فراجا گردشگری
یك باستان شناس ایتالیایی:

ترامپ ذره ای میراث فرهنگی ایران را نمی شناخت

ترامپ ذره ای میراث فرهنگی ایران را نمی شناخت به گزارش فراجا پروفسور كالییِری دیرینه شناس ایتالیایی تخت جمشید اظهار داشت: ترامپ از ویرانی میراثی سخن می گوید كه ذره ای آنرا نمی شناسد؛ برای اینكه اگر می شناخت؛ به خود اجازه این اظهارات و تهدیدات را نمی داد.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست «یك میراث فرهنگی در خطر؛ سایت های ایران در لیست جهانی یونسكو» در پاسخ به تهدید حمله رئیس جمهور آمریكا به میراث فرهنگی ایران، به ابتكار رایزنی فرهنگی كشورمان در ایتالیا و با مشاركت انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق؛ در كتابخانه "وَلّیچِلیانا" شهر رم برگزار گردید.
در این نشست با حضور حمید بیات سفیر ایران در ایتالیا، اكبر قولی رایزن فرهنگی؛ طاها هاشمی سفیر ایران در واتیكان آدریانو رُوسّیمدیر انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق؛ و پروفسور پیِر فرانچسكو كالییِری استاد دانشگاه بلونیا، برگزار گردید.
در این نشست، رُوسّی؛ مدیر انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق، با نمایش تصاویری از واكنش جوامع دانشگاهی و فرهنگی در سراسر جهان نسبت به تهدید حمله رئیس جمهور امریكا به میراث فرهنگی ایران اظهار داشت: اظهارات ترامپ خشم ایران شناسان سراسر دنیا را برانگیخت و استولپر؛ ایران شناس برجسته امریكایی، اطلاعیه ای را در محكومیت اظهارات ترامپ منتشر نمود كه در مدت ۴۸ ساعت اعضا جامعه بین المللی ایران شناس، آنرا امضا و انجمن ایران شناسان اروپا هم با صدور بیانیه جداگانه ای در سایت خود، اظهارات ترامپ را محكوم و سخنان ترامپ را به عملكرد داعش تشبیه كردد و ما ایران شناسان ایتالیایی نیز، با همكاری رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ایتالیا، این نشست را برای محكوم كردن این تهدید برگزار كردیم. ما كه هنوز خسارت های میراث بشری در جنگ ایران و عراق؛ و حمله طالبان به مجسمه بودا را فراموش نكرده ایم؛ چگونه می توانیم اجازه دهیم؛ خسارات و ویرانی بیشتری به میراث بشری وارد شود.
ارتقا درك متقابل، با هدف تحكیم صلح و دوستی میان ایران و ایتالیا
در ادامه، حمید بیات؛ سفیر ایران در رم اظهار داشت: برخورداری دو كشور ایران و ایتالیا از فرهنگ و تمدنی غنی؛ قدمت مناسبات فرهنگی؛ و میراث و ریشه های تاریخی مشترك؛ باعث شده؛ در بسیاری موارد دیپلماسی فرهنگی راهگشای دیگر مناسبات ایران و ایتالیا باشد؛ تا آن جا كه، مقامات عالی رتبه دو كشور در سفرهای متقابل بر روابط فرهنگی تاكید فراوان داشته؛ مناسبات را فرهنگ محور ارزیابی كرده؛ و ارتقا درك متقابل، با هدف تحكیم صلح و دوستی میان دو ملت و دولت را، همواره مد نظر قرار داده اند.
بیات، سپس با عرضه آمارها در مورد میراث ایران در لیست جهانی یونسكو، و یادآوری همكاری ایران با انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق در كاوش و مرمت بعضی از آنها اضافه كرد: برگزاری چنین نشستی، گواه دیگری از جایگاه والای فرهنگ و تمدن دو كشور، بعنوان میراث مشترك بشری است. مكان ها و آثار فرهنگی و تمدنی شاید از لحاظ تاریخی و جغرافیایی متعلق به یك قوم یا ملت باشند، اما از لحاظ نقشی كه در بازشناسی هویت بشری و انباشت لایه های تاریخی معرفت دارند؛ متعلق به همگان و فارغ از جغرافیا و مكان هستند ازاین رو شایسته است؛ از مفهوم میراث مشترك بشری برای توصیف این دستاوردهای بشری بهره ببریم. احترام به آثار فرهنگی و تمدنی، در واقع رعایت حرمت انسانی، و كرامت ذاتی انسانی است و نقطه مقابل آن؛ یعنی حمله به اموال و میراث فرهنگی، حمله به انسانیت؛ حمله به روح بشریت؛ و حمله به تاریخ است.
