فراجا گردشگری
در گفت وگو با رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران مطرح شد

شهرداری ها نقش كلیدی در پشتیبانی از مراكز علم ایفا كنند، ایران، میزبان ۷۰ كشور در سیموست ۲۰۲۰

شهرداری ها نقش كلیدی در پشتیبانی از مراكز علم ایفا كنند، ایران، میزبان ۷۰ كشور در سیموست ۲۰۲۰ به گزارش فراجا رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران با تاكید بر آن كه شهرداری ها باید نقشی كلیدی در پشتیبانی از مراكز علم و تخصیص فضا به آنها داشته باشند، اشاره كرد: متأسفانه زمانی كه سازمان یا وزارت خانه ای یك ساختمان را در اختیار می گیرد، خودش را مالك ابدی آن می پندارد و اجازه استفاده به دیگران را نمی دهد. تا زمانی كه نگاهِ بخشی به امكانات وجود داشته باشد، بطور قطع فرهنگ واگذاری ساختمان های بلااستفاده و بهره مندی از امكانات آنها به نفع ملت جا نمی افتد.


سیف الله جلیلی در گفتگو با ایسنا با تاكید بر آن كه موزه های علوم و فناوری و مراكز علم به پشتوانه علمی نیاز دارند و از همین جهت نیز نیازمند اعضای هیات علمی بخصوص در رشته های علوم پایه هستند، اظهار داشت: این مراكز در تمام دنیا با وزارت آموزش ارتباط پیدا می كنند كه نام این وزارت خانه از كشوری به كشور دیگر متفاوت است؛ بعنوان مثال در كشور ما وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش متولی آموزش هستند.
وی تاكید كرد: موزه ها و مراكز علم حاكمیتی هستند و سر و سامان دادن به آنها تنها بر عهده یك سازمان نیست. وزارت علوم در حد بضاعت خود به موزه های علم كمك كرده است، در حالیكه معمولاً همه جای دنیا، شهرداری ها متولی مراكز علم و فناوری هستند. شهرداری امكان دارد بخواهد خودش در ساختمانی كه در اختیار دارد مركز علم تأسیس كند، در حالیكه كار شهرداری اداره مركز علم نیست و این سازمان فاقد پشتوانه علمی برای تأسیس یك مركز علم است.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران با اشاره به اینكه در داخل كشور و در شهر تهران، ساختمان های زیادی وجود دارند كه باید به مراكز علم تبدیل شوند، اظهار نمود: در این ساختمان ها كارهایی انجام می شود، اما آنها كارایی لازم را كه از یك مركز علم انتظار می رود، ندارند.
جلیلی اضافه كرد: بعنوان مثال بعضی اُرگان ها هزاران متر را به فضایی اختصاص داده و دو وسیله بی ربط در آن قرار داده اند. این در شرایطی است كه بعضی از این ساختمان ها، ساختمان های ملی هستند و باید به نفع ملت و نه یك سازمان خاص، مورد استفاده قرار گیرند. متأسفانه زمانی كه سازمان یا وزارت خانه ای یك ساختمان را در اختیار می گیرد، خودش را مالك ابدی آن می پندارد و اجازه استفاده به دیگران را نمی دهد. تا زمانی كه نگاهِ بخشی به امكانات وجود داشته باشد، اساسا فرهنگ واگذاری ساختمان های بلااستفاده و بهره مندی از امكانات آنها به نفع ملت جا نمی افتد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره ارتباط سازمان میراث فرهنگی با موزه علوم و فناوری با اشاره به اینكه ارتباط اداری مستقیمی با این سازمان نداریم، توضیح داد: در عین حال از نظر كاری ارتباط زیادی با سازمان میراث فرهنگی داریم. مشكلی كه در كشور داریم، این است كه برخی سازمان ها وارد حوزه هایی می شوند كه ارتباطی با آنها ندارد؛ بعنوان مثال فلان سازمان می خواهد موزه علوم راه اندازی كند، در حالیكه این حوزه كاری آنها نیست.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری خاطرنشان كرد: هیچ گونه تداخلی با میراث فرهنگی نداریم و این سازمان باید حامی ما باشد، چون كه ما در جهت اهداف این سازمان حركت می نماییم. خوشبختانه تاكنون مشكلی با سازمان میراث فرهنگی نداشته ایم و آنها همیشه ما را حمایت كرده اند.
جلیلی تاكید كرد: در عین حال فضا و امكانات می تواند از راه سازمان میراث فرهنگی فراهم گردد. بعنوان مثال "یونیورساینس" (universcience) در فرانسه، بعنوان بزرگ ترین مركز علم این كشور، دارای دو ساختمان است كه یكی از آنها (كاخ اكتشاف) در بزرگ ترین ساختمان میراث فرهنگی فرانسه قرار دارد.

