فراجا گردشگری

پروژه جدید ایران برای لغو ویزای روسیه

پروژه جدید ایران برای لغو ویزای روسیه به گزارش فراجا ویزای ایران و روسیه بزودی لغو می شود، این خبر را وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داده و همزمان پروژه نفوذ به بازار روسیه را به یكی از شركت های تابعه سپرده تا درآمد حاصل از لغو روادید را برای تبلیغ و معرفی ایران در روسیه خرج كند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، ایران و روسیه از سال ۱۳۹۳ می خواستند روادیدشان را لغو كنند؛ این آمادگی از جانب ایران بیشتر بود و اداره فدرال گردشگری روسیه آنرا جدی پیگیری كرد تا این كه در سال ۱۳۹۴ تفاهم نامه تسهیل اعطای روادید میان وزرای خارجه دو كشور امضا و در ادامه آن فرایند دریافت ویزا كوتاه تر شد.
بعد از این اقدام سفیر ایران در روسیه گزارش كرد كه سفر شهروندان ایرانی ۱۱۵ درصد و سفر اتباع روس به ایران ۴۰ درصد رشد كرد.
گام بعدی دو كشور، لغو روادید برای گروه های توریستی بود؛ پیشنهادی كه از جانب روس ها در سال ۱۳۹۵ عنوان شد و در آذرماه همان سال موافقتنامه ای با عنوان تسهیل روادید گردشگران گروهی ایران و روسیه به پاراف مدیران كل كنسولی دو كشور رسید. هرچند كه مفاد آن تا امروز اجرا نشده است. حالا علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ آگاهی داده تا آخر سال تفاهم نامه اجرایی آنرا به امضا می رساند.
او گفته: حذف روادید با كشورهای هدف كه منافع كشور را تأمین می كنند از برنامه های این وزارتخانه است.
چند وقت پیش هم «خشایار نیكزاد» ـ مدیرعامل شركت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی ـ در یك نشست خبری با تكرار این كه ویزای گروهی ایران و روسیه بزودی لغو می شود، اظهار داشت: توافقی شده و دستورالعملی وجود دارد كه مطابق آن برای تورهای ورودی بالای ۵ نفر از اتباع روسیه روادید ایران لغو شود. از این طریق درآمدی حاصل می شود كه شركت مادر تخصصی موظف است آنرا برای تبلیغ ایران در كشور روسیه خرج كند.
وی در گفت وگوی تازه ای با ایسنا به تشریح جزئیات این طرح پرداخت و تصریح كرد: ما می خواهیم ایران را در روسیه تبلیغ نماییم. متاسفانه وجهه و تصویری كه از ایران نشان داده شده است به ۵۰ سال پیش برمی گردد. گروه تبلیغاتی حرفه ای روی مبحث روسیه كار می كند. البته باید منابع مالی ایده ها و پروژه های تبلیغاتی را مشخص نماییم. محل تأمین این منابع، درآمدی است كه از لغو روادید گروهی بدست می آید.
نیكزاد برای روشن شدن مبحث به صورت مثال اظهار داشت: سفارت روسیه در ازای روادید از هر مسافر ایرانی حدود ۱۲۰ دلار می گیرد (در وب سایت سفارت روسیه قیمت ویزای یك مرتبه تردد ۸۰ دلار و نوع فوری۱۶۰ دلار درج شده است)، با لغو روادید این هزینه منتفی می شود اما اگر ما از هر مسافر روسیه ۱۱۹ دلار بگیریم، هم هزینه های تبلیغ تأمین شده است و هم یك دلار به نفع مردم كار كرده ایم.
او افزود: در جریان این طرح آژانس ها را به سه دسته تقسیم كرده ایم؛ گروهی كه فقط توریست خارجی به ایران وارد میكند یا ورودی كار است، گروهی كه فقط توریست از كشور خارج می كند (خروجی كار) و دسته ای كه هم توریست وارد میكند و هم مجری تور خروجی است. پیش بینی شده از آژانس های خروجی كار به ازای هر نفر مسافر ایرانی كه به روسیه می فرستد ۳۰ دلار و از آژانسی كه همزمان تور خروجی و ورودی دارد به ازای هر نفر مسافر خروجی به مقصد روسیه، ۱۵ دلار گرفته شود.
وی تصریح كرد: البته آن عدد ۳۰ تا ۱۵ دلار هنوز قطعی نشده است. باید برپایه برآوردی كه از هزینه تبلیغات در این كشور داریم مبلغی را تعریف نماییم و تعداد مسافران را درنظر بگیریم، چون سال قبل این آمار كم شد.
