فراجا گردشگری
مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان خبر داد:

تدوین اطلس دیرینه شناسی هورامان كردستان

تدوین اطلس دیرینه شناسی هورامان كردستان به گزارش فراجا ایسنا/كردستان مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان از طراحی و تدوین اطلس دیرینه شناسی هورامان استان كردستان با محوریت ۵۰۰ اثر تاریخی اطلاع داد.


پویا طالب‎ نیا، در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: این ۵۰۰ اثر تاریخی شامل غارهای باستانی، اماكن و مساجد تاریخی، راه ها و قلعه های باستانی، معماری تاریخی - فرهنگی روستاها بوده كه یادگاری از دوران غارنشینی تا دوره قاجار است.
وی اضافه كرد: اطلاعات اطلس در چارچوب یك نرم افزار در گستره ۷۶ روستای منطقه تاریخی و فرهنگی اورامان استان كردستان در شهرستان های سنندج، سروآباد و كامیاران است كه اطلاعات آن با تلاشهای دو ساله هیأت دیرینه شناسی به سرپرستی مسعود صادقی راد انجام شده است.
مدیرپایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان بیان كرد: اطلاعات اطلس به صورت داده های GIS در داخل نرم افزار قرار گرفته شده تا مدیریت سایت های دیرینه شناسی این منطقه به صورت علمی و بر پایه تحقیقات و یافته های دیرینه شناسی صورت گیرد.
وی عنوان كرد: نرم افزار اطلس دیرینه شناسی اورامان كردستان یكی از نقاط قوت پرونده ثبت جهانی شناخته شده و مقرر شده نتایج پژوهش هایی كه در این راستا انجام شده در نشست دستاوردهای پژوهشی پایگاه های جهانی و ملی كشور به صورت كنفرانس عرضه و اطلس هم رونمایی گردید.
طالب نیا با اشاره به اینكه ثبت تاریخی منطقه اورامان از سه سال قبل در استان كردستان آغاز و الان هم پرونده آن در این استان تكمیل شده است، اظهار داشت: قسمتی از این منطقه هم در استان كرمانشاه واقع شده كه اطلاعات مربوط به این استان هم در دست تكمیل است.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورمان خاطرنشان كرد: بعد از اتمام تدوین اطلاعات مربوط به استان كرمانشاه پرونده نهایی در چارچوب دربرگیری دو استان از جانب وزات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ثبت جهانی به یونسكو ارسال می شود.
گفتنی است؛ واژه هورامان یا اورامان از دو بخش هورا به مفهوم اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشكیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.
منبع:

1398/09/27
15:06:47
5.0 / 5
4127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912