انتظار از شهرداری برای ایفای نقش كلیدی در پشتیبانی از مراكز علم
لزوم به روزرسانی موزه های علم و فناوری

وی با تاكید بر آن كه شهرداری ها باید نقش كلیدی در پشتیبانی از مراكز علم و تخصیص فضا به آنها را داشته باشند، خاطرنشان كرد: ما هم می توانیم به شهرداری كمك نماییم. شهرداری در عین حال كه هزینه های بسیار زیادی دارد، درآمدهای بسیار بالایی هم دارد كه بخشی از آن می تواند به مراكز علم اختصاص یابد. مشكل اصلی این است كه شهرداری ها نمی خواهند قبول كنند كه ایجاد مراكز علوم و فناوری، فرهنگ سازی علمی و برقراری ارتباط بین مردم و علم، جزو وظایف آن هاست.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری خاطرنشان كرد: ایجاد مركز علم صرف قرار دادن یك وسیله یا دستگاه در یك ساختمان نیست، بلكه این دستگاه ها احتیاج به نگه داری و به روزرسانی دارند و خاصیت مهم موزه های علوم و فناوری تغییر و تحول و به روز بودن آن هاست. شهرداری ها پشتوانه علمی برای ایجاد مراكز علم را ندارند. این در شرایطی است كه ما در موزه علوم و فناوری از همكاری گروه های تحقیقاتی در رشته های مختلف برخوردار هستیم.
جلیلی با اشاره به اینكه در یك موزه علم بایستی گالری ها به صورت سالانه تغییر كنند، اظهار داشت: گالری فیزیك ما برای مخاطبی كه دو بار از آن بازدید كرده، دیگر جذابیتی ندارد و حتی متخصصان معتقدند كه هر ۶ ماه یك مرتبه باید یك وسیله جدید به گالری های علم اضافه شود.
وی با اشاره به اینكه امروزه معیار رشد فرهنگی، علمی و صنعتی یك كشور را با تعداد مراكز علوم و فناوری آن می سنجند، خاطرنشان كرد: در كشور ما پس از سال ها یك موزه علم و فناوری تأسیس شده و هیچ حمایتی هم از آن نمی گردد. این در شرایطی است كه كشورهای دیگر ارقام هنگفتی را صرف موزه های علم و فناوری می كنند و برای این مراكز اهمیت بسیار زیادی قائل هستند.

رونمایی از بانك اطلاعاتی موزه های دانشگاهی با حضور نمایندگان وزارت علوم
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران با اشاره به اینكه بانك اطلاعاتی موزه های دانشگاهی در حال آماده سازی است، اظهار داشت: در حال برنامه ریزی هستیم تا در جلسه سالانه كه با حضور همه رؤسای موزه های دانشگاهی و دست اندركاران علم و فناوری برگزار می شود، این بانك اطلاعاتی را رونمایی نماییم.
جلیلی با اشاره به اینكه گردآوری اطلاعات موزه های دانشگاهی با عنایت به پراكندگی موزه ها با دشواری انجام شده است، اظهار نمود: یك نفر را برای گردآوری اطلاعات موزه ها تعیین كردیم و می خواهیم بانك اطلاعاتی را در ماه های دی یا بهمن و با حضور نمایندگان وزارت علوم رونمایی نماییم.
وی همچون اهداف ایجاد بانك اطلاعاتی موزه های دانشگاهی را آشنایی با ظرفیت های موزه های دانشگاهی در استان ها و استفاده از توانایی آنها، هدفمندسازی آنها در استان و... عنوان نمود و افزود: پس از شناخت موزه ها می توانیم با نمایندگان استانی و مسؤلان مكاتباتی داشته باشیم تا از موزه های دانشگاهی حمایت كرده تا آنها را به نحوی درآورند كه مورد استفاده افراد عادی هم باشد.
دبیر شورایعالی موزه های دانشگاهی اضافه كرد: هدف دیگر از ایجاد بانك اطلاعاتی، نمایش اشیای موزه های دیگر در موزه میزبان است كه بزودی موزه علوم میزبان چنین رویدادی خواهد بود. این اقدامات در موزه های دنیا رسم است و بعنوان مثال شما شاهد هستید كه اشیای موزه لوور مدتی در موزه ملی ایران به نمایش درمی آید، یا بالعكس.

