فراجا گردشگری
همزمان با روز هنر معاصر ایتالیا

رونمایی از دو اثر هنری معاصر در موزه ملی ایران

رونمایی از دو اثر هنری معاصر در موزه ملی ایران به گزارش فراجا دو اثر «شبگرد» و «شهاب سنگ» از بیژن بصیری بعنوان یك هنرمتد ایرانی - ایتالیایی همزمان با روز هنر معاصر ایتالیا در موزه ملی ایران رونمایی گردید.به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از آثار بیژن بصیری در موزه ملی ایران، عصر روز جمعه (۱۹ مهر ماه) به میزبانی سفارت ایتالیا و با همكاری موزه هنرهای معاصر تهران و اداره كل هنرهای تجسمی، اداره كل موزه های وزارت میراث فرهنگی برگزار گردید.

در ابتدای مراسم وینچنزو روسو اسپنا، مسئول بخش فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران توضیحاتی را درباره اهداف برگزاری این مراسم بیان كرد. او خاطرنشان كرد كه به مناسب روز ملی هنر معاصر ایتالیا تمام سفارتخانه های این كشور اروپایی مراسم هایی را برگزار می كنند كه طبیعتا سفارت ایتالیا در كشور ایران از این جریان مستثنا نبوده است.

سپس جوزپه پرونه، سفیر ایتالیا در ایران ضمن خوشامدگویی با بیان این كه «رابطه دوستی دو كشور ایران و ایتالیا به هزاران سال پیش برمی گردد»، اظهار نمود: موزه ملی ایران و موزه هنرهای معاصر تهران دو نهاد برجسته و معتبر هستند كه همیشه همكاری خوب و نزدیكی با ایتالیا داشته اند و حتی در مجموعه های خودشان آثاری را نگه داری می كنند كه به شكلی با ایتالیا و هنر این كشور در ارتباط می باشد. همینطور این نهادها در سال های گذشته برنامه های مشترك بسیاری را در با ایتالیا برگزار كرده اند.

او همینطور با اشاره به نمایش دو اثر هنری از بیژن بصیری در موزه ملی ایران خاطرنشان كرد: انتخاب آقای بیژن بصیری از روی دقت و با هدف مشخص بوده است؛ چونكه ایشان پل ارتباطی خوبی میان هنر ایران و ایتالیا هستند. وی در ایران به دنیا آمده و جوانی خویش را در این كشور گذرانده و برای ادامه تحصیل و كار به ایتالیا رفته و هنر خویش را بسط داده است. ازاین رو می توان اظهار داشت كه او پیوند خوبی میان هنر دو كشور است.

سفیر ایتالیا در تهران با بیان خصوصیت های آثار «شهاب سنگ» و «شبگرد» تصریح كرد: دو اثری كه امروز رونمایی می شود، فاخر و با مفهوم و الهام گرفته از هنر ایران و ایتالیا هستند. آقای بصیری هنرمندی است كه زبان و سبك هنری خودشان را ایجاد كردند و به جای آن كه پیرو سبك های دیگر هنری باشند، از اندیشه خودشان الهام گرفتند و به همین خاطر هم خلاقیت و اصالت در آثارشان كاملا نمود پیدا كرده است.

پرونه اظهار داشت: برنامه امشب یكی از سلسله برنامه های هنری سفارت ایتالیا در تهران است. ما فقط به پیشینه تاریخی و باستانی دو كشور بسنده نمی نماییم و فكر می نماییم امروز هم باید این ارتباطات ادامه داشته باشد و بر همین مبنا هم برنامه های هنری مشترك میان دو كشور را در نظر گرفته ایم.

او افزود: یكی از این برنامه ها هنر خیابانی است كه آنرا شروع كرده ایم و مقرر است تا یك سال هم آنرا ادامه دهیم. یكی دیگر از برنامه در حوزه طراحی بود كه یكی از برندهای ایتالیایی آثارش را در ایران به نمایش گذاشت. برنامه آتی ما برگزاری كنفرانس دیرینه شناسی برای سالگرد شصتمین سال همكاری ایران و ایتالیا است كه با همكاری موزه ملی ایران در اواسط ماه نوامبر برگزار می گردد. برنامه دیگر فرهنگی ما در هفته سینما ایتالیا و در ماه دسامبر است كه مقرر است در تهران و یكی دیگر از شهرهای ایران برگزار گردد.در ادامه جبرئیل نوكنده، رئیس كل موزه ملی ایران نیز در سخنانی با بیان این كه هنر ابزاری برای برانگیختن حس و اندیشه و انتقال خلاقانه ایده هاست، از اهمیت هنر سخن گفت. او خاطرنشان كرد آن چه امروز به بهانه آن گرد هم آمده ایم، انعكاسی از عواطف و احساسات و بازنمایی چالش های درونی بیژن بصیری بعنوان یك هنرمند معناگراست. آنجا كه شبگردی در ژرف ترین تاریكی به دنبال معنای جهان است و در جایی دیگر شهاب سنگی در ورای هستی و در نقطه نامعلومی از زمین فرود آمده و این همان پایانی كه خود نقطه ای برای آغاز دیگری است.

