فراجا گردشگری

معماری بوشهر سمفونی رنگ، باد و نور

معماری بوشهر سمفونی رنگ، باد و نور به گزارش فراجا ایسنا/بوشهر رئیس پژوهشكده علوم زیست پزشكی خلیج فارس اظهار داشت: مهندسان معمار بوشهر، با آفرینش های هنری خود در مجموعه بافت، نه تنها روح، احساس، هیجان، بلكه سلامت كالبدی ساكنین را فراهم آورده بودند.


ایرج نبی پور در نشست جادوی بافت تاریخی بوشهر اظهار داشت: بااینكه به سبب شهادت سردار عزیزمان، حال جامعه خوش نیست و تصمیم به عدم برگزاری این جلسه داشتیم، اما تهدید توییتری ترامپ درباب هدف قرار دادن مكان های فرهنگی ایران ما را بر آن داشت تا این جلسه فرهنگی اساسا اجرا شود.
وی با اشاره به تاثیر بنیادین فرهنگ بر جوامع بشری اضافه كرد: وقتی آلمان نازی به سن پترزبورگ حمله كرد، مردم این شهر نمادها و آثار فرهنگی آنرا جمع آوری و به مكان های امن منتقل كردند و این موضوع، نشانگر اهمیت این نمادها در هویت بخشی به شهر كنونی سن پترزبورگ است.
این پژوهشگر اشاره كرد: استعمار همواره برای نفوذ و سلطه خود، كشورها را از فرهنگ تهی می كند تا بتواند بر آنها سلطه ایجاد كند.
نبی پور با اشاره به پژوهش های میدانی خود در بافت قدیم بوشهر اظهار نمود: وقتی جهت انجام یك پروژه تحقیقاتی، به عكاسی و رصد بافت مشغول بودم به این نتیجه رسیدم كه شراره های بافت قدیم بوشهر با تمام خستگی و بی مهری نسبت به آن، طنازی می كند و بدین جهت است كه هر روحی در شوق وصال آن سوزان می شود و ناخواسته در شبكه كوچه های تنگ و پیچیده آن محو می شود.
رئیس مركز تحقیقات زیست فناوری دریایی خلیج فارس این تفسیر شاعرانه را متكی بر ذات معماری دوآلیسم بافت قدیم بوشهر دانست و اظهار داشت: برخلاف خیلی از نقاط دیگر ایران، معماری بوشهر هم درونگرا و هم برونگرا است، بطوریكه علاوه بر درون زیبا، بیرون همه پسندی نیز دارد.
وی به شمارش بعضی از نمادهای معماری بوشهر پرداخت و اظهار داشت: پنجره های نیم دایره كه حدودا در تمام نقاط بافت قدیم با آن روبرو می شویم یكی از این نمادهاست كه مانند عشوه چشم عشاق بر پیكره ی این بناها خودنمایی می كند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر افزود: معماران این كهن بافت در كار گذاشتن پنجره ها با طاق قوسی از قوانین تقارن سود جسته اند و در هر ضلعی از ساختمان، با تابعیت از اصل هدایت حداكثر وزش باد و نور به اندرون، از تعداد بسیار چشم گیر پنجره در هر ضلعی از بنا استفاده نموده اند.

این پژوهشگر بیان كرد: قوس نیم دایره بر سر پنجره ها نشانگر تمایل فرار انسان از فضای سه بعدی به دو بعدی، یعنی یك گام نزدیكتر بر بی بعدی و بیكرانگی هستی است و اینگونه است كه حیات در درون این بناها، در اركستری از الگوهای هندسی معنا می یابد.
ایرج نبی پور شیشه های رنگی و اصول تقارن در به كارگیری آنرا یكی از شگفتی های این سبك معماری می داند و معتقد می باشد پنجره ها و شیشه های رنگی بافت قدیم بوشهر، همچون چشم و ریه های این ارگانیسم هستند كه باد، نور و حیات را به اندرون هدایت می كنند و انرژی، زندگی و پویایی آنها را فراهم می آورند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشكی جمهوری اسلامی ایران افزود: استفاده از رنگ یكی از مشخصه های معماری ایرانی-اسلامی است چونكه در دیگر كشورهای اسلامی (مثلا عربستان) به سبب اقلیم و طبیعت آن، كمتر به رنگ ها توجه شده اما در ایران و به واسطه طبیعت غنی آن، رنگ ها جایگاه ویژه ای دارند.
این پژوهشگر اشاره كرد: بااینكه در معماری اسپانیا، عثمانی و شمال شرق آفریقا هم با پدیده رنگ روبرو می باشیم، اما تفاوت های فاحشی با معماری بوشهر دارند و می توان این معماری را صاحب سبك دانست.
رئیس مركز تحقیقات زیست فناوری دریایی خلیج فارس اشاره كرد: رنگ و نور، حیات را در بافت بوشهر مدلول می كند و گاهی در این معماری با رگباری از رنگ و نور مواجه می شویم.
وی تقارن را ذات معماری بوشهر می داند و بر این باور است كه معماران بافت بوشهر با استفاده از انرژی رنگ ها به صورت متقارن در هر نیم دایره، تقارن احساسی را جایگزین تقارن قدرتمند هندسی نموده اند.
نبی پور اشاره كرد: در پنجره های بوشهری تلفیقی از رنگ های یاقوت كبود، لاجوردی، سبز یشمی، آبی، فیروزه ای، زرد، نارنجی و... استفاده شده است كه با عنایت به كاربری اتاق، بالاترین كیفیت و آرامش روحی را فراهم آورده اند.

