فراجا گردشگری

برگزاری تورهای تخصصی علم در تالار دائمی علوم در ایران

برگزاری تورهای تخصصی علم در تالار دائمی علوم در ایران فراجا برگزاری تورهای تخصصی علم در تالار دائمی علوم در ایران


رضا دبیری نژاد، رئیس اداره موزه ملك در گفت و گو با ایسنا تالار دائمی علوم را معرفی از نظام طبقه بندی علم در فرهنگ ایرانی دانست و توضیح داد: سالن علوم نشان داده است چگونه بین علوم و دانش های مختلف ارتباط برقرار بوده است و دستاورد دانشمندان ایرانی مسلمان را به روایت آثار كتابخانه موزه ملی ملك روایت می كند.
وی با اشاره به اینكه تالار فوق طی یك سال قبل و پس از افتتاح آن بهانه ای برای برگزاری "تورهای تخصصی علم" شده است، اظهار داشت: مخاطب تورهای ویژه سالن علوم، گروه های مختلف در مدارس و دانشگاه ها هستند و در واقع ما با برگزاری این تورها گزارشی از تاریخ علم، جنبه های علوم و دستاوردهای علمی را برای مخاطبان بیان می نماییم.
رئیس اداره موزه ملك اضافه كرد: این تور تنها به بازدید از تالار علم محدود نمی گردد، بلكه یك تور موضوعی و تخصصی است كه در آن اهتمام می نماییم ضمن معرفی دانشمندانی همچون ابن سینا، ابوریحان بیرونی و زكریای رازی، دانش ها و علوم خاصی همچون نجوم، پزشكی ایرانی، ریاضیات و حساب و هندسه، دستاوردهای جغرافیایی دانشمندان مسلمان و... كه منابع خاصی از آنها را در دسترس داریم، به شكل روایت گری علم و همراه با تجربه هایی كه برای مخاطبین كنجكاوی ایجاد می كند، به آنها ارائه نماییم.
دبیری نژاد با تاكید بر این كه این تورها به شكل گروهی برگزار می شود، اظهار نمود: بدین جهت گروه های هدف می توانند با هماهنگی قبلی دستور تور علم بدهند و این تور برای آنها برگزار می شود.
وی سپس به جنبه دیگری از تورهای تخصصی علم پرداخت و اشاره كرد: در تور علم اهتمام داریم همزمان با روایت گری علم، نسبت و همنشینی علم با هنر و تاریخ را هم در فرهنگ ایرانی ارائه نماییم. به همین دلیل اهتمام داریم بین سالن علوم اسلامی، سالن هنر و زندگی و سالن داستان ها پیوند برقرار نماییم و نشان دهیم دانشمندان ایرانی چطور در عین عالم بودن هم ذوق هنری و ذوق ادبی داشتند و در عین تسلط به حكایت ها و داستان های ایرانی، به علم می پرداختند.
رئیس اداره موزه ملك با اشاره به اینكه طی یك سال قبل بیشترین استقبال از موزه، از سالن علوم بوده است، اظهار داشت: در كنار سالن علوم نشست های تخصصی داشتیم و توانستیم پیوند و ارتباطی هم با انجمن های علمی، دانشگاهی و مدارس هم برقرار نماییم.
دبیری نژاد با اشاره به اینكه نشست های تخصصی در زمینه های نجوم و پزشكی و با حضور دانشمندان و شرق شناسانی كه بر روی پزشكی و نجوم ایرانی كار كرده اند، برگزار شده است، اظهار داشت: معرفی بعضی دستاوردها، بازدید میهمانان همایش های ویژه كه برای علوم برگزار شده از تالار علم و...، از دیگر برنامه های سالن علم بوده است كه در این برنامه ها با اعضای انجمن های علمی همكاریهای مشترك داشتیم.
او در آخر اظهار نمود: سال قبل موزه ملك یكی از مراكزی بود كه جایزه ترویج علم را به سبب فعالیت های ترویجی تالار دائمی علوم دریافت كرد.
منبع:

1398/07/15
12:31:22
5.0 / 5
4815
تگهای خبر: پزشك , موزه , همایش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912