فراجا گردشگری
معاون رییس جمهور به ایسنا خبر داد

نرخ عوارض خروج كم می گردد

نرخ عوارض خروج كم می گردد فراجا: معاون رییس جمهور از احتمال كاهش نرخ «عوارض خروج از كشور» نسبت به مبلغ قبلی كه ۲۲۰ هزار تومان تعیین شده بود، اطلاع داد و اظهار داشت: افزایش تصاعدی كه برای هر نوبت سفر درنظر گرفته شده بود حذف خواهد شد.


علی اصغر مونسان درباره آخرین پیگیری ها درباره نرخ عوارض خروج از كشور كه در لایحه بودجه سال ۹۷، با سه تا شش برابر افزایش روبرو شده بود به ایسنا گفت: مبلغ عوارض خروج از كشور در لایحه بودجه دولت مشخص شده و درحال بررسی در مجلس است، ما هم صحبت های مختلفی را درباره نرخ جدید آن شنیده ایم كه منتظریم ببینیم مجلس محترم در نهایت، چه عددی را تصویب می كند.
او درباره آخرین صحبت شنیده شده درباره نرخ عوارض خروج از كشور برای سال ۹۷، اظهار داشت: آخرین صحبت را از رسانه ها شنیده ام كه نرخ آن ۱۵۰ هزار تومان بوده است. حالا منتظریم ببینیم مجلس چه تصمیمی می گیرد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همینطور درباره رشد تصاعدی نرخ عوارض خروج از كشور كه در لایحه بودجه از سه تا شش درصد، بسته به تعداد سفر سالانه درنظر گرفته شده است، اظهار نمود: آن طور كه ما شنیدیم این رشد تصاعدی حذف خواهد شد و فقط یك عدد برای عوارض خروج فیكس شده است.
مونسان در پاسخ به این پرسش كه كاهش نرخ عوارض بر مبنای دستور معاون اول رییس جمهور كه به سازمان برنامه بودجه در این باره نامه نوشته صورت می گیرد یا درنتیجه رای گیری نمایندكان مجلس مشخص خواهد شد، بیان كرد: لایحه بودجه كه برپایه اعداد قبلی به مجلس فرستاده شده، دچار تغییر نشده، ما فعلا منتظر نظر و تصمیم نمایندگان مجلس هستیم.
دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ كه ۱۹ آذرماه به مجلس تقدیم كرد، افزایش سه تا شش برابری عوارض خروج از كشور را پیشنهاد داد كه بر این اساس هر نفر در سفر نخست ۲۲۰ هزار تومان باید عوارض خروج پرداخت كند، این مبلغ در سفر دوم حدود ۵۰ درصد افزایش می یابد (۳۳۰ هزار تومان) و برای سفرهای سوم و بیشتر با ۱۰۰ درصد افزایش، به ۴۴۰ هزار تومان می رسد. این پیشنهاد دولت با واكنش های انتقادی زیادی از جانب مردم، فعالان گردشگری و نمایندگان مجلس روبرو شد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كه همزمان با تقدیم لایحه پیشنهادی مجلس اعلام نموده بود؛ ۴۰ هزار تومان از نرخ هر عوارض خروجی صرف تشویق تورهای ورودی خواهد شد، پیش از آن كه به جرگه مخالفان بپیوندد، در یك نشست خبری درباره مشاركت این سازمان در تعیین نرخ عوارض خروج از كشور، اظهار داشته بود: «حتما در تدوین بودجه دستگاه ها نظر دارند و همه بخش ها موظف به همكاری هستند و برای ما مهم، افزایش منطقی است. »
اما وی پس از طریق افتادن موج اعتراضها نسبت به این تصمیم دولت، در توئیتی نوشت؛ «با این رویكرد كه سفر ارزان باید در سبد زندگی همه ایرانی ها فراهم گردد، معتقدم اجرای هر تصمیمی باید متناسب با وضعیت اقتصادی مردم باشد. ای كاش تصمیم گیرانِ افزایش عوارض خروج از كشور، نظرات كارشناسی سازمان میراث فرهنگی، فعالان و متولیان گردشگری را جویا می شدند. »
معاون رییس جمهور سپس در نامه ای به اسحاق جهانگیری، تعدیل نرخ پیشنهادی عوارض خروج از كشور را خواهان شد و درباره ناهماهنگی در اعلام آن گفت؛ بحث افزایش عوارض خروج مطرح بود، ولی ما فكر می كردیم برای این كار با ما (میراث فرهنگی) هماهنگی می شود، اما عدد اعلام شده با ما نهایی نشده بود.
نرخ پیشنهادی سازمان میراث فرهنگی در هیات دولت و همینطور نامه به معاون اول ۸۵ هزار تومان بود كه با پرداخت ۴۰ هزار تومان آن به این سازمان موافقت شده بود، هرچند كه مونسان گفت؛ نرخ در لایحه بودجه ۲۲۰ هزار تومان تعیین شد، اما آن ۴۰ هزار تومان را تغییر ندادند.1396/10/17
15:51:25
5.0 / 5
5633
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912