فراجا گردشگری

وعده مونسان برای یك خبر خوشحال كننده در حوزه میراث فرهنگی

وعده مونسان برای یك خبر خوشحال كننده در حوزه میراث فرهنگی فراجا: در حالی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از 110 لوح هخامنشی در موزه ملی ایران رونمایی نمود كه باز هم اعلام نمود بزودی یك خبر خوشحال كننده دیگر در زمینه ی میراث فرهنگی منتشر نموده و به مردم هدیه می دهد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان ظهر چهارشنبه دهم مهر در ائین رونمایی از ۱۱۰ لوح هخامنشی از ۱۸۷۳ لوح مسترد شده به كشور پس از ۸۲ سال، در موزه ملی ایران اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم خبر خوب بسیار مهم دیگری را كه در حال پیگیری آن هستیم، بزودی منتشر نماییم. آن خبر نیز درباره آثار تاریخی است كه باید به كشور برگردانده شود، آن نیز یك خبر خوشحال كننده برای مردم است كه به مردم كشور هدیه می نماییم.
او درباره ی سرنوشت و وضعیت دیگر الواح باقی مانده در شیكاگو اضافه كرد: ۸۴ سال قبل این الواح در یك كاوش دیرینه شناسی در تخت جمشید به دست آمده اند، كه قسمتی از الواح در همان زمانِ كاوش شكسته شده اند بدین سبب نمی توان گفت در این مدت زمانِ ۸۲ ساله كه در اختیار طرف آمریكایی بوده آنها لطمه دیده اند.
وی با اشاره به این كه از ۸۴ سال قبل تا امروز این الواح به صورت امانی در اختیار دانشگاه شیكاگو بوده، به روند برگشت این آثار تاریخی اشاره نمود و افزود: حدود ۱۴ سال درگیرِ دعوایِ حقوقی برای بازگشت این الواح بودیم، حكم به نفع ایران صادر شد و با همكاری خوبِ دانشگاه شیكاگو، قسمتی از آنها به كشور برگردانده شدند كه امیدواریم با قولی كه به ما داده اند دیگر الواح نیز به سرعت دسته بندی شده و با یك دسته بندی ایمن، به سرعت به كشور عودت داده شوند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاكید بر این كه در طول دو سال قبل در دولت دوازدهم، تحركات بین المللی ما درحوزه معاونت میراث فرهنگی به شدت افزایش پیدا كرده است، اضافه كرد: ما موزه های مشترك و متقابلی را با كشورهای مختلف دنیا برگزار كرده ایم و برای معرفی ظرفیت های كشور و تمدنِ بزرگ ملت مان تلاش نموده ایم، متقابلا دیگر موزه های دنیا نیز كه موزه های معروف و نامداری هستند، نمایشگاه هایی را برگزار كرده اند بدین سبب در عرصه ی دیپلماسی عمومی خصوصاً در این شرایط كه كشور نیازِ زیادی به این اتفاق داشت، تحركات خوبی را انجام دادیم.
منبع:

1398/07/10
22:57:57
5.0 / 5
4124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912