فراجا گردشگری
معاون پژوهشی بنیاد ایران شناسی:

بنیاد ایران شناسی بدنبال تقویت هویت ایرانی در جامعه است

بنیاد ایران شناسی بدنبال تقویت هویت ایرانی در جامعه است به گزارش فراجا معاون پژوهشی بنیاد ایران شناسی اظهار داشت: با راه اندازی شعب بنیاد در استانهاضمن مقابله با استحاله و تهاجم فرهنگی، به تقویت هویت ایرانی و معرفی پیشینه تاریخی كشور به جوانان كمك می نماییم.


محمد بهرام زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: بنیاد ایران شناسی در عصری كه تهاجم فرهنگی به صورت فزاینده ای، هویت و فرهنگ ما را نشانه گرفته رسالت سنگینی بر عهده دارد و می تواند در جلوگیری از استحاله فرهنگی نقش آفرین باشد. وی اظهارداشت: این بنیاد مامور انجام كارهای بزرگی همچون مواجهه با دو جریان استحاله فرهنگی و نفوذ دشمنان است. بهرام زاده اظهار داشت: بخش مهمی از هویت تاریخی و هویت یك ملت شناخت از گذشته است و در واقع باید بتوانیم جایگاه خودمان را در دنیا در مقایسه با دیگر ملتها بسنجیم و بشناسیم و سر فصل هایی را برای تدوین تاریخ ایرانی بر خلاف آنكه در گذشته القا شده تبیین نماییم.
وی بیان كرد: همواره در طول سال های گذشته یكی از اشكالات بزرگی كه داشتیم و همواره نگرانی های ما را در تاریخ و تمدن ایرانی دامن زده استفاده از مكاتب غربی بوده است. بهرام زاده یادآورشد: در واقع مكاتب مطالعاتی آمریكایی، فرانسوی و دیدگاه هایی كه به نگارش تاریخ بدون قلم ایرانی بوده به ما آُسیب زده كه باید برای آن تدبیر نماییم. وی ادامه داد: رهبری تاكید دارند كه تاریخ ایرانی توسط ایرانیها نگارش شود و در این راستا ما امروز در بنیاد ایران شناسی پیگیر هستیم تا آنچه نیاز جامعه ایرانی به ویژه جوانان در مقابل تهاجم مكرر فرهنگ غرب است اندیشه كرده و برنامه ریزی نماییم پس باید امكان دسترسی سریعتر جوانان به این داشته ها را مهیا نماییم. بهرام زاده اشاره كرد: درعین حال هویت سازی مانع خیلی از اشتباهات و بزه هایی می شود كه حتی برخی دست اندركاران كشور و مدیران اجرایی ممكنست مبتلا به آن باشند اما كسی كه شناسنامه دارد و فرهنگ خودرا می شناسد حتما هویت دارد و كسی كه به میراث آبا و اجدادی خود اشراف دارد و برای آن ارزش قائل است نمی تواند یك مدیر متخلف باشد. وی اظهارداشت: از همین نوع نگاه در مراتب مختلف آموزش كه مهمترین فصل توسعه یك كشور به حساب می آید مورد توجه است و ما با شناخت هویت خودمان باید آنرا تعقیب و پیگیری نماییم و به این معنا اگر توانایی داشته باشیم كه كودكانمان را با تاریخ و فرهنگ و هویت خود آشنا نماییم این دستاویز فرهنگی بعنوان آموزش می تواند ركنی در كنار اركان دیگر آموزش های اجتماعی باشد تا شاهد كاهش لطمه ها باشیم.
بهرام زاده اضافه كرد: این كه چرا نمی توان همه دغدغه های هویت را بیان كرد ناشی از این است كه باید روش ما درست باشد تا نتیجه دهد، البته آنچه راجع به هویت ایرانی گاهی سبب سوء استفاده از طرف برخی افراد و گروهها از این شخصیت بزرگ جهانی شده ریاست بنیاد راجع به این مسائل برنامه هایی دارد كه اجرا خواهد شد. وی یادآورشد: دو روی سكه كه با آن مواجهیم یكی «پان ها» هستند كه هركدام اهتمام دارند پاره هایی از ایران را به خود اختصاص دهند كه این یك نافهمی بزرگ است در صورتیكه خیلی از بزرگان همین اقوام مانند آذری