فراجا گردشگری
گزارش،

لمس محرومیت در اصلی ترین ظرفیت گردشگری كردستان

لمس محرومیت در اصلی ترین ظرفیت گردشگری كردستان به گزارش فراجا اورامان از مناطق زیبا و دیدنی استان كردستان است كه سالانه بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر مسافر را به خود جذب می كند، اما با این وجود هنوز چهره محرومیت از این منطقه رخت بر نبسته و ضعف امكانات و زیر ساخت ها باعث افزایش مهاجرت و نارضایتی ساكنان این منطقه شده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، با اینكه طی سال های گذشته اقدامات و فعالیت هایی همچون گردشگری توریستی، راه اندازی خانه بهداشت، خانه مسافر، واحد بین راهی، اقامتگاه بوم گردی و تقویت زیرساخت ها در امتداد رونق گردشگری در شهرستان سروآباد و منطقه اورامان انجام شده است، اما بهره مندی از ظرفیت گردشگری در اورامان هنوز با جایگاه مطلوب خود فاصله بسیاری دارد.
شهرستان سروآباد جزء ۳۰ شهرستان كم برخوردار در كل كشور شمرده می شود، كه به سبب نبود زیرساخت و وجود راه های صعب العبور و خاكی موردتوجه قرارگاه پیشرفت و آبادانی قرارگرفته است.


بر اساس این گزارش، برای بازدید از روستایی در منطقه اورامان از توابع شهرستان سروآباد؛ از جانب قرارگاه پیشرفت و آبادانی دعوت شدیم كه در ادامه روایت كوتاهی از وضعیت و درد دل مردمان این منطقه را با هم می خوانیم.
بعد از گذر از سروآباد و نشست با مسؤلان این شهرستان، به اورامان می رویم سرزمینی سرسبز با كوه های رفیع و دره های عمیق كه بسیاری این روستا را سرزمین پلكانی می نامند؛ روستایی با مردمانی سخت كوش و زحمتكش كه در دل كوه ها، زمین های كشاورزی را رونق می بخشند و محصولات خویش را روانه بازار می كنند.
قرارگاه پیشرفت و آبادانی در امتداد رفع محرومیت زدایی اقدامات مؤثری در این منطقه انجام داده و در كنار آن مردم این روستا هم همكاریهای لازم را داشته است، اما با عبور از جاده های این روستاها و گردش در محلات آن، محرومیت را به خوبی می توان حس كرد.


به سراغ شعیب صادقی، ماموستای روستای كماله در اورامان تخت می روم و اقدامات انجام شده در این روستا را از وی جویا می شوم كه در پاسخ، با اشاره به ساخت "خانه عالم" در این روستا، می گوید: برای ساخت خانه عالم مبلغی حدود 200 میلیون تومان هزینه شده كه قرارگاه پیشرفت و آبادانی هم 15 میلیون تومان كمك كرده است.
وی اضافه كرد: روستای كماله دارای 199 خانوار است، كه باوجود اقدامات انجام شده نبود مدرسه، خانه بهداشت و سایر امكانات، مردم این آبادی را برای رفع نیازهای خود به خارج از روستا می كشاند و این رفت وآمدها در فصل سرما مشكلاتی را به بار می آورد.
محمد، یكی از مردان ساكن روستای كماله نیز، می گوید: مشكلات بسیاری در این روستا وجود دارد كه با اجرای طرح هادی از ظرفیت آب، برق و گاز برخوردار شده ایم اما نبود مدرسه، خانه بهداشت، ارتباطات و جاده نامناسب هنوز مشكلات اصلی رفع نشده در روستای كماله است.
او به مدرسه ایی تنها با سه كلاس در روستا كماله اشاره نمود و افزود: متأسفانه فرزندانمان تا سوم ابتدایی می توانند در این روستا درس بخوانند و برای ادامه تحصیل در كلاس چهارم دوره ابتدایی باید به روستاهای دیگر بروند. از قرارگاه پیشرفت و آبادنی تقاضامندیم نسبت به ساخت هر چه زودتر مدرسه در این روستا اقدام نمایند.
ساخت مسجد اورامان یكی دیگر از اقدامات قرارگاه پیشرفت و آبادانی است كه طی سال قبل با همكاری مردم این روستا در حال ساخت وساز است.


