فراجا گردشگری

سایمالو تاش، گنجینه سنگ نگاره های باستانی قرقیزستان

سایمالو تاش، گنجینه سنگ نگاره های باستانی قرقیزستان به گزارش فراجا سایمالو تاش عنوان مجموعه ای از سنگ نگاره ها در كشور قرقیزستان است كه سالانه باستان شناسان زیادی را از سراسر جهان به این منطقه می كشاند.به گزارش فراجا به نقل از مهر، قرقیزستان كشوری پر رمز و راز است كه برای حل این رموز یك عمر باید صرف كرد. مهمترین خصوصیت این كشور فراوانی آثار معماری مربوط به دوره های مختلف تاریخ بوده كه یكی از آنها آثار فرهنگی و تاریخی مجموعه سنگ نگاره های اقوام باستانی ساكن در قرقیزستان به نام «سایمالو تاش» است.
«سایمالو تاش» عنوان مجموعه ای از سنگ نگاره ها در كشور قرقیزستان است كه سالانه باستان شناسان زیادی را از سراسر جهان به این منطقه می كشاند. سایمالوتاش در ترجمه زبان قرقیزی به «سنگ های پر نقش و نگار» مفهوم دارد.

منطقه سایمالوتاش در ۱۲۰ كیلومتری شمال شرقی شهرستان جلال آباد در امتداد كوه های فرغانه و در ارتفاع ۳۰۰۰-۳۴۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این مكان بعنوان یكی از مناطق صعب العبور كشور پناهگاه آتش پرستان باستان و جزو بناهای جالب در تاریخ قرقیزستان بوده و خصوصیت قابل توجه آن وجود سنگ نگاره هایی متعلق به هزاران سال قبل در این منطقه است.
به گفته باستان شناسان، طرح این سنگ ها در قرن هشتم به وجود آمده اند و اشعه خورشید سبب شده تا رنگ سنگ ها تغییر كند و نقاشی های روی آن زیباتر به نظر برسند. در روی سنگ ها نقش هایی نظیر تصاویر حیوانات، خورشید، چرخ دستی، چهره های حیوانات و مردم آزاد آن زمان، تصاویر شخم زدن و نظیر آن وجود دارد كه با وجود نقش و نگارهای زیاد، آنها را منتسب به پرستش خورشید نشان داده است.

دسته اول سنگ نگاره ها حدود ۱۰ هزار اثر دارد و مربوط به هزاره سوم و دوم پیش از میلاد است. دسته دوم هم تصویری مربوط به هزاره اول پیش از میلاد است. آثار این دوره به موضوعات شكار و اهلی كردن حیوانات اختصاص دارد. این آثار در سبك معروف سكایی اجرا شده است. دسته دوم از آثار مربوط به هزاره اول است تصاویر این دسته سوژه خاصی ندارند.
بیشتر آثار جلوه دهنده سنت های فرهنگی، اعتقادات و آداب و رسوم مردمان ساكن در این منطقه در مراحل اولیه تمدن باستانی است. در این سنگ نگاره ها ارتباط نزدیك انسان با طبیعت و جهان پیرامون منعكس شده است. بسیاری معتقدند كه سنگ نگاره های سایمالوتاش جزو روشن ترین نگاره های آسیای مركزی به شمار می روند. این منطقه تاریخی برای بازدید گردشگران، تنها در فصل تابستان (ماه اوت) باز است و گردشگران در این ماه برای رسیدن به این مكان سختی زیادی را با عنایت به موقعیت مكانی آن پشت سر می گذارند چونكه با عنایت به شرایط آب و هوایی، تمام كوه ها پوشیده از برف است.
همچنین سالانه دانشمندان زیادی در سراسر جهان علاقمند بازدید از سنگ نگاره های سایمالوتاش هستند تا از این طریق اطلاعات باستانی مورد نظر خویش را جمع آوری كنند.
این گزارش توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان تهیه و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شده است.

1398/12/03
21:42:44
5.0 / 5
3764
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912