مدیرعامل شركت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی اضافه كرد: بررسی های اولیه در روسیه انجام شده است، حساب مستقلی ایجاد می شود و درآمد حاصله برای تبلیغ و معرفی ایران در روسیه مصرف خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش كه هزینه اولیه برای تبلیغات و معرفی ایران در روسیه چقدر برآورد و یا تخمین شده است؟ اظهار نمود: حضور ذهن ندارم. قیمت های مختلفی استخراج شده است و مشاوران درحال كار روی آن هستند. البته از حالا نمی توان هزینه ای را معین كند. بررسی ها نشان میدهد ۲۰ هزار نفر به روسیه رفته اند. این عدد ملاك محاسبه ما است.
مدیرعامل شركت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی در پاسخ به این پرسش كه قبل از برنامه ریزی برای درآمدزایی از محل لغو روادید آیا درباره سلیقه و نیاز گردشگران روسیه مطالعه و یا مشخص شده ایران كشور جذابی برای آنها است و چه جامعه هدفی از گردشگران این كشور را می توان جذب كرد؟ اظهار داشت: مطالعات ما نشان میدهد گردشگر های روس به اسكی، كوه و سواحل آفتابی علاقمندند. این مطالعات را شركت های تبلیغاتی انجام داده اند و سوابق موجود هم این نتایج را تایید می كند. پیست های اسكی ایران در دنیا منحصر به فرد هستند. پیست اسكی دیزین نزدیك ترین پیست به پایتخت بوده و مرتفع ترین هتل در آن مستقر شده است.
مدیرعامل شركت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی در پاسخ به این یادآوری كه در گذشته ایران برپایه همین مطالعات وارد بازار روسیه شد اما موفقیت زیادی را در جذب توریست بدست نیاورد، از طرفی روس ها اذعان كرده اند سواحل ایران مطابق با سلیقه آنها نیست و یا در بخش هایی از آن كشور پیست هایی بمراتب مجهزتر و ارزان تر از ایران وجود دارد، اظهار داشت: این بازار باز هم بررسی و مطالعه می شود. باید روی ظرفیت های كشور تبلیغ و مخاطب جذب نماییم.
نیكزاد درباره این كه آیا از طرح های مشابه قبلی كه برای بازار گردشگری روسیه تعریف شده اطلاع دارد، اظهار داشت: از طرح های مشابه خبر ندارم. می دانم آژانس ها برای ویزا ۱۲۰ دلار می دهند كه در صورت اجرای این طرح حدود ۹۰ دلار از آن كسر و به نفع شان می شود.
وی در پاسخ به این پرسش كه بنظر می رسد مقرر است مردم برای سفر به روسیه مالیات تحمیلی پرداخت كنند، چون به هر حال آژانس ها این مبلغ را روی نرخ سفر محاسبه و از مردم دریافت می كنند، اظهار نمود: ما از آژانس ها این پول را می گیریم. بالاخره مردم می روند كه پول شان را در كشوری دیگر خرج كنند. توجه كنید كه مسافر روسیه همین حالا حدود ۱۲۰ دلار بابت ویزا می پردازد و اگر لغو شود ۹۰ دلار به نفع اش تمام شده است. در واقع این اقدام یك سیاست تشویقی بشمار می رود.
او درباره تأمین منابع مالی این طرح تبلیغی از محل بودجه شركت توسعه ایرانگردی و جهانگردی و یا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: ما بودجه ای با عنوان تبلیغات گردشگری نداریم، اگر چنین اعتباری از وزارتخانه می رسید و یا از قبل تعریف شده بود كه چنین طرحی را اجرا نمی كردیم.
مدیرعامل شركت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی با بیان این كه دغدغه اصلی در جریان این طرح تعریف مسیر درست برای هزینه كرد درآمد حاصل شده از محل لغو روادید است، اظهار نمود: حتما محل مصرف هزینه و بیلان آنرا شفاف اعلام می نماییم. اگر این طرح درست اجرا شود به نحوی كه ۲۰ درصد گردشگران روسیه را جذب نماییم، یقینا بازتاب و رشد مثبتی برای صنعت گردشگری كشورمان خواهد داشت.
نیكزاد اظهار داشت: نفوذ به بازار گردشگری روسیه دستور مستقیم آقای مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ است. تكلیف كردند و ما باید حتما در روسیه انجام دهیم. دستورالعمل اجرایی این طرح تهیه شده و نظر سایرین هم دریافت شده است. احیانا این سیاست را با عمان و چین (كه ایران با آنها لغو روادید شده) هم پیش ببریم.1398/10/29
15:52:54
5.0 / 5
4542
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912