ها به یقین این حساسیت را می دانند همچون در اشعار شهریار علاقمندی به ایران و حفظ وحدت و همبستگی اقوام را بخوبی می بینید. معاون پژوه بنیاد ایران شناسی اظهار داشت: نكته دوم نئوناسیونالیسم ایرانی است كه همه اقوام غیر پارس زبان را تحت تاثیرقرار می دهد و این هجمه فرهنگی و فرهنگ اقدام ایرانی اگر سیاست از پیش تعیین شده از بیرون نباشد یك غفلت و خطای بزرگ است. بهرام زاده اظهارداشت: برخی نادانسته نظریه هایی را مطرح می كنند كه ایران شهری به خودی خود نافی فرهنگ و تمدن ایرانی نیست اما یك مخاطره است چون عقبه تاریخی بزرگی كه همه مردم این كشور پیش از تسمیه ایران، مشتركات را داشته اند. وی افزود: مولفه های اولین فرهنگ و تمدن ایرانی مثل خط و نگارش، تجارت، ذوب فلزات، اهلی كردن حیوانات و گونه های گیاهی، سفال گری و گسترش شهرنشینی مصداق جمع شدن این ملت كنار همدیگر بوده است.
معاون پژوهشی بنیاد ایران شناسی یادآورشد: امروز برای دفاع از تسمیه درست خلیج فارس می جنگیم اما از عقبه ای بمراتب طولانی تر از تسمیه آن و مردمی كه در این سرزمین زندگی می كردند غافلیم كه از هزاره چهارم قبل از میلاد در این دریا تجارت می كردند، یعنی زمانی كه نام ایران هم نبوده است. قزوین بهشت باستان شناسان استبهرام زاده درباب اهمیت راه اندازی شعبه ایران شناسی در استان قزوین هم اظهار داشت: قزوین به مثابه ستون فقرات فرهنگ های اولین ایرانی به حساب می آید و بدون اغراق همه باستان شناسان دنیا، شهر قزوین را بهشت دیرینه شناسی جهان می دانند و این رویكرد فرصت طلایی است تا ما این میراث باارزش را در همه شئون به مردم دنیا معرفی نماییم. وی افزود: نقشی كه شهر قزوین درحكومت های دینی و شیعی در دوران صفوی بازی كرده بركسی پوشیده نیست كه جا دارد آنرا به دنیا معرفی نماییم و در این راستا دانشمندان، هنرمندان و اندیشمندان می توانند در معرفی قزوین مشاركت كنند. بهرام زاده اشاره كرد: استاندار قزوین دیدگاه فرهنگی خوبی دارد و سوژه اختصاص ساختمان مناسبی به شعبه بنیاد ایران شناسی و قزوین شناسی كه جوانان هم به آن بازگشت كنند و دختران و پسران بتوانند از این فضا استفاده مناسبی داشته باشند در دستور كار است و در شورای برنامه ریزی هم تصمیم گرفته شده كه این تغییر صورت گیرد و با واگذاری ساختمانی مناسب، قسمتی از پژوهش ها را به صورت متمركز در قزوین پیاده نماییم.
راه اندازی ۱۸ شعبه ایران شناسی در كشوروی بیان كرد: مهمترین هدف از تاسیس شعب استانی بنیاد ایران شناسی، ایجاد فضای مناسب مطالعاتی برای معرفی هویت تاریخی و فرهنگی این شهر تاریخی است. بهرام زاده اشاره كرد: بنیاد ایران شناسی در ۱۸ استان كشور شعبه دارد و شعبه قزوین نیز از سال ۷۵ در خانه تاریخی استاد محصص در محله آخوند تاسیس شده و از سال ۷۷ تحت عنوان بنیاد ایران شناسی فعالیت می كند. وی یادآورشد: ۳۰۰ پژوهشگر با بنیاد ایران شناسی كشور همكاری دارند و در جهان نیز ۳۵۰ نهاد در این حوزه فعالیت می نمایند. معاون پژوهش بنیاد ایران شناسی ابراز امیدواری كرد با اختصاص ساختمانی مناسب به شعبه بنیاد ایران شناسی در قزوین بستر كارهای مطالعاتی و پژوهشی درباب هویت تاریخی و فرهنگی قزوین بیشتر از گذشته مهیا شود.منبع:

1398/09/26
13:59:50
5.0 / 5
4129
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912