فراجا گردشگری

بساط این بی سر و سامانی را چه كسی جمع می كند؟

بساط این بی سر و سامانی را چه كسی جمع می كند؟ فراجا: «دستورالعملی نوشته شد كه كسب و كارهای سفر و گردشگری در فضای مجازی سامان دهی شود، جلوی كلاهبرداری ها گرفته و اعتماد مشتری جلب شود اما این قاعده را به هم زدند. معلوم است در این شرایط كه هیچ امتیازی برای كارآفرین های مجازی قایل نشده ایم، خیلی ها راه بی قانونی را در پیش می گیرند، به خصوص كه كسی هم نیست مانع شان شود یا بازخواست شان كند. »


تعداد وب سایت ها و شبكه های مجازی كه به داد و ستد گردشگری وارد شده اند، به حدی زیاد است كه حتی آمارشان از دست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خارج شده، هیچ كنترل و نظارتی هم روی آن ها وجود ندارد، چون قانونی برای آن تنظیم نشده. هرچند هر از گاهی نام سایتی كه كلاهبرداری و یا فرصت طلبی كرده و یا شاكی داشته به پلیس فتا داده می گردد كه چند روزی از دسترس خارج شده و پس از مدتی با نام دیگر دوباره به فضای مجازی باز گشته است. بی اعتمادی در خرید و فروش های اینترنتی سفر به حدی است كه بیشتر مردم هنوز در پاسخ نخستین سوال خود مانده اند؛ كدام وب سایت برای خرید بلیت یا تور قابل اعتماد است؟
ولی تیموری ـ مدیر كل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ درباره ی كارهایی كه برای اعتمادسازی خرید و فروش های مجازی سفر و گردشگری انجام شده به ایسنا گفت: كاملا مسجل است كه هر شخصی برای فعالیت در فضای مجازی باید از مركز توسعه تجارت الكترونیكی نشان اعتماد یا نماد E را دریافت كند. البته طبق مقررات كارگروه نظارت بر كسب و كارهای اینترنتی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نخست شرایط متقاضی را بررسی و تایید می كند و سپس آن مركز، نشان اعتماد را صادر می كند كه هم اكنون تعدادی از وب سایت های گردشگری موفق شده اند این نشان را بگیرند و در فضای مجازی هم فعالیت دارند. این نشان گویای هویت تایید شده وب سایت و یا شبكه ای است كه در فضای مجازی فعالیت می كند.
وی درباره ی مدت زمان صدور این نشان، توضیح داد: این فرایند در حالت عادی بین ۱۰ تا ۱۵ روز طول می كشد. نخست تقاضا در كمیسیون فنی استان مطرح می گردد كه بررسی این درخواست زمان زیادی نمی خواهد، معمولا مرحله گرفتن استعلام از پلیس فتا و مركز توسعه تجارت الكترونیكی است كه این فرایند را كمی طولانی می كند.
او ادامه داد: دستورالعمل دیگری برای آن دسته از افراد كه بدون داشتن مجوز بند ب (اجرا و برگزاری تور)، در فضای مجازی كسب و كاری را راه انداخته بودند، نوشته شده بود. این متقاضیان می توانستند با دریافت نشان اعتماد، فعالیت شان را سامان دهی و در فضای مطمئنی فعالیت كنند. رییس پیشین مركز توسعه تجارت الكترونیكی، این دستورالعمل را تایید و تصویب كرده بود، ولی با تغییر ریس این مركز، این قاعده بهم خورد و فعلا همانند گذشته، نشان اعتماد تنها به اشخاصی داده می گردد كه حتما مجوز بند ب داشته باشند.
وی افزود: البته ما پیگیریم این دستورالعمل اجرایی شود، برای همین قرار شده مبحث در هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای كسب و كار، بررسی و تصمیم نهایی ابلاغ شود.
مدیر كل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری اظهار نمود: از نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كه مرجع صادركننده ی مجوز بند ب است، اجرای آن دستورالعمل مانعی ندارد، چون در شرایط فعلی افراد زیادی در فضای مجازی به این حرفه مشغول شده اند و ما وظیفه داریم آن ها را سامان دهی نماییم و روی فعالیتشان نظارت داشته باشیم.
او درباره ی تاثیر اجرای دستورالعمل در كاهش كلاهبرداری های مجازی، بیان كرد: بطور قطع با این دستورالعمل تا حدی كسب و كار اینترنتی سامان دهی و بساط برخی كلاهبرداری های جمع می شد. شرایط هم اكنون غیرقابل كنترل شده است، برای همین ما بعد از تهیه ی آن دستورالعمل با پلیس فتا مذاكره كردیم، قرار شده بود سامانه رصد و پایشی توسط فتا راه اندازی شود تا ضمن رصد، آن هایی كه نشان اعتماد گرفته اند معرفی شوند و آن هایی هم كه این نماد را ندارند با هماهنگی و با استفاده از فتا، مركز توسعه تجارت الكترونیكی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سامان دهی و رسیدگی وضعیت شوند.
تیموری بیان كرد: با قاعده ی كنونی، آن هایی كه مجوز بند ب ندارند و كسب و كار خویش را در فضای مجازی راه انداخته اند دیگر برای قانونمند شدن رغبتی نشان نمی دهد چون شرایط را برایشان سخت تر كرده ایم و هیچ امتیازی قائل نشده ایم. وقتی این وضعیت را حاكم كرده ایم آن ها هم ترجیح می دهند غیرقانونی به فعالیت خود ادامه دهند، به خصوص این كه هیچ دستگاه ناظری نیست كه بازخواست شان كند و مانع ادامه فعالیت های غیرقانونی و غیر مجاز شود.1396/10/26
20:27:22
5.0 / 5
5566
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912