فراجا گردشگری

بازگشت آثار باستانی، توسط یك مجموعه دار

بازگشت آثار باستانی، توسط یك مجموعه دار به گزارش فراجا یك مجموعه دار بریتانیایی مجموعه ای از كلاه خودهای باستانی را بعد از آنكه متوجه شد این آثار به صورت غیرقانونی از اسپانیا خارج شده اند، به كشور مبداء بازگرداند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، این كلاه خودهای باستانی به صورت قانونی توسط «كریستین لوت» كه یك مجموعه دار بریتانیایی است خریداری شده اند اما زمانی كه «لوت» متوجه شد این آثار در دهه ۸۰ به صورت غیرقانونی از محوطه دیرینه شناسی واقع در شمال اسپانیا خارج شده اند، آنها را بازگرداند.
این كلاه خودها در فاصله زمانی بین ۴۰۰ تا ۲۰۰ قبل از میلاد ساخته شده اند. «لوت» بعد از آن كه درباره تاریخچه این آثار از راه رسانه های اسپانیا آگاه شد، در یك اقدام داوطلبانه و با همكاری سفیر اسپانیا و یونسكو این آثار را بازگرداند.
«لوت»، هفت كلاه خویش را در سال ۲۰۰۸ در حراجی واقع در مونیخ و یك كلاه خود دیگر را در سال ۲۰۰۹ از یك دلال واقع در لندن خریداری كرد و در مجموع برای این هشت كلاه خود ۲۵۰ هزار پوند پرداخت كرد.
«لوت» در مصاحبه ای با « آرت نت نیوز» بیان كرد: «شخصا فكر می كنم، زمانی كه تاریخچه یك اثر همچون این مجموعه كلاه خودهای باستانی همچون روز روشن است و من متوجه شده ام كه این آثار از كشور مبداء خود غارت شده اند، دلیلی وجود ندارد كه یك مجموعه دار بخواهد این آثار را در مجموعه خود نگهداری كند.»
اسپانیا از بازگرداندن این مجموعه كلاه خودهای باستانی بعنوان مهم ترین پروژه استرداد میراث فرهنگی ربوده شده این كشور از سال ۲۰۱۲ تابحال یاد كرده است.
پیشتر در سال ۲۰۱۲، ایالات متحده مجموعه ای از سكه های باستانی به وزن ۱۵ تن و ارزش تقریبی ۵۰۰ میلیون دلار را كه از یك كشتی اسپانیایی غارت شده بود، به اسپانیا بازگرداند. این كشتی اسپانیایی در جریان یك نبرد و توسط یك كشتی بریتانیایی در نزدیكی پرتغال در سال ۱۸۰۴ غرق شده بود.
وزرات فرهنگ اسپانیا به تازگی اعلام نموده، بقایای ۶۸۱ كشتی كه در فاصله سال های ۱۴۹۲ تا ۱۸۹۸ غرق شده اند در نزدیكی سواحل جنوبی اقیانوس اطلس وجود دارد.
تابحال موقعیت دقیق كمتر ازیك چهارم این مجموعه كشتی های غرق شده مشخص شده است و انتظار می رود مجموعه آثاری همچون سلاح در آنها وجود داشته باشد.
«لوت» می گوید جرم فرهنگی كه در این بین رخ داده است با بازگرداندن این آثار غارت شده به كشور اصلی شان رفع شده است، اما او حالا می خواهد پولی كه برای خریداری این آثار پرداخت كرده سات را پس بگیرد.1398/09/24
12:14:11
5.0 / 5
4579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912