فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی لرستان خبر داد:

تایید فسیل انسان هوشمند غار كلدر توسط متخصصان دانشگاه سوربن

تایید فسیل انسان هوشمند غار كلدر توسط متخصصان دانشگاه سوربن به گزارش فراجا مدیركل میراث فرهنگی لرستان اظهار داشت: متخصصین دانشگاه سوربن فرانسه با آنالیز قسمتی از جمجمه كشف شده در غار تاریخی كلدر خرم آباد دریافتند این فسیل كشف شده مربوط به انسان هوشمند است.به گزارش فراجا به نقل از مهر، فسیل انسان هوشمند كشف شده در غار كلدر خرم آباد توسط متخصصین دانشگاه سوربن فرانسه تأیید شد.
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در این رابطه اظهار داشت: متخصصین دانشگاه سوربن فرانسه با آنالیز اسكن سه بعدی، الكترونیكی و لیزری قسمتی از جمجمه كشف شده در غار تاریخی كلدر خرم آباد دریافتند این فسیل كشف شده مربوط به انسان هوشمند است.
سید امین قاسمی گفت: نتایج مقدماتی گونه شناسی با مد نظر قرار دادن آناتومی فیزیكی و نتایج اسكن و همین طور تفسیر آنها كه در دانشگاه كپنهاك دانمارك در حال انجام می باشد نشان میدهد خوشبختانه فسیل مذكور مربوط به گونه هوموساپین (انسان مدرن / هوشمند) است.
وی بیان كرد: غار كلدر خرم آباد الان دارنده قدیمی ترین فسیل انسان هوشمند در ایران و یكی از معدود سایت های جهانی بشمار می رود كه شواهد انسان هوشمند یا مدرن با این قدمت تاریخی در آن كشف شده است.
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اینكه فصل سوم كاووش غار كلدر خرم آباد اواخر خردادماه امسال به پایان رسید، اضافه كرد: آنالیزهای مولكولی این فسیل نیز الان برای دریافت اطلاعات بیشتر در حال انجام می باشد كه نتایج آن نیز منتشر خواهد شد.
براساس این گزارش، پروفسور فابریك دمتر با یك نامه رسمی از دانشگاه كپنهاك دانمارك این اتفاق مهم را به اطلاع دكتر عمرانی رئیس پژوهشگاه میراث كشور، دكتر شیرازی رئیس پژوهشكده دیرینه شناسی ایران، مهندس قاسمی مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان و دكتر بازگیر سرپرست تیم كاووش غار كلدر خرم آباد رسانده است.
غار كلدر خرم آباد در ۵ كیلومتری شمال شهر خرم آباد به شماره ۱۸۷۹۶ در لیست آثار غیر منقول كشور به ثبت رسیده است.


منبع:

1398/10/28
14:42:20
5.0 / 5
3920
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912