فراجا گردشگری
رئیس بنیاد مسكن خبر داد؛

اعطای وام ارزان به متقاضیان احیای بافت های تاریخی روستاها

اعطای وام ارزان به متقاضیان احیای بافت های تاریخی روستاها فراجا: رییس بنیاد مسکن از آمادگی این بنیاد برای معرفی متقاضیان احیای بافت های فرهنگی و تاریخی روستاها به بانکهای عامل جهت دریافت تسهیلات ارزان آگاهی داد.به گزارش فراجا به نقل از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تفاهم نامه مشترک وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای صیانت از بافت فرهنگی روستاها بامداد امروز دوشنبه ۲ خرداد به امضا رسید.
بر اساس مفاد این تفاهم نامه که به امضای سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همین طور اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید، دو طرف برای همکاری در حوزه مرمت و احیای بناهای دارای ارزش تاریخی و معماری بومی در روستاها متعهد شدند.
همچنین همکاری دو دستگاه برای توسعه گردشگری و صنایع دستی روستایی از موضوعات این تفاهم نامه است.
در این تفاهم نامه به موضوع صیانت از معماری بومی در ساخت و سازهای روستایی تاکید شده و طرفین تعهد کرده اند که در تهیه چارچوب طرح های ویژه حفاظت و احیای بافت تاریخی-فرهنگی (ازجمله تعیین حریم ها) با یکدیگر همکاری خواهند کرد.
اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلان اینکه روستاها قطب اقتصاد کشورند و باید به آنها توجه ویژه داشت اضافه کرد: امروزه بحث گردشگری در میان خانواده ها از اهمیت ویژه ای برخوردارست و جزو برنامه ریزی خانواده ها در طول سال است؛ در این میان روستاهای هدف گردشگری از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند. اجرای طرح روستاهای هدف گردشگری در بحث رونق اقتصادی روستاها بسیار مؤثر است و زمینه ساز ایجاد اشتغال، درآمدزایی خواهد بود.
سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه امضای این تفاهم نامه با اشاره به این که روستاها ذخیره ژنتیکی ملموس و ناملموس میراث فرهنگی کشور هستند اظهار داشت: بنیاد مسکن بیش از هر نهاد دیگری در روستا حضور دارد و بنا بر این می تواند بهترین حافظ میراث فرهنگی باشد.
ضرغامی اظهار داشت: روستاها خاستگاه اصلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و خدمات گردشگری هستند و روستاییان می توانند بهترین یگان حفاظت آثار فرهنگی باشند.
وی افزود: باید جلوی فرسایش آثار فرهنگی موجود در روستاها را با کمک ساکنین روستا گرفت و با کمک بنیاد مسکن به مرمت، بازسازی و بهینه سازی این آثار همت کرد.
وی اظهار داشت: بنیاد مسکن می تواند حداقل نیازهای بهداشتی گردشگری را با استانداردهای لازم فراهم آورد و در ایجاد راههای دسترسی و محوطه سازی روستاهای هدف گردشگری کمک نماید.
سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی نیز در جلسه، روستاها را ذخیره گاه ژنتیکی ملموس و ناملموس میراث فرهنگی توصیف کرد و اظهار داشت: خیلی از ابنیه با بی توجهی ها از بین رفته است و روستاهایی نیز بصورت دست نخورده باقی مانده اند.
احمدی روئینی همین طور اشاره کرد: با مرمت آثار فرهنگی در روستاها می توان جذب توریست کرد و هم افزایی میان بنیاد مسکن و وزارت میراث فرهنگی می تواند این کار را تسریع کند.
به گفته مدیرکل حفظ و احیا بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی؛ برای اجرای طرح هادی، ۱، ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبارات ملی و ۱۶۰ میلیارد تومان برای احیای بافت های تاریخی با ارزش در نظر گرفته شده است.
همچنین اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در حاشیه امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: ما اعتبارات ویژه ای از محل اجرای طرح هادی و اعتبارات ملی برای بازسازی روستاها داریم، اما بطور خاص امسال ۱۶۰ میلیارد تومان به احیای بافت فرهنگی روستاها اختصاص داده ایم.
به گفته وی هم افزایی توان مدیریتی بنیاد مسکن و وزارت میراث فرهنگی موجب می شود تا هنگام بازسازی و عمران روستاها، از حفظ هویت فرهنگی روستا خصوصاً در نماسازی ابنیه غافل نشویم و هرگونه ساخت و ساز در محوطه روستاها مطابق با ضوابط فرهنگی و بافت اصلی روستا صورت گیرد.
نیکزاد اظهار داشت: روستاییان مشتاق اشتغال در برنامه های گردشگری و صنایع دستی و همین طور متقاضیان احیای بافت فرهنگی و میراث تاریخی روستاها می توانند با معرفی بنیاد مسکن از بانکها تسهیلات ارزان بگیرند.


منبع:

1401/03/03
15:14:27
0.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912