این پژوهشگر اضافه كرد: از جانب دیگر، استفاده از این پنجره ها دارای ترتیب و نظم خاصی است بطوریكه در بامداد رنگ آبی، در بین روز رنگ های زرد و سبز و در هنگام غروب خورشید رنگ قرمز از میان شیشه های رنگی و در خلال مسیر حركت خورشید نمود پیدا می كند.
نبی پور كه فوق تخصص بیماری های غدد دارد، نور و رنگ درمانی را یكی از متدهای كهن درمان در جهان دانست و مصر، سومر، چین و ایران را از پیشگامان این روش درمانی معرفی نمود.
او معتقد می باشد این روش درمانی در علم نوین پزشكی نیز بعنوان قسمتی از طب مكمل پذیرفته شده و در مدرن ترین دانشگاه های پزشكی جهان تدریس می شود.
رئیس پژوهشكده علوم زیست پزشكی خلیج فارس اضافه كرد: رنگ ها در حقیقت، نور با طول موج های گوناگون هستند كه هر رنگ با طول موج خود، انرژی خاص خودرا دارد. نور تابش الكترومغناطیس و به زبان ساده نوعی از انرژی است و پدیده رنگ، حاصل به هم كنش انرژی و ماده است.
وی اضافه كرد: همین طور برمبنای دیدگاه انیشتین، بدن انسان تركیب اجزاء شیمیایی نیست، بلكه بیشتر بدن انسان در یك هارمونی بی همتا با سیستم الكترومغناطیس / انرژی گیتی، جای دارد.
ایرج نبی پور بیان كرد: رنگ ها با خاصیت جریان یا میدان های مغناطیسی و تكانه های الكتریكی، می توانند فرایندهای بیوشیمیایی، هورمونی، محرك ها و آرام بخش های درون زای بدنی را تحریك نموده و توازن كامل بدن و ارگان های آنرا فراهم آورند.
پژوهشگر بوشهری عنوان كرد: به بیان دیگر رنگ درمانی، با تابش رنگ به پیرامون و درون میدان الكترومغناطیس بدن، انرژی را به محیط فیزیكی بدن گسیل می دارد برای اینكه كاهش انرژی یا منع انرژی بدن سبب عدم عملكرد سازگار ارگان ها می شود و رنگ درمانی می تواند با گسیل انرژی، در افزایش عملكرد فیزیكی، روانی و هیجانی انسان اثر بگذارد.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشكی كشور اشاره كرد: بدین جهت رنگ درمانی، بعنوان یك روش مكمل، كاربرد رنگ و نور برای ایجاد توازن در انرژی پیكر شخص است كه انرژی وی در سطح فیزیكی، روانی، خلقی و یا روحی كاهش یافته باشد.
استاد مدعو بیمارستان كنكورد دانشگاه سیدنی با اشاره به استفاده از متدهای رنگ درمانی در بوشهر قدیم اظهار داشت: در بوشهر قدیم، مردم معتقد بودند كه استراحت فرد بیمار در زیر نور شیشه ها سبب بهبود امراض وی می گردد.
نبی پور درانتها اظهار نمود: مهندسان معمار بوشهر، با آفرینش های هنری خود در مجموعه بافت، نه تنها روح، احساس، هیجان، بلكه سلامت كالبدی ساكنین را فراهم آورده بودند.

به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، پروفسور ایرج نبی پور شامگاه یكشنبه در بیستمین نشست از سلسله جلسات مكتب بوشهر، به تشریح تاثیرات درمانی رنگ نور در بافت تاریخی بوشهر و جادوی آن پرداخت.
منبع:

1398/10/16
22:58:26
5.0 / 5
4514
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912