ساخت دستگاه و آموزش؛ خدمات موزه علوم و فناوری ایران به موزه های دانشگاهی
جلیلی تصریح كرد: با تلاش های بسیار زیادی كه انجام دادیم، موزه های دانشجویی ذیل بودجه "كمك به راه اندازی مساجد، مرمت بناهای تاریخی و كمك به موزه های دانشگاهی" قرار گرفته و موزه ها امكان استفاده از این بودجه را دارند. هدف دیگر از ایجاد بانك اطلاعاتی، ایجاد شبكه ای از موزه های دانشگاهی است كه وظیفه داشته باشد به همه اقشار جامعه خدمت رسانی كند.
وی در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به اینكه گزارشی از اینكه موزه ای موفق به دریافت بودجه از كانال بودجه فرهنگی دانشگاه ها شده است یا خیر نداشته ایم، اظهار داشت: اتفاقاً از یكی از همكاران خواسته ام كه گزارشی از این مورد به ما عرضه كنند، چون كه بودجه ها اخیرا تخصیص داده شده اند.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران در پاسخ به این سوال كه به دنبال حمایت موزه ملی علوم و فناوری ایران از موزه های دانشگاهی، این موزه ها ذیل موزه علوم قرار خواهند گرفت یا خیر، تاكید كرد: هیچ تمایلی به اینكه یك موزه دانشگاهی زیرمجموعه ما قرار گیرد، نداریم و هدف ما كمك است. در واقع حتی ضرورتی ندارد كه موزه هایی كه با همكاری ما كاری را انجام دهند، اسمی از موزه علوم و فناوری بیاورند.
جلیلی در همین زمینه تشریح كرد: همچون اقداماتی كه می توانیم در پشتیبانی از موزه های دانشگاهی انجام دهیم، "ساخت دستگاه" برای آنها یا "آموزش نیروها" است. موزه ها چنان چه بخواهند دستگاهی را از بیرون خریداری كنند، باید هزینه زیادی صرف كنند، در حالیكه ما امكان ساخت دستگاه را داریم؛ همینطور نیروهای آنها می توانند ۱۰ یا ۲۰ روز در تهران مستقر شده و از آموزش های موزه ملی علوم بهره مند شوند.
وی تاكید كرد: موزه های علوم و فناوری موزه های هزینه بری هستند و هزینه زیادی صرف ایجاد یك گالری می شود. ازاین رو چه بهتر كه زمانی كه یك گالری ساخته شده، در جاهای دیگر هم نمایش داده شود. این آمادگی در موزه ما وجود دارد و یك گالری سیار داریم، اما اگر موزه دانشگاهی علاقه مند باشد، می تواند با هزینه خود گالری اش را در موزه ما به نمایش بگذارد.

حضور نمایندگان ۷۰ كشور در سیموسِت ۲۰۲۰ به میزبانی ایران
دبیر شورایعالی موزه های دانشگاهی در پاسخ به این سوال كه آیا رونق بخشی به موزه های دانشگاهی بر گردشگردی تأثیر می گذارد یا خیر، اظهار داشت: بزرگ ترین حُسن موزه های علوم و فناوری جذب گردشگر داخلی و خارجی است. سال دیگر میزبان چهل و هشتمین كنفرانس بین المللی سیموسِت (CIMUSET)، مهم ترین گردهمایی موزه های علوم كشورها هستیم و نمایندگان حداقل ۷۰ كشور در ایران حضور پیدا خواهند كرد.
جلیلی افزود: در موزه ملی علوم و فناوری نیز با عنایت به اینكه در منطقه گردشگری واقع شده، به صورت روزانه میهمان توریستهای خارجی هستیم. یكی از جاذبه های جالب برای گردشگر ها، جاذبه های علمی است كه كمك بسیار زیادی به جذب گردشگر ها می كند و موجب رونق گردشگری در كشور می شود.
وی در همین زمینه با اشاره به برگزاری گردهمایی شورای بین المللی موزه ها (ایكوم) در ژاپن (كیوتو)، اظهار داشت: به دنبال بازدیدی كه از یكی از موزه های علم و فناوری خارجی داشتم، در جلسه ای مربوط به فاز مطالعاتی یكی از گالری ها شركت كردم كه ۲.۵ میلیون یورو صرف فاز مطالعاتی یك گالری شده بود. این در شرایطی است كه در كشور ما صرف ۱۰۰ میلیون تومان برای ساخت یك گالری هم رقم بالایی به نظر می آید.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران با اشاره به اینكه این گالری به سوژه "اثر شبكه های اجتماعی بر روابط بین انسان ها" اختصاص داشته است، اظهار داشت: امسال گردهمایی سالانه شورای بین المللی موزه ها (ICOM) با انتخابات كمیته بین‎‏المللی موزه‏‎ها و مجموعه‎‏های علوم و فناوری (CIMUSET) كه هر ۴ سال یك مرتبه برگزار می شود، همزمان شد و سال دیگر نیز ما میزبان سیموست خواهیم بود. در عین حال جلسات مشتركی بین آنها برای انتخاب اعضای هیات مدیره برگزار می گردد و به صورت كلی تمام كشورها عضو شورای بین المللی موزه ها هستند.
جلیلی در پاسخ به این سوال كه رویكرد موزه ملی علوم و فناوری نسبت به موزه های دانشگاهی عضو ایكوم چیست، اظهار داشت: ما از خیلی وقت پیش عضوی از مجامع بین المللی هستیم و ما را بعنوان پرچم دار موزه های علم و فناوری در ایران می شناسند. اینكه موزه های دانشگاهی به ایكوم بپیوندند، نشان از ارتباطات خوب بین المللی آنها دارد و از سوی ما هم این مورد اهمیت دارد، اما رویكرد خاصی نسبت به آنها نداریم.

