فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

واجد ارزش بودن خانه پدری سپهبد سلیمانی

واجد ارزش بودن خانه پدری سپهبد سلیمانی فراجا: واجد ارزش شناخته شدن خانه پدری شهید سپهبد سلیمانی، ادعاهای ترامپ درباره تهدید اماكن فرهنگی ایران و واكنش جهانی نسبت به آن همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، همزمان با شهادت سپهبد قاسم سلیمانی در روز جمعه و اعلام عزای عمومی در سراسر كشور، موزه ها و اماكن گردشگری نیز در روز ۱۶ دی ماه به مناسبت تشییع پیكر او تعطیل شد. معاون میراث فرهنگی كشور نیز از لغو برگزاری مراسم گرامیداشت ثبت جهانی مهارت ساختن و نواختن دوتار، كه قرار بود روز شنبه ۱۴ دی در نیاوران برگزار شود، آگاهی داد. محمدحسن طالبیان اظهار داشت: به دنبال شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و اعلام سه روز عزای عمومی در كشور، مراسم گرامیداشت ثبت جهانی مهارت ساختن و نواختن دوتار كه قرار بود شنبه در محل كاخ نیاوران برگزار شود، لغو شد. برگزاری این مراسم به زمان دیگری موكول شده كه زمان و محل برگزاری این مراسم متعاقباً اعلام خواهد شد. خانه پدری سپهبد سلیمانی واجد ارزش فرهنگی شناخته شد
معاون میراث فرهنگی كشور اظهار داشت: خانه پدری سپهبد شهید قاسم سلیمانی در استان كرمان در جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی فرهنگی غیرمنقول ۱۵ دی ۹۸ واجد ارزش فرهنگی تاریخی تشخیص داده شد. در این نشست در دفتر ثبت آثار برگزار و با نظر اعضای شورا باتوجه به ارزش فرهنگی بنا، خانه پدری سپهبد شهید قاسم سلیمانی در استان كرمان واجد ارزش فرهنگی تاریخی اعلام و بر این اساس مقرر شد تا با هماهنگی مالكان، استانداری كرمان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اولویت حفاظت، مرمت با كاربری موزه و فرهنگی قرار گیرد. در این هفته بیشتر خبرها حول موضوع تهدید ترامپ نسبت به اماكن فرهنگی ایران بود. رئیس جمهور آمریكا تهدید كرده بود كه ۵۲ نقطه از ایران را مورد هدف قرار گرفته كه قسمتی از آنها اماكن فرهنگی مهم برای ایرانی هاست. پیرو این مساله همه اظهار نظر كردند از فرهنگیان گرفته تا مؤسسات باستانی خارجی كه اشراف زیادی در حوزه فرهنگ و هنر ایران داشته اند. به دنبال این مساله رئیس ایكوموس ایران از رئیس و اعضای كمیته های ملی ایكوموس جهانی (سازمان جهانی پاسداری از اماكن میراث فرهنگی جهان) خواست تا به اظهارات غیرقانونی ترامپ واكنش نشان داده شود. واكنش روزنامه گاردین روزنامه گاردین در یادداشتی به قلم Simon Jenkins و با انتشار عكسی از مسجد آقا بزرگ كاشان نوشته است: تهدید دونالد ترامپ در خصوص تخریب اماكن ایران باستان لرزه ای به ستون فقرات هر فرد متمدن می اندازد. آمریكایی ها چطور می توانند بمباران پرسپولیس یا مساجد اصفهان را توجیه كنند؟ فقط دیوانگان می توانند این اماكن را "تهدیدی برای آمریكا" بدانند. این كار هم تراز اعمال خرابكارانه داعش در پالمیرا و موصل است. جالب اینجاست كه شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه ۲۳۴۷ تخریب میراث فرهنگی، مكان های مذهبی و آثار باستانی را محكوم كرده و هجوم عمدی به میراث فرهنگی كشورها را به منزله جنایت جنگی دانسته است. ایرینا بوكووا مدیركل سازمان بین المللی یونسكو گفته است: نابودی میراث فرهنگی یك جنایت و یك تاكتیك جنگی است كه در بلندمدت بوسیله پاكسازی فرهنگی، ساختار جوامع را از هم گسیخته می سازد. حمایت و دفاع از میراث فرهنگی، اهمیتی فراتر از یك مسأله صرفاً فرهنگی دارد؛ دفاع از میراث، ضرورتی امنیتی است كه از مسأله دفاع از زندگی انسان ها جدایی ناپذیر است. ارائه بسته تشویقی برای گردشگران چینی ایران مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران از ارائه بسته های تشویقی برای گردشگران چینی حاضر در ایران همزمان با سال نوی چینی آگاهی داد.
پرهام جانفشان مدیر كل میراث فرهنگی استان تهران اظهار داشت: كشور چین بعنوان یك مقصد هدف، برای جذب توریستهای خارجی شناخته می شود كه به سبب جمعیت بالای مسافر، نزدیكی مسافت و اشتراكات فرهنگی یكی از اهداف مهم گردشگران ایرانی است. بطور متقابل ایران نیز چنین وضعیتی برای چین دارد و عرضه بسته های تشویقی می تواند گردشگران چینی را برای سفر تعطیلات سال نو به ایران ترغیب كند.
وی اضافه كرد: برنامه های سال نوی چینی شامل جشن های در رابطه با آداب و رسوم سال نو چینی، تخفیف در مراكز اقامتی و پذیرایی، حضور راهنمایان چینی زبان در موزه ها و مراكز گردشگریست. بر طبق دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تهران بعنوان یكی از ۱۰ استان منتخب در اجرای برنامه های سال نو چینی برای جذب گردشگران است كه انتظار می رود اعلام برنامه ها پیش بینی شده به تورگردانان این كشور سبب حضور بیشتر گردشگران چینی در تهران شود.


منبع:

1398/10/21
19:52:55
5.0 / 5
4637
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912