فراجا گردشگری
معاون گردشگری مطرح كرد؛

ورود ۴۵۰ هزار توریست سلامت و تجاری به ایران در ۹ ماه گذشته

ورود ۴۵۰ هزار توریست سلامت و تجاری به ایران در ۹ ماه گذشته به گزارش فراجا تیموری اظهار داشت: در 9 ماه گذشته 450 هزار نفر به صورت محدود با عنوان توریست سلامت و تجاری به ایران سفر کردند. همین طور باتوجه به سخت گیری ها، حدود 94 درصد سفرهای بین المللی کاهش پیدا کرد.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، جلسه کمیته سیاستگذاری فرهنگی دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی به منظور برقراری ارتباطات فرابخشی با دستگاههای دولتی و استفاده از ظرفیت های مشارکت مردمی و فعالان در حوزه گردشگری برای رسیدن به اهداف توسعه متوازن گردشگری در کشور روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹ در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گردید.
ولی تیموری در این نشست اظهار داشت: روزهای سختی را در صنعت توریسم سپری می نماییم، این صنعت بیشتر از یک سال است که با شیوع کرونا زمین گیر شده که در تاریخ صنعت توریسم دنیا بی سابقه بوده است.
او اضافه کرد: در سالی که گذشت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در سطح جهانی سفر کردند که حدود ۱، ۵ تریلیون دلار گردش مالی داشته است، از هر ۱۰ شغلی که در دنیا وجود دارد یک شغل در ارتباط با حوزه سفر و گردشگری می باشد. طی ۱۰ سال قبل با عنایت به این که رشد صنعت توریسم بیشتر شده از هر پنج شغل جدیدی که بوجود آمده یک شغل آن در ارتباط با صنعت گردشگری می باشد.
تیموری خاطرنشان کرد: ۱۰، ۵ درصد GDP دنیا در حوزه سفر و گردشگری بوده است. رشد اقتصاد جهانی پیش از کرونا ۲.۵ درصد بوده که در حوزه گردشگری این رشد به ۳.۵ درصد رسیده است. در حقیقت از همه حوزه های اقتصادی رشد گردشگری یک درصد سریع تر بوده است.
معاون گردشگری کشور بیان نمود: در بُعد داخلی در مقابل ۱۰، ۵ درصد سهم گردشگری در GDP جهانی، ۶.۵ درصد سهم سفر و گردشگری ایران به شکل مستقیم و غیرمستقیم بوده است. یک میلیون و ۳۴۵ هزار نفر در حوزه صنعت توریسم مشغول به فعالیت هستند.
او اضافه کرد: در سال ۹۸ پیش از شیوع کرونا هشت میلیون و ۸۶۰ هزار نفر توریست خارجی از ایران بازدید نمودند. با اتفاقاتی که در نیمه دوم سال ۹۸ افتاد و با شیوع کرونا، در فصل دوم پر رونق گردشگری ما که از اواسط بهمن ماه و شروع سال نو میلادی شروع می شد، نتوانستیم میزبان گردشگران باشیم.
تیموری خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ تعداد توریستهای خارجی چهار میلیون و ۹۰۰ هزار نفر، سال ۹۶ پنج میلیون و ۱۰۰ هزار نفر و در سال ۹۷ نیز هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده که نشان دهنده رقم رو به رشد بوده است.
او اضافه کرد: به صورت کلی در گردشگری داخلی سیاستی را که طی این چند سال دنبال می کردیم، توزیع سفر در کشور بوده است؛ اعتقاد داریم با انجام این کار توزیع درآمد و ثروت در کشور اتفاق می افتد. گردشگری ابزاری برای کاهش فقر و محرومیت زدایی است، برای تحقق این مورد زیرساخت ها محقق نبود. دولت برای ایجاد این زیرساخت ها نقش حمایتی داشته و خود مردم و بخش خصوصی در این عرصه سرمایه گذاری کردند.
معاون گردشگری کشور در مورد اقامتگاه های بوم گردی اظهار داشت: طرح راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی با هزینه کم و عرضه تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی در سطح کشور اجرا شد، خوشبختانه مردم تشویق شدند و در این خصوص نیز سرمایه گذاری کردند. این مورد سبب شد تا خلاء نسبی که در مورد نبود اقامتگاه ها در بعضی نقاط کشور وجود داشت، بر طرف شود.
او اضافه کرد: ۲۲۲۵ اقامتگاه بوم گردی در دوردست ترین روستاهای کشور راه اندازی کردیم، با انجام این کار خلأ زیرساختی جبران و هویت به روستاها داده شد.
تیموری اظهار نمود: در حقیقت اصل سیاست توزیع سفر با استقرار اقامتگاه های بوم گردی انجام شد، با تنوع بخشیدن به موضوعات گردشگری مانند گردشگری کشاورزی، معدن، دریایی و سلامت به توزیع سفر کمک کردیم، در خارج از کشور ما را بعنوان مقصد تاریخی فرهنگی می شناختند.
معاون گردشگری کشور در مورد پروژه های در دست اقدام اظهار داشت: حالا حدود ۲۲۰۰ پروژه زیرساخت گردشگری در داخل کشور در حال راه اندازی است، این پروژه ها نشان داده است استقبال سرمایه گذاران داخلی به سمت گردشگری زیاد شده است.
