فراجا گردشگری

دیدگاه مونسان درباره تاثیر تحریم بر گردشگری

دیدگاه مونسان درباره تاثیر تحریم بر گردشگری به گزارش فراجا رئیس سازمان میراث فرهنگی كشور با طرح این ادعا كه گردشگری از تحریم صدمه جدی ندیده است، اظهار داشت: بیشتر از ۱۹۰۰ پروژه گردشگری درحال پیگیری است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در جریان سفر به استان مركزی و بازدید از شهر نراق، بازار تاریخی و موزه شهاب سنگ این شهر در جمع خبرنگاران بیان كرد: خوشبختانه ایران دارای تمدنی كهن و تاریخی غنی است و در هر نقطه ای از كشور می توان آثار تاریخی را شاهد بود؛ بر این اساس از سرمایه گذاران می خواهیم به عرصه میراث فرهنگی و گردشگری كشور وارد شوند.
او با اشاره به واگذاری بناهای مهم تاریخی برای بهره برداری به بخش خصوصی در دو سال گذشته، اظهار داشت: حدود یك میلیون سایت تاریخی شناخته شده در كشور وجود دارد و به علت این كه بودجه های دولتی كفاف بهره برداری كامل از این ظرفیت ها را نمی دهد باید از مشاركت بخش خصوصی و مردم در مرمت و بهره برداری از آنها بهره برد و شهر كاشان و یزد نمونه های خوبی در حوزه مشاركت های مردمی در امر مرمت بناهای تاریخی و بهره برداری از آنها هستند.
مونسان با اشاره به تاریخ و تمدن استان مركزی، اضافه كرد: در این سفر اعتباری برای اماكن عمومی كه شاید سرمایه گذار به آن وارد نشود برای تعمیر اختصاص می یابد و استان هم باید در این راستا بودجه هایی را در نظر بگیرد تا با تجمیع اعتبارات اقدامات خوبی به انجام برسد.
او بر ضرورت فعال شدن استان مركزی برای جذب سرمایه گذار تصریح كرد و اظهار داشت: در سال ۹۷، با هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر توریست ورودی به كشور رشد ۵۲ درصدی در این عرصه حاصل شده و امسال در سه ماهه اول سال هم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد رشد در این بخش به ثبت رسیده است. ازاین رو استان مركزی باید از این حجم توریست ورودی به كشور برخوردار و منتفع شود و خوشبختانه استاندار مركزی مفاهیم و ریشه های گردشگری را می شناسد و باید از این ظرفیت نهایت بهره برده شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان كرد: استان مركزی امروز با صنعت شناخته می شود و باید ظرفیت های گردشگری خویش را تقویت كند چونكه در كنار رونق اقتصادی می تواند نشاط اجتماعی را رقم بزند.
او اظهار داشت: هم اكنون بیشتر از ۱۹۰۰ پروژه در حوزه گردشگری در كشور در حال پیگیری است كه سرمایه گذاری آن حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است و پیشبینی می شود حدود ۸۰ درصد آن تا آخر دولت دوازدهم به نتیجه برسد و از این تعداد پروژه ۵۰۰ پروژه مربوط به هتل سازی است. همینطور در طول دو سال عمر دولت دوم تدبیر و امید بیشتر از ۳۹۰۰ موافقت اصولی صادر گردیده است و این امر نشان داده است كه سرمایه گذاران، حوزه گردشگری را پر رونق دیده اند و روز به روز حجم سرمایه گذاری در این عرصه در حال افزایش می باشد، شكی نیست كه در سال های آتی صنعت توریسم در كنار اقتصاد نفتی می تواند یك ظرفیت اقتصادی مهم برای كشور باشد.
او در مورد اثر تحریم ها در صنعت توریسم كشور اظهار داشت: تحریم ها به هر حال اذیت كننده بوده است و از برخی پروازهای مستقیم كاسته شد. بحث ایران هراسی هم اشكالاتی به همراه دارد، اما از سال ۹۶ برنامه هایی برای مقابله در دستور كار قرار گرفت و روی بازارهای جدید و منطقه ای مانند تركیه و چین كار شد و رشد توریست نشان داده است كه حوزه گردشگری از تحریم ها صدمه جدی ندیده است.
مونسان افزود: لغو روادید كشورهای هدف و درج نشدن مهر در پاسپورت ها همچون اقداماتی بوده كه رونق حوزه گردشگری كشور را به دنبال داشته است.
او درباره نقش صنایع دستی در توسعه پایدار و اشتغال هم بیان كرد: سال ۹۷ حدود ۲۸۱ میلیون دلار صادرات صنایع دستی از مبادی كمرگی به ثبت رسید، البته بخشی از صادرات صنایع دستی به صورت چمدانی است كه در این بخش ۳۰۰ میلیون دلار صادرات پیشبینی می شود و در واقع حدود ۶۰۰ میلیون دلار صادرات داشته ایم، همینطور در دولت دوازدهم طرح تجاری سازی صنایع دستی استارت زده شده است تا كاربردی شدن صنایع دستی مورد توجه قرار گیرد و در حوزه برندسازی، بسته بندی و طراحی مبتنی بر سلیقه مشتری كار شود. در بازار داخلی هم صنایع دستی وارد خانه های مردم شده است كه اگر این اتفاق توسعه یابد بازار بزرگ داخلی در اختیار صنعت صنایع دستی خواهد بود.
مونسان افزود: هم اكنون یك میلیون نفر از محل صنایع دستی امرار معاش می كنند.1398/05/29
14:53:15
5.0 / 5
4161
تگهای خبر: بازار , پرواز , توریست , توریسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912