فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

تقدیر ازموزه داران در هفته میراث فرهنگی

تقدیر ازموزه داران در هفته میراث فرهنگی به گزارش فراجا درخواست باردیگر جهت راه اندازی موزه تهران، معرفی موزه های برتر از سوی ایکوم، بازگشایی باب عالی در کاخ گلستان همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش فراجا به نقل از مهر، در این هفته مهرشاد کاظمی رئیس ستاد گردشگری تهران اظهار داشت: لازم است در تهران یک موزه داشته باشیم. موزه هایی با موضوعات مختلف در کشور فعالیت می نمایند که هر کدام رده های بالایی دارند. درباره راه اندازی موزه تهران اتفاق نظر وجود دارد اما راجع به مکان آن تابحال تصمیم گیری نشده است. در سال ۹۷ وقتی که مدیرکل ارشاد بودم با همکاری موزه ملی ایران، موزه تهران به صورت موقت افتتاح شد و قدیمی ترین اثر هنری به جا مانده از مردم تهران که یک گلدان پنج هزار ساله بود در آن نمایش درآمد.
وی اظهار داشت: حدود ۲۰۰ موزه در تهران وجود دارد که از این تعداد ۵ موزه متعلق به بخش خصوصی و مجموعه داران است.
در این هفته همینطور ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: در آینده نزدیک مقاصد گردشگری جهان با رویکرد پاسپورت واکسن مرزها را باز خواهند کرد. ما هم باید از جریان حاکم امکان و بهره لازم را ببریم.
وی در ادامه بیان نمود: به دنبال دریافت مصوبه فعالیت واحدهای گردشگری از ستاد ملی مقابله با کرونا در قبل از تعطیلات نوروز و کوشش برای روشن نگه داشتن چراغ کسب و کارهای این حوزه وارد نیمه دوم فروردین ماه و ایام پیک کرونا و سپس ماه مبارک رمضان شدیم که پیش از این هم زمان رکود این حوزه به شمار می آمده است. در نتیجه با استمرار فعالیت در فضای حاکم بوجود آمده به جهت شدت انتشار ویروس، برنامه های معاونت در دو بخش به صورت همزمان مورد پیگیری قرار گرفت که بخش اول تمرکز بر استمرار حمایت های دولتی از فعالان گردشگری بوده است.
وی اظهار داشت: هم اکنون رایزنی ها برای بازگشایی مرزها در ابعاد داخلی و بین المللی را شروع کرده ایم و در کمیته های مختلف به دنبال آن بوده ایم که اجازه ورود به اتباع کشورهایی که واکسینه شده اند داده شود. این پیشنهاد از راه مکاتبه با وزارت خارجه و رئیس جمهور انجام شده است.
باب عالی کاخ گلستان باز شد
در این هفته که همزمان با هفته میراث فرهنگی بود، در روز جهانی موزه ها کمیته ملی ایکوم ایران برگزیدگان خویش را در ۱۳ شاخص معرفی نمود. بر این اساس موزه های خصوصی، موزه های دولتی کوچک و موزه های دولتی متوسط موفق به دریافت امتیاز در شاخص مدیریت نشدند. از سوی دیگر با برگزاری برنامه دیگری در کاخ گلستان، وزیر میراث فرهنگی به صورت رسمی باب عالی کاخ گلستان را افتتاح نمود. باب عالی بعد از نیم قرن به روی مردم از سمت خیابان ناصرخسرو باز خواهد شد. بعد از اعلام وضعیت زرد در شهر تهران، از این قسمت بازدیدکنندگان می توانند نسبت به ورود به کاخ گلستان و تهیه بلیت اقدام نمایند.
در مراسم گشایش باب عالی، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی بیان نمود: حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای مرمت مجموعه باب عالی هزینه شده است.
وی اظهار داشت: یکی از اقدامات خوب دولت دوازدهم این بود که حق بهره برداری از بناهایی را که از سطح نفیس پایین تر بودند به مردم بدهیم تا با پول مردم مرمت و نگهداری شود و ما منابع بودجه ای خویش را صرف بناهای فاخر و مهم کشور نماییم که قابل واگذاری نیستند.
واگذاری بخشی از ساختمان کتابخانه ملی به موزه ایران باستان
در این روز که نشست خبری روز جهانی موزه ها هم برگزار شد، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران اظهار داشت: جلسه ای با معاون اول رئیس جمهور داشتیم و همه با این مورد موافق بودند که کاخ شهربانی در میدان مشق به موزه ملی ایران واگذار شود تا آنرا به آثار هخامنشی تا ساسانی اختصاص دهیم. بخشی از ساختمان کتابخانه ملی هم به موزه واگذار می شود تا اسناد دیرینه شناسی را به نمایش بگذاریم. امیدواریم در سال ۱۴۰۰ زمین ۲۵ هکتاری در تهران برای ایجاد یک موزه مدرن اختصاص داده شود.
در این نشست همینطور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور درباره واگذاری عمارت نفیس دیوانخانه اظهار داشت: درباره این مورد به صندوق حفظ و احیای آثار تاریخی نامه نوشتیم. واگذاری حمام تاریخی شیخ بهایی هم منتفی شده است. طالبیان همینطور اظهار داشت: پنج پرونده شامل گنبد علویان همدان، منظر فرهنگی ماسوله، مجموعه بسطام و خراقان تربت جام و منظر فرهنگی الموت پرونده های جهانی هستند که برای سازمان جهانی آموزشی، علمی، فرهنگی، اسلامی آیسسکو فرستاده ایم تا این پرونده ها هم در سطح جهانی مطرح شوند.
وی اظهار داشت: سال آینده ۵۶ کاروانسرای ایرانی هم در اجلاس میراث جهانی یونسکو مطرح خواهند شد. بعد از آن هر سال می توانیم ۲۵ درصد به تعداد این کاروانسراها اضافه نماییم. امیدواریم سال جاری بتوانیم دو پرونده دیگرمان را که شامل راه آهن و منظر فرهنگی روستای اورامانات می شود، جهانی نماییم.
حذف معاونت گردشگری از دبیرخانه مناطق آزاد
با وجود تغییرات گسترده در بدنه شورایعالی مناطق آزاد کشور، معاونت فرهنگی گردشگری و صنایع خلاق این دبیرخانه حذف شد و به جای آن مقرر است این فعالیت ها در چارچوب یک اداره کل انجام گیرد.
طی چند روز اخیر مدیر روابط عمومی مناطق آزاد و معاون فرهنگی گردشگری آن هم استعفا داده بودند.


منبع:

1400/03/01
10:12:15
0.0 / 5
562
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912