین موقوفه فرهنگی ایران افتتاح شد.

برگزاری نمایشگاه تك اثر «نسخه خطی زیارت» یكی از برنامه های ویژه یازدهمین جشنواره فرهنگی- هنری ماه هشتم به شمار می آید كه با هدف هایی مانند گسترش فرهنگ اسلامی- ایرانی خصوصاً آداب زیارت، معرفی گوشه ای از نفایس خطی مجموعه وقفی حاج حسین آقا ملك بنیان گذار و واقف این گنجینه و گرامی داشت جشن های میلاد ولادت امام رضا (ع) انجام گرفته است.
نسخه خطی زیارت، یكی از زیارت نامه هایی به شمار می آید كه در «الذریعه» آقا بزرگ تهرانی به «شرف الدین یحیی بحرانی یزدی» منسوب شده است. این كتاب، یك مقدمه، سه باب و ۱۲ فصل و یك خاتمه را شامل می شود كه با تعریف معنای زیارت در مقدمه شروع می شود و مسایل تخصصی و معنوی زیارت را در باب ها و فصل های خود مطرح می كند.

این نمایشگاه در كنار نمایش اصل نسخه خطی، مسایلی همچون زمان سفر، آداب قبل از آغاز سفر، آداب و ثواب زیارت امام رضا (ع) را با ترجمه از عربی به فارسی در تابلوهایی فراروی بازدیدكنندگان می گذارد.
كتابخانه و موزه ملی ملك، دوستداران فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی را به بازدید از نمایشگاه «نسخه خطی زیارت» فرامی خواند.
یازدهمین جشنواره فرهنگی- هنری ماه هشتم به مناسبت فرارسیدن دهه كرامت از ۱۳ تا ۲۳ تیر ۱۳۹۸ خورشیدی در كتابخانه و موزه ملی ملك انجام می شود. برنامه های این جشنواره، در حوزه فرهنگ رضوی و تخصصی در گستره های كتاب داری و موزه داری و گستره فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی را شامل می شود، با برگزاری آیین گرامی داشت میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) شروع شده، با آیین گرامی داشت میلاد امام رضا (ع) اختتام می یابد.
منبع:

1398/04/19
15:08:57
5.0 / 5
4908
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912