فراجا گردشگری
معاون گردشگری خبر داد:

تدوین ضوابط 6 مدل از تاسیسات گردشگری

تدوین ضوابط 6 مدل از تاسیسات گردشگری به گزارش فراجا معاون گردشگری از آغاز مراحل تدوین ضوابط ارزیابی و درجه بندی شش مدل از تاسیسات گردشگری اطلاع داد.


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری در نشستی با مبحث تدوین ضوابط فنی ارزیابی و درجه بندی، اظهار داشت: طبق «آیین نامه ایجاد، اصلاح، تكمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها»، مصوب سال ۱۳۹۴ هیأت وزیران، ۱۶ مورد بعنوان تاسیسات گردشگری معرفی شده است كه از این بین تدوین ضوابط برای ۶ مورد شامل «اردوگاه ـ كمپ »، «هتل ـ بیمارستان»، «دهكده های سلامت»، «اقامتگاه های سنتی»، «مجتمع های گردشگری» و «مراكز تفریحی و سرگرمی گردشگری» در چارچوب پروژه ای توسط تیم اجرایی متخصص و حرفه ای مركب از ارزیابان، مدیران فنی ارزیابی خدمات گردشگری و مراكز علمی دانشگاهی شروع شده است.
وی با بیان این كه هم اكنون ضوابط فنی برای پنج مصداق از تاسیسات گردشگری كشور موجود است، اضافه كرد: قبل از این ضوابط ارزیابی و درجه بندی برای فعالیت «هتل»، «هتل آپارتمان»، «مهمان پذیر»، «واحدهای پذیرایی بین راهی» و هم «سفره خانه سنتی» تدوین شده است و ضوابط مورد نیاز «اقامتگاه های بوم گردی» هم در شرف ابلاغ است.
تیموری با بیان این كه یكی از الزامات توسعه صنعت توریسم، عرضه خدمات استاندارد و باكیفیت به گردشگران در بخش های مختلف خدماتی بخصوص در بخش میهمان نوازی است، خاطرنشان كرد: تهیه ضوابط مورد نیاز بعنوان چارچوبی قانونی با ترسیم استانداردها، تعاریف دقیق و خط ومشی مورد نیاز فعالیت تاسیسات گردشگری عامل ارتقای خدمات به شمار می آید و سبب می شود تا امكانات مورد نیاز گردشگران از قبیل اقامت، آسایش، تفریحات، غذا و نوشیدنی در سطحی مطلوب عرضه شود و نظارت بر عرضه چنین خدماتی هم ضابطه مند شود.
وی اظهار داشت: كیفیت خدمات و استاندارد بالای تأسیسات به پشتوانه ضوابط ارزیابی و درجه بندی لازم، در ایجاد رضایت مندی و افزایش مدت اقامت گردشگران و دیدار مجدد آنها از مقاصد گردشگری نقش موثری خواهد داشت.
او درباره اهداف پروژه تدوین ضوابط برای شش مورد از تاسیسات گردشگری كشور، اظهار داشت: فقدان ضوابط فنی مناسب در تأسیسات گردشگری از جهات مختلفی صدمه های جدی به صنعت توریسم كشور وارد می كند، بگونه ای كه از یك سو نارضایتی مسافران و میهمانان را به دنبال دارد و از جانب دیگر سبب سردرگمی سرمایه گذارانی می شود كه به دنبال راه اندازی تأسیسات گردشگری هستند. ازاین رو پروژه مورد نظر با تعریف شفاف خصوصیت های تاسیسات مختلف اقامتگاهی و خدمات گردشگری در كشور مانع از ساخت و ساز سلیقه ای، غیراستاندارد و نامتناسب با بازار خواهد شد.
معاون گردشگری تصریح كرد: تدوین ضوابط فنی برای انواع تاسیسات گردشگری از الزامات قانونی «آیین نامه، ایجاد اصلاح، تكمیل و درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آنها» به شمار می آید، بنابراین با عنایت به لزوم توسعه گردشگری در كشور و رسیدن به اهداف پیشبینی شده در سند چشم انداز، به توسعه كمی و كیفی تأسیسات اقامتگاهی نیاز است و تدوین ضوابط ارزیابی و درجه بندی ضمن افزایش رضایت مندی گردشگران، راهنمای عملی برای سرمایه گذاران و سازندگان تأسیسات گردشگری در كشور خواهد بود.
منبع:

1398/06/26
22:50:27
5.0 / 5
4576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912