فراجا گردشگری
بعد از مدتها سكوت در تخریب بافت تاریخی شیراز

تخریب ۸۰ درصدی خانه ثبت ملی شده رسولی در بافت شیراز

تخریب ۸۰ درصدی خانه ثبت ملی شده رسولی در بافت شیراز به گزارش فراجا خانه تاریخی و ثبت ملی شده رقیه رسولی كه در بافت تاریخی شیراز واقع شده، مانع طرح توسعه حرم شاهچراغ بود. در چند سال گذشته ۸۰ درصد از این خانه تخریب شده است.



به گزارش فراجا به نقل از مهر، خانه رقیه رسولی در محدوده شرقی حرم شاهچراغ و مسجد جامع عتیق قرار دارد كه به نام مالك قبلی آن به ثبت رسیده است، حالا هم مالكیت آن به تولیت حرم شاهچراغ منتقل شده است. در جهت تخریب های صورت گرفته در بافت تاریخی شیراز این بنا هم توسط افراد ناشناس تخریب و گرفتار آتش سوزی شده است. در موارد این چنینی، درِ خانه های تاریخی باز گذاشته می شود. معتادان به داخل این خانه ها رفته و آتش سوزی های ناگهانی رخ می دهد كه معمولاً عوامل آن ناشناس هستند. حالا یكی دو سالی است كه برای خانه های ثبتی این اتفاق مشابه رخ می دهد.
اكنون حدود ۸۰ درصد این خانه تخریب شده، سال قبل میزان تخریب این بنا ۲۵ درصد بود، در سال ۹۶ آتش سوزی بزرگی در این بنا رخ داد كه بیشتر تزئینات آن مانند تزئینات گچی، سقف چوبی و اُرسی ها از بین رفت. اداره كل میراث فرهنگی استان فارس هم از سال قبل تا كنون به تولیت حرم شاهچراغ بابت این خانه نامه زده است و اعلام نموده حاضر است هزینه های مرمت آنرا بپردازد و یا بعنوان مالك موظف به مرمت و حفاظت از آن است و در این راستا میراث فرهنگی آمادگی همكاری دارد.

اما چرا این بنا تخریب شد؟ این خانه مانند خانه های تاریخی صدر جهرمی و شهرام بهرامی كه در وسط پاركینگ قرار گرفته اند، در راه طرح توسعه حرم شاهچراغ قرار دارد و در واقع مانعی برای این طرح به حساب می آمده است. حالا اگر این بنای ثبتی به صورت كامل تخریب شود، راه برای تخریب بقیه خانه های تاریخی بافت شیراز كه شاید ثبت ملی هم نباشند بیشتر باز خواهد شد، بنابراین فعالان میراث فرهنگی در شهر شیراز به دنبال حفظ این بنا هستند. حتی با ۲۰ درصد باقی مانده. چون كه این خانه خرداد سال ۸۲ با شماره ثبت ۸۷۰۶ در لیست میراث ملی ایران به ثبت رسیده و متعلق به همه مردم ایران است.

1398/10/07
09:50:22
5.0 / 5
3866
تگهای خبر: بافت تاریخی , حفاظ , شهر , مرمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912