فراجا گردشگری
امروز در مجلس؛

تذكر به وزیر جدید میراث فرهنگی درباره مسجد شیخ لطف الله

تذكر به وزیر جدید میراث فرهنگی درباره مسجد شیخ لطف الله به گزارش فراجا وزیر جدید میراث فرهنگی در جلسه علنی امروز مجلس درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله از نماینده مردم اصفهان تذكر گرفت.به گزارش فراجا به نقل از مهر، جلسه علنی امروز چهارشنبه ۲ بهمن مجلس شورای اسلامی با تذكر به وزیر میراث فرهنگی درباره مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان همراه بود و ناهید تاج الدین نماینده مردم اصفهان تذكر خویش را درباره مرمت گنبد شیخ لطف الله اصفهان اعلام نمود.
در تذكور یاد شده، این سوال عنوان شد كه چرا علل بروز معایب ناشی از مرمت گنبد شیخ لطف الله اعلام نشده و مستندات مربوطه به فعالان میراث فرهنگی و منتقدان عرضه نشده است.
در شرح این تذكر آمده است:
با توجه به شرایط بحرانی گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان مرمت این گنبد امری اجتناب ناپذیر بوده است. تصمیم درستی كه به روش نامناسب اجرایی شده و حساسیت های جامعه میراث فرهنگی كشور را برانگیخته و از سویی بعد از اتمام مرمت و بروز معایب، ایراداتی ناشی از برچیدن و نصب كاشی ها مشخص نشده و به انتقادات كارشناسان و خبرگان این حوزه پاسخی داده نشده است.
از طرفی شواهد نشان دهنده این است كه به اصل برگشت پذیری كه یك اصل مهم مرمتی است، در این پروژه حساس توجهی نشده است. چرا پروژه ای با این اهمیت فاقد مدارك مطالعاتی، نتایج آزمایشگاهی مصالح قدیم و جدید، پروتكل اجرایی و نظارتی بوده است و اگر وجود دارد چرا در اختیار كارشناسان و منتقدان قرار نگرفته است.
بنابراین نظر به اینكه تابحال پیگیری های فعالان میراث و كارشناسان این حوزه در مورد مشخص شدن روند اجرای پروژه های حساسیت برانگیز با پاسخ شفاهی روبرو نشده و تداوم این امر به بی اعتمادی فعالان میراث فرهنگی و نگرانی های موجود دامن خواهد زد لزوم دارد نسبت به بررسی جوانب امر رسیدگی به قصورات مسؤلان مربوطه و جبران خسارات وارده به این بنای تاریخ اقدام و طبق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تمامی اسناد پروژه ها برای مطالعه منتقدان در اختیار كارشناسان قرار گیرد.
این تذكر اعلام وصول و در جلسه عنوان آن قرائت شد.

1398/11/05
23:08:17
5.0 / 5
4283
تگهای خبر: آزمایش , مرمت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912