فراجا گردشگری

ایران و اتریش سمپوزیوم گردشگری كوهستان برگزار می كنند

ایران و اتریش سمپوزیوم گردشگری كوهستان برگزار می كنند به گزارش فراجا ایران و اتریش درباره برگزاری «سمپوزیوم گردشگری كوهستان و طبیعت گرد» و سومین «كارگروه فنی همكاریهای گردشگری ایران و اتریش» مذاكره كردند.


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ در نشست با اشتفان شولتس ـ سفیر اتریش در تهران ـ كه در محل این معاونت برگزار شد، مقدمات برگزاری سمپوزیوم گردشگری كوهستان و طبیعت گردی در تاریخ سوم و چهارم مهرماه و برگزاری سومین كارگروه فنی همكارهای گردشگری ایران و اتریش در تاریخ دوم مهرماه امسال در تهران را بررسی كردند.
معاون گردشگری اظهار داشت: با عنایت به این كه رویدادهای مهم پیش رو با محوریت طبیعت گردی و اكوتوریسم خواهد بود، آشنایی با اقدامات انجام شده در معاونت گردشگری در رابطه با این حوزه شامل به كارگیری توان فرابخشی دستگاه های ذینفع در كمیته ملی طبیعت گردی، به روزرسانی سند ملی طبیعت گردی و ابلاغ آن، همكاری با سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مطابق با شعار سال ۲۰۲۰ با عنوان اكوتوریسم و توسعه گردشگری روستایی و میزبانی از وزرای گردشگری كشورهای مختلف در اجلاسی جهانی با همین عنوان در استان های كرمانشاه و كردستان، نشان دهنده آن است كه مبحث اكوتوریسم همواره در اولویت برنامه های ما قرار دارد و گام های برداشته شده می تواند در برگزاریسمپوزیوم گردشگری كوهستان و طبیعت گردی كه مقرر است با همكاری معاونت گردشگری، سفارت اتریش و دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شود، اثرگذار باشد.
تیموری همینطور با بیان این كه نگاه ما به حوزه گردشگری در كنار ابعاد اقتصادی و اجتماعی آن یك نگاه غالب فرهنگی است، خاطرنشان كرد: گردشگری ابزاری مناسب برای تعامل و ارتباطات میان فرهنگی بین ملت ها است.
معاون گردشگری اظهار نمود: شاید یكی از علل این كه جهان امروز درگیر چالش ها و تنش های روز افزون شده است این باشد كه مسؤولان حوزه های فرهنگی به اندازه سیاسیون فعال نبوده اند تا با تقویت روابط میان ملت ها، دوستی ها و تعاملات مسالمت آمیز جایگزین چالش ها، خصومت ها و تنش ها شود.
تیموری از ایران بعنوان مقصدی فرهنگی برای گردشگران نام برد و اظهار داشت: وجود تفاوت نگاه گردشگران قبل و پس از ورود به كشور و تحسین از وجوه فرهنگی ایران نشان از این ادعا است كه به تكرار در تورهای ورودی شاهد آن هستیم.
معاون گردشگری بهره مندی از گردشگری بعنوان محرك برای پویایی و نشاط، افزایش كیفیت زندگی اجتماعی در بین مردم ایران و كوشش برای توزیع سفر و انتقال ثروت به استان های محروم و كمتر شناخته شده را سیاست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در عرصه گردشگری داخلی و یك مسؤولیت اجتماعی برای حوزه گردشگری دانست و اظهار داشت: سمپوزیوم گردشگری كوهستان و طبیعت گردی هم راستا با زوایای فرهنگی گفته شده، برگزار خواهد شد؛ چونكه اكوتوریسم در ایران یك ظرفیت است و با عنایت به این كه این ظرفیت در شهرها و روستاهای كوچك متمركز است؛ بنابراین فرآیند توزیع سفر و ثروت می تواند در شكوفایی استعدادهای بالقوه این بخش موثر واقع شود.
تیموری همینطور با اشاره به پیشینه همكاریهای گردشگری میان جمهوری اسلامی ایران و اتریش، اضافه كرد: سومین كارگروه فنی همكارهای گردشگری ایران و اتریش كه مقرر است همزمان در مهرماه امسال در تهران برگزار شود، چندی قبل در خردادماه امسال با عنوان دومین نشست كارگروه مشترك گردشگری جمهوری اسلامی ایران و اتریش با مبحث آموزش برگزار گردید و بخش نخست این رویداد هم سال ۹۵ با هدف آشنایی ظرفیت های گردشگری طرفین در تهران برگزار شده بود.
او با بیان پشتیبانی از روند برگزاری این كارگروه، اظهار نمود: بخش نخست سومین كارگروه همكارهای ایران و اتریش با مبحث گردشگری كوهستان و بخش دوم این رویداد با محوریت طبیعت گردی برگزار می شود و فعالان بخش خصوصی و دولتی طرفین به تبادل اطلاعات و تقویت تعاملات در این عرصه خواهند پرداخت.
تیموری همچین برای برگزاری مراسم امضای پروتكل سومین كارگروه فنی همكارهای گردشگری ایران و اتریش به منظور ثبت تعهدات طرفین، در روز چهارشنبه، ۳ مهرماه در حاشیه سمپوزیوم گردشگری كوهستان و طبیعت گردی در دانشگاه علم و فرهنگ، اعلام آمادگی كرد.
اشتفان شولتس ـ سفیر اتریش در ایران ـ هم با بیان این كه گردشگری یكی از كانال هایی است كه به تعمیق روابط دولت ها و ملت ها می انجامد، اظهار داشت: می توانیم ادعا نماییم رابطه ایران و اتریش در زمینه گردشگری جزو ارتباطات ابرقدرت است؛ چون كه این رابطه بیشتر از ۷۰۰ سال پیشینه دارد.
وی با بیان این كه یكی از وجوه اصلی گردشگری یادگیری از یكدیگر است، اظهار نمود: جانمایی صحیح ساختار سمپوزیوم گردشگری كوهستان و طبیعت گردی باهدف آموزش می تواند در فرهنگسازی گردشگری داخلی، ارتباط با كشورهای همسایه و هم در سطح بین الملل اثرگذار باشد.
سفیر اتریش اضافه كرد: پیشنهاد می شود با دعوت از استان های فعال در حوزه طبیعت گردی در سمپوزیوم پیش رو زمینه ارتقای كیفی خدمات این حوزه را سبب شویم.
شولتس اظهار داشت: كشور اتریش با جمعیت ۸ میلیون نفر، شاهد ۱۵۰ میلیون نفر شب - اقامت و افزایش ۳۸ درصد رشد پارسال نسبت به سال قبل است. با عنایت به رشد حاصل شده، نكات منفی هم در زمینه مدیریت مقاصد، ازدحام گردشگران در بعضی نقاط خاص و عدم توزیع سفر در اتریش دیده می شود.
او همینطور نسبت به دستاوردهای سومین كارگروه فنی همكارهای گردشگری ایران و اتریش بیان كرد: امیدوارم با ترسیم نقشه راه در حوزه گردشگری كوهستان و طبیعت گردی، چشم اندازی روشن در زمینه همكاری دو كشور ترسیم شود.
منبع:

1398/06/22
14:47:52
5.0 / 5
4065
تگهای خبر: آموزش , اقامت , توریسم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912