برنامه برای تأسیس دبیرخانه دائم شورایعالی موزه های دانشگاهی
وی درباره فعالیت شورایعالی موزه های دانشگاهی اظهار داشت: بنا شده تا این شورا هر سال جلسه داشته باشد تا اقدامات انجام شده را بررسی كند و پس از نهایی شدن اساس نامه ها بتوانیم دبیرخانه شورا را در موزه علوم و فناوری تأسیس نماییم.
دبیر شورایعالی موزه های دانشگاهی اظهار داشت: هدف از این شورا سیاست گذاری كلی، تعیین ساختارها، تخصص افراد و... است كه در این شورا تصویب می شود، اما آنچه اهمیت دارد، حمایت هر استاد و شخص مرتبط از شورا است. اساسا این شورا به تنهایی قدرت اجرایی نخواهد داشت و هر موزه به تنهایی و به پشتوانه شورا باید به دنبال قدرت اجرایی بگردد كه البته ما نیز از این حركت حمایت خواهیم كرد.

افتتاح گالری "سنگ، زندگی و آب"؛ به زودی
وی با اشاره به اینكه طراحی داخلی گالری "میرزاخانی" یا "ریاضی" انجام شده و گالری سنگ نیز بزودی افتتاح می گردد، اظهار داشت: علت تغییر و تحولات در موزه علوم، میزبانی چهل و هشتمین مجمع بین‎المللی موزه های علوم و فناوری جهان، "سیموست ۲۰۲۰" در سال آینده است.

زمان و محل برگزاری سیموست ۲۰۲۰/آغاز به كار رسمی وب سایت
جلیلی با اشاره به اینكه اقدامات مقدماتی سیموست ۲۰۲۰ به میزبانی موزه علوم و فناوری انجام شده است، تشریح كرد: گزارشی از سیموست ۲۰۲۰ شامل محل برگزاری (موزه ملی، موزه پست و موزه علوم)، محل اسكان میهمانان (هتل فردوسی) و... را به شورای بین المللی موزه های دانشگاهی كه ۱ تا ۷ سپتامبر در كیتوی ژاپن برگزار شد، ارائه كردیم.
وی ادامه داد: همینطور وب سایت سیموست ۲۰۲۰ را در كنفرانس كیوتو رونمایی كردیم و این وب سایت قانونا باید بلافاصله پس از به پایان رسیدن كنفرانس كیوتو آغاز به كار می كرد و از همان زمان ثبت نام برای سیموست ۲۰۲۰ شروع شد.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری تصریح كرد: ۱۲ كشور همچون فرانسه، كانادا، انگلیس، تركیه، فنلاند، سوئیس و... عضو كمیته علمی كنفرانس هستند كه این كمیته امكان گسترش دارد. دبیرخانه دائمی كمیته اجرایی نیز در موزه ملی علوم و فناوری به راه افتاده است.
جلیلی در انتها صحبت های خود اظهار داشت: چهل و هشتمین كنفرانس سیموست ۲۰۲۰، ۲۶ تا ۳۰ اكتبر برگزار می گردد و ثبت نام در این كنفرانس را تا دو ماه قبل از برگزاری آن ادامه می دهیم. علاقه مندان برای اطلاع بیشتر می توانند به نشانی اینترنتی http: //cimuset.inmost.ir/ رجوع كنند.
منبع:

1398/06/21
14:38:55
5.0 / 5
4222
تگهای خبر: آموزش , توریست , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912