وی همچنین، با اشاره به كنوانسیون های بین المللی در مورد حفاظت از میراث فرهنگی و تاكید بر لزوم التزام بین المللی به آنها اظهار داشت: امروز، نه تنها از جانب برخی گروه ها و جریان های افراط گرا آثار و ارزش های فرهنگی و تمدنی در معرض تهدید و خطر قرار دارد؛ بلكه اخیراً شاهد اقدامات و اظهارات رئیس جمهور آمریكا بودیم؛ كه مردم و فرهنگ و تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار داد. تهدید رئیس جمهور امریكا برای نابودی مراكز فرهنگی و تمدنی ایران، مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین المللی است؛ و ادامه قانون شكنی آمریكا برای شكستن مقاومت مردم ایران است؛ كه از یك سو، با تروریسم اقتصادی، با صراحت منابع تأمین غذا و داروی مردم مقاوم ایران را مورد هدف قرار داده است؛ و از جانب دیگر، به تهدیدات نظامی و فرهنگی مبادرت می كند. امریكا باوجود ادعای خود بارها نشان داده؛ كه اعتقادی به مذاكره و پایبندی به تعهدات قبلی و فعلی ندارد؛ و دشمنی با فرهنگ؛ و حتی خصومت با یك ملت نیست؛ بلكه مخاصمه و مبارزه با ارزش های مشترك فرهنگی، و دستاوردهای تمدنی ملل مختلف جهان است.
سفیر ایران گفت میراث فرهنگی نقش به سزایی در تقویت عناصر معنوی و مادی تحقق صلح و توسعه پایدار دارد. آثار تاریخی میراث گذشتگان و امانت آیندگان است. ایران بعنوان وارث یكی از تمدن های كهن، همواره منادی تعامل و همكاری فرهنگ ها و گفت و گوها بوده؛ تا نسل های آینده از بالندگی و پویایی و تعامل فرهنگی برخوردار باشند و نسل كنونی از بلای افراط و خشونت رها شود.
۸ محوطه تاریخی ایران با همكاری ایتالیا كاوش مرمت معرفی و به ثبت رسیده است
پروفسور كالییِری استاد دانشگاه بولونیا كه در تخت جمشید هم بعنوان استاد دیرینه شناسی با تیم ایرانی همكاری می كند در این جلسه اظهار داشت: صحبت های ترامپ در مورد حمله به مراكز فرهنگی ایران، در جامعه بین المللی ایران شناسان؛ به خصوص ایران شناسان آمریكایی؛ كه در زمره برترین ایران شناسان دنیا هستند؛ نگرانی عمیقی ایجاد كرد.
وی اضافه كرد: ایران بین كشورهای جهان رتبه نهم و در آسیا رتبه سوم برخورداری از میراث فرهنگی بشری را دارد و سرمایه گذاری زیادی در مورد حفظ معرفی و ثبت میراث خود در لیست میراث فرهنگی بشری كرده است. از ۲۴ سایت ثبت شده در این فهرست؛ ۸ سایت با همكاری ایتالیا كاوش؛ مرمت؛ معرفی و به ثبت رسیده؛ كه مهم ترین آنها هم بوده اند و این سبب افتخار كشور ایتالیا و ایران شناسان آن است تحریم ها تاثیر زیادی بر روند امور در عملیات شناسایی؛ حفاری؛ و مرمت آثار باستانی ایران داشته و برای ما هم مشكلات عدیده ای ایجاد كرد ترامپ از ویرانی میراثی سخن می گوید كه ذره ای آنرا نمی شناسد؛ چونكه اگر می شناخت؛ به خود اجازه این اظهارات را نمی داد. فعالیتهای ایران شناسان ایتالیایی در ایران، همیشه نزد ایرانی ها و مسؤلین میراث فرهنگی ایران ارج یافته و برای آن احترام خاصی قائل هستند بسیار مفتخر هستیم كه توانسته ایم؛ اطمینان و احترام ایرانی ها را جلب نماییم.
این نشست با حضور خبرنگاران؛ همچون خبرنگار صدا و سیمای ایران در شهر رم؛ خبرنگار خبرگزاری رسمی ایتالیا "آنسا"؛ روزنامه رِپوبلیكا و پوشش تصویری بخش خبر بیست و چهارساعته تلویزیون سراسری ایتالیا RAI 24، برگزار گردید.


منبع:

1398/11/14
13:33:00
5.0 / 5
4608
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912