فراجا گردشگری
طالبیان در نشست خبری مطرح كرد

ارسال 5 پرونده میراثی به سازمان جهانی آیسسكو

ارسال 5 پرونده میراثی به سازمان جهانی آیسسكو به گزارش فراجا معاون میراث فرهنگی کشور از ارسال 5 پرونده میراث جهانی به آیسسکو آگاهی داد و اظهار داشت: پرونده های دیگر نیز در دست تهیه هستند مانند کرانه های خلیج فارس و دریای عمان.به گزارش فراجا به نقل از مهر محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در نشست خبری هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها که ظهر روز سه شنبه در محوطه باز مجموعه کاخ گلستان برگزار شد، اظهار داشت: بیش از ۱۱۰۰ پروژه مرمتی در سه سال قبل در استان یزد انجام شده است که یکی از اتفاقات خوب بوده است. حالا میراث فرهنگی مردم محور شده است و در حوزه های مرمت و مجموعه داری، مردم به کمکمان آمده اند و حتی موزه های خودشان را راه اندازی کرده اند.
یکی از موفقیت های مهم امضای تفاهم نامه با دیوان عالی بوده است که در هیئت رسیدگی از کارشناسان میراث فرهنگی نیز که در کمیته های دیوان حضور داشته باشند.
طالبیان اظهار داشت: ما ۵ پرونده جهانی را برای سازمان جهانی آموزشی، علمی، فرهنگی اسلامی (آیسسکو) فرستاده ایم تا در لیست آیسسکو نیز میراث فرهنگی ایران ثبت گردد. این پرونده ها شاهد گنبد علویان همدان، منظر فرهنگی ماسوله، مجموعه بسطام و خراقان، تربت جام و منظر فرهنگی الموت است و برخی از پرونده ها نیز در حال آماده شده هستند مانند پرونده هگمتانه همدان یا پرونده آسبادها که مشترک با سه استان است. پرونده کرانه خلیج فارس و دریای عمان نیز در حال تدوین است. در این زمینه شورایی تشکیل شده تا بدانیم کدامیک از این پرونده ها بهترین نتیجه را برایمان خواهند داشت. برای حضور میراث فرهنگ و ثبت جهانی یونسکو نیز پرونده راه آهن و اورامانات، امسال مورد بررسی قرار می گیرند. تنها نگرانی ما این است که این برنامه بصورت مجازی برگزار می گردد و امکان رایزنی برای ما دشوار است. بعنوان مثال سال قبل پرونده های مهرگان و عود را داشتیم که از آن ایراد گرفته بودند و گفتند چرا رضایت نامه های عود ایران کمتر از سوریه است ولی از حالا می خواهیم رایزنی ها را شروع نماییم تا امسال هر دو پرونده ثبت جهانی شوند.
مطرح شدن پرونده ۵۶ کاروانسرای ایرانی در لیست جهانی
وی اظهار داشت: ۵۶ کاروانسرای ایرانی نیز سال آینده مطرح خواهد شد که محدوده شاهراه خراسان و جاده ابریشم را نیز دربر می گیرد. سالی ۲۵ درصد نیز می توان این پرونده ای زنجیره ای اضافه کرد. ما در حقیقت می خواهیم سراغ پرونده های زنجیره ای برویم تا تعداد میراث جهانی ثبت شده ایران بیشتر باشد.
طالبیان درباره حریم تئاتر شهر نیز به خبرنگاران توضیح داد:
به ما گفتند که می خواهیم بدانیم عرصه و حریم ما کجاست؟ ما هم گفتیم: چشم. چون هم حریم و هم عرصه مشخص است. به همین دلیل گروهی را به این محدوده اعزام می نماییم تا پس از بررسی های لازم «حریم» و «عرصه» به شما ابلاغ شود. در همین راستا جناب جانفشان (مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران) هم در جلسه حضور داشت و در جریان کلیت ماجرا هست که گروه هایی هم به این منظور مشغول انجام عملیات کارشناسی هستند. البته بعدها تعدادی از عزیزان درباره ماجرای حریم تئاتر شهر نکاتی را مطرح نمودند که پس از مشخص شدن ماجرای «حریم» تئاتر شهر، ضوابط مربوط به حریم خیابان انقلاب و خیابان ولیعصر چه می شود؟ به همین دلیل ماجرا در شورای راهبردی مطرح و نظراتی هم در همین زمینه ارائه شده که در حال نهایی شدن است.
وی اشاره کرد: معنای «حریم» از نظر میراث فرهنگی برای مجموعه تئاترشهر به هیچ وجه دیوارکشی نبوده و نیست. بحث این که حریم آنجا و چگونگی مدیریت آن مهم می باشد. البته گاهی در بعضی موارد دیدم نوشته شده که میراث فرهنگی گفته حصار. در حالی ما چنین حرفی نزدیم. آنچه مورد تاکید ماست. مدیریت حریم است که در همه جای دنیا هم روالی دارند. این که روزها در اختیار شهر و مدیریت شهری است اما شب ها در قالب انسانی و کنترل شده شرایطی را فراهم می کنند که ماجرا کنترل شود تا کسی به این مجموعه صدمه ای نزند. در هر صورت ما با دوستان برای مدیریت آنجا همدل هستیم.
طالبیان اظهار داشت: این که مدیریت آنجا به چه شکلی باید صورت گیرد هم در حوزه شهرداری مطرح می شود. بالاخره با مطالبی چون فضای سبز و دوربین الکترونیک می توان کارهایی را انجام داد. روزها هم که آنجا در اختیار مردم و شهروندان است. می خواهم بگویم آنطور که برداشت شده هنرمندان و مردم از هم جدا هستند اصلاً این طور نیست چونکه هنرمندان و مردم باهم یکی هستند. همه با هم هستند و ما هم می خواهیم اتفاقات خوبی در آنجا بیفتد. عرصه و حریم هم به زودی اعلام می شود. ما فقط به جهت فنی در حوزه تعیین حریم و عرصه همکاری می نماییم. این که آن سایت چگونه توسط وزارت ارشاد و شهرداری مدیریت می شود مربوط به خودشان هست.


منبع:

1400/02/30
12:49:53
0.0 / 5
699
تگهای خبر: آموزش , سایت , شهر , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912