تیموری اظهار داشت: دنبال این بودیم تا گردشگری نقشه راهی داشته باشد و تکالیفی که در قانون برنامه ششم داشتیم محقق شود. به مدت یک سال سند استراتژیک توسعه گردشگری کشور در دولت و کمسیون فرهنگی بررسی گردید به جهت اینکه تقسیم کار در این عرصه کمتر اتفاق افتاده بود، با عنایت به این که گردشگری موضوع فرابخشی است در حقیقت این سند برای مشخص کردن تقسیم کار است که دارای ۷۴ حکم بوده و برای ۲۶ دستگاه دولتی نیز تعیین تکلیف کرده است.
تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری
او در ادامه اضافه کرد: به جهت اینکه بتوانیم آنرا به سند بلندمدت تبدیل نماییم، تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری کشور در دستور کار قرار گرفت. همه ابزار و شرح خدمات آن آماده شده است و با کمک یونسکو و سازمان جهانی گردشگری و دانشگاه ها تا تابستان سال آینده تدوین می شود.
معاون گردشگری کشور در مورد حساب های اقماری گردشگری اظهار داشت: در این حساب ها فقط هتل و رستوران در نظر گرفته می شد، اما حالا متفاوت شده است. در حساب های جدید تمام شهر و اقتصاد آن وابسته به گردشگری در نظر گرفته شده است.
او اضافه کرد: تأثیری که توریست بر اقتصاد کشور و مردم دارد در حساب های اقماری گردشگری مشخص می شود، تهیه این حساب ها پروژه بزرگی است که با مرکز ملی آمار به سمت جلو پیش می رود. سند استراتژیک صادرات ملی گردشگری نیز با مرکز جهانی تجارت پیش می رود.
تیموری بیان نمود: با شیوع کرونا همکاری لازم را با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در مورد اولویت اصلی که حفظ جان مردم است، انجام دادیم و در شرایط پیک سفرهای خارجی و داخلی فعالیت هایمان را تعطیل کردیم. با گشایش های مختصری که انجام می شد، تلاش کردیم گردشگری داخلی بتواند این خلاء را پوشش دهد و در کنار آن نیز نیم نگاهی به عرصه بین المللی داشتیم. در این خصوص طرح هایی عرضه دادیم اما به علت انتشار کرونا به تعویق افتاد.
او اضافه کرد: با شیوع کرونا دو بسته حمایتی برای فعالان صنعت توریسم در نظر گرفتیم که بسته اول اشتغال محور و بسته دوم بنگاه محور بوده است. میزان درخواست فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات کرونایی از بانک ها حدود ۱، ۳۵۰ میلیارد تومان بوده که ۶۵۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است، البته قول دادند تا آخر سال کمک بیشتری کنند. امیدواریم با کاهش شیوع کرونا باردیگر صنعت توریسم رونق پیدا کند تا نشاط و امید را به جامعه برگردانده شود.
معاون گردشگری کشور بیان نمود: با پیگیری ها و تلاش هایی که انجام دادیم، طرح هایی را برای سفرهای نوروزی در ستاد ملی کرونا عرضه کردیم تا به شکل محدود و کنترل شده و با نظارت ما بخشی از فعالیت ها و خدماتمان عرضه شود. اگر نوروز سال جاری نتوانیم فعالیت نماییم، امکان برگشت مجدد نخواهیم داشت. تعطیلات نوروز برای بالای ۷۰ درصد از فعالان ما یک فرصت است.
او در ادامه اضافه کرد: ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قبول کرد تا سفرها در چارچوب تورهای شرکتهای خدمات مسافرتی و کنترل شده صورت گیرد، پروتکل های بهداشتی نیز در این خصوص برای تمام ذی نفعان آماده و ابلاغ گردیده است، همینطور نوع دیگر سفر در چارچوب سفرهایی است که مردم با خودروی خود انجام می دهند و رزرو قطعی در مراکز مجاز ما دارند، نیروی انتظامی نیز در این خصوص کمک خواهد نمود تا ترددهای نوروزی برنامه ریزی شده، صورت گیرد.
تیموری اضافه کرد: طرح جامع گردشگری توسط ۱۹ استان نوشته شده و تا اختتام تابستان ۹۹ سایر استان ها این طرح را تهیه می کنند.
نیمی از دستگاه ها هنوز درگیر بحث گردشگری نشدند
خدابخشی دبیر کمیته فرهنگی شورایعالی امنیت ملی در ادامه اظهار داشت: چهار نیمه مغفول در حوزه گردشگری وجود دارد. برپایه گزارش مرکز آمار نیمی از مردم هنوز سفر نمی روند. نیمه دوم سال از ماه مهر تا اختتام اسفند سفر چندانی صورت نمی گیرد و نیمی از دستگاه ها نیز هنوز درگیر بحث گردشگری نشده اند.
او اضافه کرد: کرونا فرصتی است تا دستگاه ها بتوانند در این خصوص برنامه ریزی کنند. حالا در بحث سیاستگذاری به الگوی خوبی تحت عنوان سیاستگذاری شبکه ای رسیده ایم. امیدواریم به نقطه ای برسیم تا تمام ایرانی ها ۲۰ مسیر سفر داشته باشند. باید دستگاههای فرهنگی تلاش کنند تا به این مورد توازن بخشیده شود.


منبع:

1399/12/02
09:37:18
0.0 / 5
957
تگهای خبر: اقامت , توریست , توریسم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912