فراجا گردشگری

چوب حراج بر یك خانه تاریخی ۱۵۰ ساله در قزوین!

چوب حراج بر یك خانه تاریخی ۱۵۰ ساله در قزوین! فراجا: ایسنا/قزوین روز پنجشنبه 7 آذرماه در یكی از سایت های فروش آنلاین آگهی عجیبی تحت عنوان «فروش خانه دوران قاجاریه در بافت تاریخی قزوین» منتشر گردید. تصاویر انتشار یافته در این آگهی نشان از بنایی باارزش اما گمنام در سطح شهر داشت كه در غفلت مسئولان امر به حراج گذاشته شد.در تمام دنیا برای حفظ خانه های قدیمی كه قدمت و تاریخ كشورشان را نشان میدهد تلاش فراوانی می شود اما متأسفانه این مساله در بعضی از شهرها گاه دستخوش اموری می شود كه نتیجه آن افتادن بولدوزرهای برخی سودجویان به جان این خانه های قدیمی و تاریخی برای تخریب و تبدیل این خانه ها به برج ها و خانه های چندطبقه است كه هر كدامشان نشان از تاریخ و معماری یك دوره دارد.

روز پنجشنبه ۷ آذرماه در یكی از سایت های فروش آنلاین آگهی عجیبی تحت عنوان «فروش خانه دوران قاجاریه در بافت تاریخی قزوین» منتشر گردید. تصاویر انتشار یافته در این آگهی نشان از بنایی با ارزش اما گمنام در سطح شهر داشت كه در غفلت مسئولان امر به حراج گذاشته شد.

طبق توضیحات ارائه شده در این سایت این خانه دوران قاجاریه دارای سند شش دانگ با حدود ۴۸۰ متر زیربنا با اسكلت كلی سالم كه عمده درب ها و نقش نگار دیوارها سالم می باشد در بافت تاریخی قزوین واقع شده ولی نیاز به بازسازی دارد؛ دارای اتاق میهمان، شاه نشین، چند اتاق با درب های قدیمی و ارسی شایان توجهی در بنای خانه و زیرزمین و حیاطی با درخت های تنومند قدیمی است.

موضوع وقتی جالب تر می شود كه مالك این خانه تاكید كرده «اگر نخواستید از فضای سنتی خانه بهره مند شوید با عنایت به موقعیت خانه امكان ساخت وساز تراكم سه طبقه وجود دارد و از این حیث هم باارزش است!»؛ حال سؤال اینجاست چرا خانه ای با این ارزش چنین سرنوشتی پیدا كرده است؟!

از این خانه ها در شهر زیاد است!

برای كسب اطلاعات بیشتر با شماره ذكر شده در این آگهی تماس گرفتیم و با معرفی خود بعنوان یك خریدار جویای اصل مطلب شدیم؛ مالك بنا به ایسنا اظهار داشت: این خانه قدیمی مربوط به دوره قاجاریه است كه قدمتی در حدود ۱۵۰ سال دارد، این خانه در كوچه سمت خیابان منتظری واقع است و فاصله چندانی با خیابان تبریز ندارد.

وی درباب خاصیت های این خانه اظهار داشت: این خانه دو اتاق ۲۰ متری و یك اتاق شاه نشین به اندازه حدود ۵۰ متر به سبك قدیم دارد كه گچ كاری منحصربه فردی دارد، هم چنین چهار زیرزمین و حدود ۳۰۰ متر نیز حیاط دارد.

این مالك خانه دوره قاجاریه عنوان كرد: بازسازی این خانه هزینه ای حداقل ۷۰۰ میلیون تومان نیاز دارد و در آگهی هم ذكر كرده ایم كه اگر بتواند بحث بازسازی را دنبال كند كه این اتفاق خیلی خوبی است و از تخریب آن جلوگیری می شود در غیر این صورت مجبور هستیم این خانه را به كسی بدهیم كه آنرا تخریب كند.وی درباب اینكه آیا میراث فرهنگی مانعی برای فروش این خانه نیست، اظهار داشت: در شهر از این گونه خانه ها زیاد داریم و مشكلی در این خصوص نیست چونكه ثبت هم نشده است و به سبب عدم حمایت میراث فرهنگی این خانه ها در حال از بین رفتن است.

تخریب خانه های تاریخی شبیه یك شوخی است

برای پیگیری این مساله به سراغ مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین رفته و از وی دراین زمینه پرسیدیم. «علیرضا خزائلی» در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: خریدوفروش خانه های تاریخی جزء حقوق مالكان است اما مجوز ساخت برای آنها تحت هیچ شرایطی توسط دستگاه های متولی صادر نخواهد شد.

وی با اشاره به اینكه از همكاران خود خواسته ام از روی تصاویر انتشار یافته این مساله را پیگیری كنند تا این خانه شناسایی شود، اضافه كرد: موضوعات آگهی در سایت های فروش آنلاین با موضوعات مختلف خبرساز می شود؛ وقتی فیلتری دراین زمینه وجود ندارد بی گمان باید شاهد چنین تبعاتی باشیم.

خزائلی اشاره كرد: بحث تخریب این گونه خانه نا ممكن و بیشتر شبیه شوخی است و هیچ كدام از مراجع صدور پروانه بطور قطع اجازه تخریب این بنای تاریخی را نخواهند داد.

مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اعلام نمود: بحث خرید بناهای تاریخی وظیفه اصلی میراث فرهنگی نیست و ما به دنبال احیای این خانه ها هستیم بدین جهت مشوق های خوبی را برای ترغیب مالكان جهت مرمت بنا داریم مثل بند دال تبصره ۱۰ قانون بودجه ۹۸ یا قراردادهای مشاركتی كه تا ۵۰ درصد هزینه های مرمتی را تقبل می كنیم؛ همین طور بسته های متنوع حمایتی داریم تا مالكین برای مرمت و احیاء بناها ترغیب شوند.

به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، بی گمان حفظ و احیاء خانه های تاریخی كه هر كدام از آنها نمادی از تاریخ شهر و دیار ماست بسیار ضروری می باشد، هم اكنون در حدود ۷۰ خانه تاریخی در شهر قزوین به ثبت رسیده اما طبق شواهد هنوز خیلی از خانه های تاریخی قزوین گمنام باقی مانده اند و چوب حراج بر آنها زده می شود. نیاز است سازمان میراث فرهنگی استان بعنوان متولی امر پیگیر ثبت این خانه ها شود تا دیگر شاهد چنین رخدادهایی نباشیم.

منبع:

1398/09/11
13:47:59
5.0 / 5
4375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912