نوكنده همینطور درباره آثار بیژن بصیری بیان كرد: او هنرمندی ایرانی - ایتالیایی است كه ذات هنر ایرانی یعنی كشف و شهود را در آثار خود مبنا قرار می دهد و در عین حال سبك های غربی را برای بیان مفاهیم خود برمی گزیند. این همنشینی و درهم تنیدگی شرق و غرب نقطه عطفی بود برای این كه موزه ملی ایران را برای برگزاری این رویداد فرهنگی تشویق و ترغیب نماید. به یقین نمایش اثری معاصر در موزه ایران باستان ایزان نگاه ها را به این پیام مهم فرهنگی جذب می كند.

رئیس كل موزه ملی ایران همینطور درباره تعامل هنری میان دو كشور ایران و ایتالیا هم اظهار نمود: چهار سال پیش موزه ملی ایران میزبان نمایشگاهی با عنوان پیكره ای برای صلح بود كه می توان از آن با عنوان سرآغازی برای افزایش گفتمان هنری میان دو كشور یاد كرد. الان هم موزه ملی ایران برای برگزاری نمایشگاهی از آثار دیرینه شناسی تمدن ایتالیا بسیار مشتاق است؛ چونكه باور داریم ارزش میراث فرهنگی و آثار هنری در یافتن همین نقاط مشترك برای دوستی میان ملت ها و دستیابی به صلح پایدار در جهان است. جهان امروز بیشتر از هر مبحث دیگری نیازمند ایجاد همبستگی، گفتگو، تفاهم و اعتماد میان انسان هاست.

همچنین محمدرضا كارگر، مدیر كل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی هم در سخنانی تصریح كرد: در طول تاریخ همواره همكاریهای میان ایران و ایتالیا دوستانه بوده است. من هم خوشحالم كه امروز برای چنین اتفاق مهم فرهنگی دور هم جمع شده ایم. بطور قطع همه ما می دانیم كه در این هیاهوی جهان امروز كه صدای جنگ و سیاست شنیده می شود، باید به صدای هنر دقت كنیم.

او اظهار داشت: به صورت كلی همه تلاش هایی كه انسان در طول زندگی انجام می دهد، برای این است كه بتواند از نظر مادی خودش را تامین كند. در این میان ارزش این زنده بودن به این است كه فرصت كند و صدای سخن عشق را كه از هنر برمی انگیزد، بشنود. اگر ما هنر را زندگی حدف نماییم چه چیزی می ماند كه ارزش زیستن را داشته باشد؟

كارگر اظهار نمود: اگر امروز برای زنده بودن افتخاری باشد این است كه ما در دوره ای زندگی می نماییم كه بیژن بصیری، شجریان و صدای او و بسیاری دیگر از اساتید هنرمند هستند؛ اگر نه هیچ افتخار دیگری برای بودن در این دنیا وجود ندارد.

مدیر كل موزهای وزارت میراث فرهنگی همینطور درباره آثار بیژن بصیری توضیح داد: كاری كه آقای بصیری كردند، نگاه ما را به زندگی متفاوت می كند و ما زیبایی ها را در این آثار او می بینیم كه قبل از رونمایی از اثر برایمان روشن نبود. در واقع آقای بصیری به ما نشان می دهند كه نه هنر مرز داد و نه هنرمند بوته.

همچنین احسان آقایی، مدیر موزه هنرهای معاصر تهران نیز در سخنانی، با بیان توضیحاتی درباره جایگاه هنر معاصر در ایران و جهان اظهار نمود: كشورهای فرانسه و ایتالیا بیشترین تعامل هنری را با ایران داشته اند. ایتالیا هم به علت شباهت هایی كه با بستر فرهنگی ایران دارد، همواره برای هنرمندان ایرانی مكان دل خوش گننده و جذاب بوده است.

او در ادامه سخنان خود از خصوصیت های آثار هنری بیژن بصیری سخن گفت.

در ادامه مراسم از آثار بیژن بصیری در موزه ملی ایران رونمایی و سپس مستند آواز زمان گداخت اندیشه به كارگردانی علی اسكندری به معرض نمایش گذاشته شد.
1398/07/20
15:02:33
5.0 / 5
4228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912