فراجا گردشگری
در طول سالهای متوالی

اختصاص ۶۰ میلیارد تومان بودجه برای آزادسازی قلعه فلك الافلاك

اختصاص ۶۰ میلیارد تومان بودجه برای آزادسازی قلعه فلك الافلاك به گزارش فراجا سازمان برنامه و بودجه  به تدریج مكلف شده كه مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در سالهای متوالی با نظر كارشناسان برای آزادسازی حریم قلعه فلك الافلاك در نظر بگیرد.


محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور به خبرنگار مهر اظهار داشت: قلعه فلك الافلاك مدتی در دست نیروهای نظامی بوده است كه در این مدت سرمایه گذاری هایی انجام داده بودند و باید آنرا برای در اختیار قرار دادن عرصه این تاریخی به میراث فرهنگی واگذار می كردند.
وی اضافه كرد: در زمانی كه مقام معظم رهبری به استان لرستان رفته بودند یكی از موضوعات مطرح شده؛ در اختیار قرار دادن بستر این قلعه به میراث فرهنگی بود كه می بایست كل آن بعنوان یك فضای تاریخی و فرهنگی یكپارچه در اختیار وزارت میراث فرهنگی و استفاده فرهنگی مردم قرار می گرفت. همچون عملكردهای اصلی این قلعه كه جنبه دفاعی آن بوده و از سوی دولت در اختیار میراث فرهنگی برای تبدیل آن به موزه بزرگ لرستان قرار گرفت و در سالیان زیاد مرمت های مختلفی روی آن انجام شد.
طالبیان بیان كرد: دستور رهبری به همراه مساعدت دولت مسؤلان استانی باعث شد تا در نظام بودجه ای كشور این مورد را بعنوان سرفصل خاص برای انتقال فضاهای در اختیار نهادهای نظامی، به میراث فرهنگی در نظر بگیرند و بودجه ای به این منظور داده شود ازاین رو این بودجه ارتباطی با بودجه های وزارت میراث فرهنگی و بودجه های مرمتی استان و غیره ندارد.
معاون میراث فرهنگی كشور بیان كرد: سازمان برنامه و بودجه به تدریج مكلف شد كه مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در سالهای متوالی با نظر كارشناسان در نظر بگیرد. بخشی هم از راه زمین معوض جبران شود كه خوشبختانه در سنوات گذشته و در چارچوب موافقت نامه مبادله شده با سازمان برنامه و بودجه، در بازه زمانی معین تامین اعتبار و تخصیص داده شد. حالا مرحله نهایی در چارچوب اسناد خزانه اسلامی در حال تبادل است كه همزمان با تحویل گرفتن فضاهای مذكور و برنامه ریزی برای ساماندهی در سال ۹۸ انجام می شود.
وی در ادامه درباره ثبت جهانی قلعه فلك الافلاك اظهار داشت: هر زمان محوطه و بستر قلعه فلك الافلاك ساماندهی شد بگونه ای كه سازه های موجود برداشته شود، بررسی دقیق تری از جهت دیرینه شناسی و سایر رشته ها انجام گیرد و نقشه برداری های دقیق تر شود؛ طرح ساماندهی آنرا هم تهیه می نماییم. در آن صورت می توانیم برای تهیه پرونده نامزدی ثبت جهانی آن اقدام نماییم.
وی درباره اینكه كدام یك از اماكن تاریخی دیگر در اختیار دستگاههای نظامی است اظهار داشت: مورد دیگری كه در حال مذاكره است در محدوده كاخ مروارید قرار دارد البته این مجموعه الان در اختیار ماست فقط درباره بخش هایی از محدوده آن كه حالا كاربری كشاورزی دارد، در حال گفتگو هستیم. نظر ما بر این است كه باید همان كاربری كشاورزی را داشته باشد و هر گونه ساخت و ساز دیگر باعث بر هم خوردن محدوده اثر كاخ خواهد شد.


منبع:

1398/08/22
19:20:35
5.0 / 5
4043
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912