محمود رحیمی یكی دیگر از ساكنان روستای اورامان، می گوید: با عنایت به نیاز جمعیت مسجدی بزرگ برای زنان و مردان در روستای اورامان لازم است در این راستا با همكاری مردم ساخت وساز این مسجد را سال قبل آغاز كردیم و امسال هم قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه اعتباراتی را تخصیص دادند.
وی می گوید: مردم روستای اورامان به صورت جهادی در ساخت مسجد همكاری داشته اند اما به سبب ناتوان بودن وضع مالی مردم با كمبود اعتبار روبرو شده ایم و ساخت وساز این مسجد تعطیل شده است، بنابراین از مسئولین استان درخواست داریم جهت تكمیل مسجد ما را یاری كنند.
احمد پیشرو، مسئول عمران و شهرداری اورامان تخت، اظهار داشت: اورامان تخت از سال 90 با تجمیع روستا به شهر تبدیل شد كه در طول چند سال قبل مشكلات عدیده ای ازجمله نبود فاضلاب داشت كه با همكاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی در این راستا چهار كیلومتر فاضلاب اجرا و ضمن زیبا سازی شهر و رعایت اصول بهداشتی، منجر به سازمان دهی شد.
وی می گوید: قرارگاه پیشرفت و آبادانی در زمینهٔ خانه عالم، غسالخانه و مرمت مدرسه در این شهر اقدامات بسیار خوبی داشته است و همینطور در سطح كل بخش فعالیت های ازجمله جاده بین مزارع در هوار بنن، و جاده جدید با كمك شهرداری و مردم انجام شده است.
و اما اقداماتی كه توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی در این مناطق به انجام رسیده است را مسؤلان سروآباد در نشست با خبرنگاران تشریح كردند كه اهم آن در ادامه آمده است.
كامیار میرزایی، فرماندار شهرستان سروآباد، اظهار داشت: در طول سال های گذشته بیشتر از ۹۰ پروژه شامل ساخت مدرسه، مرمت مسجد، خانه عالم و جاده بین مزارع را بااعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان جهت توسعه و آبادانی شهرستان سروآباد انجام داده است.
وی، بیان كرد: در این شهرستان تعداد ۶۰ روستا تحت پوشش خدمات آبفار، ۸۴ درصد شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی و بیشتر از ۱۳ هزار عدد تعداد انشعابات خصوصی توسط اداره آب و فاضلاب شهرستان سروآباد نصب شده است.
فرماندار سروآباد، با اشاره به اجرای آسفالت از قیر یارانه ای و مجانی در این شهرستان، اضافه كرد: تابحال در مجموع دو میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان عملیات آسفالت در شهرستان سروآباد صورت گرفته است.
وی، عنوان كرد: در امتداد طرح ویژه بهسازی مسكن روستایی از سال ۹۲ به تعداد ۲۲۸ واحد مسكونی عقد قرارداد بانكی انجام شده كه بالغ بر دو میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان بوده است.
میرزایی با اشاره به اینكه خدمات خوبی در حوزه گازرسانی شهرستان سروآباد انجام گرفته است، اضافه كرد: هم اكنون اشتراك پذیری شهری در این شهرستان سه هزار و ۱۸۰ و روستایی ۱۲هزار و ۶۴۵ اشتراك است و در كل تعداد ۶۴روستا گازدار و تعداد ۹ روستا فاقد گاز هستند.


سرهنگ جعفر غفاریان، فرمانده سپاه سروآباد، دراین باره اظهار داشت: بسیج سازندگی به صورت مشاركتی با حمایت كمیته امداد ۴۳ واحد مسكن محرومان را در دو مرحله، به انجام رسانده كه خوشبختانه ۶۰ درصد پیشرفت داشته است.
وی اضافه كرد: ساخت ۷۷ واحد مسكونی در چارچوب طرح محرومیت زدایی با مشاركت بهزیستی آغازشده و همینطور تهیه جهیزیه برای ۱۲۰ جوان، در چارچوب ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.
فرمانده سپاه سروآباد، عنوان كرد: در جهت محرومیت زدایی ۶۰۰ بسته سبد كالا، ۶۰۰ بسته لوازم التحریر و ۹۰۰ بسته البسه برای افراد نیازمند شهرستان سروآباد فراهم گشته است.
غفاریان اشاره كرد: بنیاد علوی كه یك بنیاد مستقل است امسال اقداماتی را جهت توسعه در شهرستان سروآباد آغاز نموده و قرارگاه پیشرفت و آبادانی هم راستای محرومیت زدایی همكاریهای لازم را خواهد داشت.



1398/08/05
22:05:03
5.0 / 5
4163
تگهای خبر: اقامت , بازار , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912