فراجا گردشگری

خانه لرزاده موزه شد

خانه لرزاده موزه شد به گزارش فراجا خانه استاد لرزاده در خیابان شریعتی تهران كه در محاصره ساختمان های بلند مرتبه قرار دارد، به خانه موزه لرزاده تبدیل شد.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، حسین لرزاده معمار و هنرمند مشهور ایرانی همچون آخرین نسل استادكاران چیره دست و هنرمند بود كه ضمن آشنایی با فنون و اجزای گوناگون هنرهای سنتی معماری اسلامی و ایرانی به خلق آثاری ماندگار در دوران جدید ایران پرداخت. وی در آستانه انقلاب مشروطیت تهران و در خانواده ای معمار در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی به دنیا آمد. استاد لرزاده با حكم وزارت معارف و انجمن مفاخر و آثار ملی آرامگاه فردوسی را ساخت و از دیگر سو از بالاترین مرجع تامه شیعیان جهان در زمان خود دستور ساخت بنای مسجد اعظم قم را گرفت و به واسطه مراجع معظم عراق به افتخار طراحی نظارت بر ساخت اجزای حرم مطهر امامان معصوم و بزرگان دین در عتبات عالیات نائل شد.
برخی او را دایره المعارف تجربی هنر اسلامی و میراث بان هنر و تمدن اسلامی دوران معاصر نامیده اند. حسین لرزاده در طول ۹۸ سال زندگی در بیشتر از ۸۴۲ عمارت فعالیت كرد. این كارنامه در كنار انواع بناها مانند كاخ بیمارستان بانك مدرسه منزل مسكونی و غیره كه اجزایی مانند سر در، رسمی سازی، طاسه سازی و شمسه زیاد، یزدی بندی، مقرنس كاری و روسازی و تزئینی كاری و سایر هنرنمایی های استاد را به یادگار دارند، شامل طراحی و معماری و نظارت بر اجرای بیشتر از ۶۳۵ باب مسجد هم می شود. خانه ای كه او از دهه ۳۰ تا ۸۰ در آن زندگی می كرده بعد از درگذشت استاد در سال ۸۳ با هدف ایجاد موزه و ثبت و معرفی آثار از جانب شهرداری تهران خریداری شد. پس از چند سال فعالیت های مختلف همچون كافی شاپ بخش گلخانه آن، بلاخره عصر روز گذشته، ۱۷ مهر ماه با حضور شهردار تهران راه اندازی شد تا روایت دهه های گوناگون زندگی لرزاده و محلی برای شناسایی و معرفی میراث معماری اسلامی ایرانی و جنبه های كمتر شناخته شده آن باشد. فراوانی و گستردگی جغرافیایی آثار استاد لرزاده سبب شد تا خیلی از آنها ناشناخته و یا كمتر شناخته شده باقی بمانند.
اما در این موزه به شرح فعالیت های وی در چند اثر مشهور همچون آرامگاه فردوسی و مسجد لرزاده و مسجد قندی و... پرداخته شده است. بهارخواب این خانه دوره پهلوی اول هم به محل برگزاری جلسات تبدیل شد.
زیرزمین آن هم تالار كودك و معماری توسط تیم موزه عروسكهای تهران بوجود آمده است تا با كمك بازی وسرگرمی كودكان با مبحث معماری بیشتر آشنا گردند. ولی آثار كمی از وسایل زندگی وی در این موزه مشاهده می شود كه البته مسؤلان موزه درصدد هستند تا این وسایل را از خانواده اش گرفته و در این خانه به نمایش بگذارند. تنها چیزی كه از استاد در یكی از اتاق های آن وجود دارد، كلاه و عصای اوست.
خانه استاد لرزاده در محاصره ساختمانهای بلند مرتبه قرار دارد ساختمانهایی كه قبل از این شورای شهر هم درباره شكستن حریم این خانه توسط این بناها اعتراض كرده بود. حتی كاربری این خانه بعنوان خانه معمار یا موزه لرزاده هم چندی قبل گرفتار چالش شده بود. كارفرمای پروژه راه اندازی خانه موزه معمار لرزاده معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران و مجری آن هم سازمان زیباسازی شهرداری تهران بوده است. اما موزه پردازی آنرا رضا دبیری نژاد و وحید قاسمی به عهده گرفتند. همچننی از افرادی همچون فرزندان و نوه های مرحوم لرزاده هم برای پژوهش درباره استاد كمك گرفته شد. مقرر است این موزه هر روز به روی بازدیدكنندگان از ساعت ۹ بامداد تا ۱۶ باز باشد بدون اینكه فعلا بلیتی برای آن در نظر گرفته شود.

1398/07/21
23:58:07
5.0 / 5
4330
تگهای خبر: شهر , طراحی , كاربر , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912