فراجا گردشگری
یادداشت،

عبدالرحمن العوضی مردی به وسعت یك دریا…

عبدالرحمن العوضی مردی به وسعت یك دریا… به گزارش فراجا عباس خامه یار، معاون سابق بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزن فرهنگی ایران در لبنان در یادداشتی ضمن ابراز تاسف از درگذشت عبدالرحمن العوضی، رئیس انجمن دوستی ایران و كویت، گوشه هایی از خدمات این دانشمند ایرانی تبار در نزدیك كردن روابط ایران و كویت را بر شمرده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، عباس خامه یار در این یادداشت آورده است:
"در اولین روز هفته جاری، مردی به دیار معبود شتافت كه به وسعت یك دریا بود؛ عبدالرحمن العوضی رئیس انجمن دوستی ایران و كویت و وزیر پیشین بهداشت و درمان این كشور. فرهیخته ای ایرانی تبار كه سراسر عمر پر بركت خود را در راه مددرسانی به دردمندان و محرومان و پشتیبانی از توسعه علم و دانش بخصوص در زمینه طبابت و علوم پزشكی گذراند. وی رئیس مركز فرهنگستان علوم پزشكی جهان عرب بود كه مسئولیت تعریب و واژه گزینی اصطلاحات پزشكی انگلیسی و یافتن واژه مناسب و معادل آن به زبان عربی را بر عهده دارد. العوضی بیمارستان طب اسلامی را تأسیس كرد تا طبابت سنتی اسلامی را احیا كند و نشان دهد كه دانشمندان مسلمان قرن ها پیش چه دستاوردهای اعجاب انگیز علمی داشتند.
وی بنیانگذار و رئیس سازمان منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریایی بود و همیشه دغدغه آلودگی آب های خلیج فارس را داشت و در دفتر كار خود چشمش به سیستم های رصد بود كه ورود و خروج كشتی ها را از راه ماهواره رصد می كنند و اگر تخلفی رخ دهد بی درنگ متخلف را شناسایی و مجازات می كند. همواره به ریختن پسماندها و فاضلاب بدون تصفیه اخطار می داد و معتقد بود آب های خلیج فارس یك كالای استراتژیك و بسیار گران بهاست كه زندگی در این منطقه به آن بستگی دارد. دلش برای آبزیان خلیج فارس می تپید و از تردد نفتكش های غول پیكر بیگانگان كه مواد زائد و پسماند خویش را در خلیج فارس تخلیه می كنند، خشمگین بود؛ چونكه عبور روزانه ۱۵۰۰ كشتی بزرگ حیات آبزیان را تهدید می كند.
عبدالرحمن، پوینده راه حقیقت بود و عالمی عامل كه فقدان وی ضایعه ای برای جامعه انسانی است. همواره برای توسعه مناسبات مردمی ایران و كویت سخت تلاش می كرد و عاشق ایران و ایرانی ها بود. در سال های پایانی و آغازین دهه های هشتاد و نود كه نماینده فرهنگی كشورمان در كویت بودم با همفكری و همراهی عده ای از نخبگان و دلسوزان آن كشور و در اوج فضای ایران هراسی و جنگ روانی و رسانه ای بر ضد كشورمان در جلسه ای محدود در سندیكای روزنامه نگاران كویت، پیشنهاد تشكیل انجمن دوستی ایران و كویت داده شد و نام عبدالرحمن عوضی سرآمد نامهای پیشنهادی بود. در همان لحظات اولیه و در تماس تلفنی با ایشان، با استقبال غیر قابل تصوری روبرو شدیم و بعد هم ریاست انجمن را بر عهده گرفت و صمیمانه و مخلصانه تا آخرین لحظات زندگی اش در راه گسترش روابط مردمی ایران و كویت كوشش كرد و عالمانه و شجاعانه از مواضع جمهوری اسلامی ایران برابر استعماگران نوین دفاع جانانه ای كرد تا جایی كه در استقبال از اعضای گروه دوستی پارلمان ایران و كویت كه به دعوت مجلس الامه كویت در فروردین ماه ۱۳۹۵ به آن كشور وارد شدند، می گوید: «ایران كشوری مهم و بزرگ است و پیوندهای ناگسستنی دو ملت، ریشه در تاریخ دارد و ما وظیفه و مسئولیت سنگینی بر دوش داریم؛ چونكه باید این میراث كهن را به نسل جوان منتقل نماییم.» وی می افزاید: «منطقه هم اكنون گرفتار فضای آلوده و متشنج است و انجمن ما و گروه شما باید با تمام تلاش، تلاش كنند این فضای ملتهب و نا آرام را مهار كنند.»
دكتر عوضی ضمن ابراز خرسندی از مذاكرات موفقیت آمیز ایران با ۶ كشور بزرگ جهان و اثبات فعالیت صلح آمیز هسته ای می گوید: «آمریكا سرمنشأ همه اختلاف افكنی های حاكم بر منطقه است و خانم رایس وزیر خارجه پیشین آمریكا با فتنه انگیزی و طراحی هرج و مرج سازمان یافته در گوشه و كنار جهان عرب كوشید تا میان اعراب و ایران شكافی ایجاد كند، ولی روابط دو كشور همسایه نباید تحت تأثیر مسائل گذرا و حاشیه ای قرار بگیرد.»
شادروان عبدالرحمن العوضی همواره میل شدیدی داشت كه از زادگاهش «اِوَز» در استان فارس، دیداری داشته باشد و آنرا مشروط به همراه بودنم می كرد. ولی متأسفانه كهولت سن و بیماری اش چنین فرصتی را پیش نیاورد.
علاوه بر جلسات انجمن به مناسبت هایی در رایزنی فرهنگی كشورمان در كویت هم حضور می یافت و نسبت به اینجانب لطف و محبت فراوانی داشت و همواره قدردان و قدرشناس فعالیت هایم بود و رایزنی فرهنگی كشورمان در كویت را نمونه و الگوی نمایندگی های سایر كشورها در كویت می دانست...
خدایش رحمت كند…"1398/04/20
14:22:59
5.0 / 5
4620
تگهای خبر: پزشك , حفاظ , خدمات , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912