فراجا گردشگری
گزارش فراجا؛

تمهیدات لازم برای سفرهای محرمی توریستهای داخلی و خارجی

تمهیدات لازم برای سفرهای محرمی توریستهای داخلی و خارجی به گزارش فراجا توریستهای خارجی و داخلی این دفعه مراسم عزاداری محرم را کنار هم برگزار می کنند این ازدحام جمعیت در شهرهای مذهبی بیشتر است بنابراین تمهیدات لازم در زمینه انتقال و اسکان مسافران اندیشیده شد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ دور جدیدی از سفرها در ماه تابستان این دفعه با هدف سفرها شرکت در مراسم عزاداری امام حسین (ع) شروع شده است. در این ایام روزهای عاشورا و تاسوعا با روزهای آخر هفته پیوند خورده و حالا امکان سفر ۵ روزه فراهم است بنابراین حالا تهران خلوت شده و شهرهای زیارتی و شهرهایی که مراسم عزاداری مفصل تری دارند، شلوغ تر از همیشه شده است.
امسال هم مانند سالهای گذشته از کرونا مراسم عزاداری به صورت مفصل برگزار می گردد با این تفاوت که وقفه ای در برگزاری دسته جمعی مراسم به علت کرونا به وجود آمده بود. ولی اکنون با کم شدن آمار مبتلایان و واکسیناسیون گسترده میتوان گفت با رعایت برخی موارد؛ در این تجمعات شرکت می کنند.
در حال حاضر شهرهای زنجان، کاشان، مشهد، قم، اصفهان، مازندران، شیراز و یزد بیشترین حجم مسافر را دارند. بسیاری از تهرانی ها به شهرهای خود برگشته اند تا در این مراسم شرکت نمایند و خیلی های دیگر به قصد سفر و دیدن این مراسم و شرکت در چنین برنامه هایی راهی شده اند.
امسال مراسم عزاداری با حضور توریستهای خارجی اجرا می شود. توریستهایی که به علت گستردگی برنامه در شهرهای مذهبی، هر سال در روزهای دهه اول محرم و اربعین به ایران می آمده اند سال جاری با بازشدن مرزها و فروکش کردن ویروس کرونا باز هم در کنار ایرانیان حضور پیدا کرده اند.

اما این حضور حالا به صورت ساماندهی شده ای پیش می رود. مقرر است گردشگران در چارچوب تورهای گردشگری مذهبی که وارد ایران می شوند راهنمای گردشگری داشته باشند راهنماهای مذهبی هم آنها را یاری می کنند تا به سوالات شأن پاسخ داده شود.
در کنارش ستاد هماهنگی خدمات سفر هم تشکیل شده تا هم در اینباره تصمیم گیری شود و هم درباره سفرهای داخلی. چون در بخش سفرهای داخلی هم ازدحام جمعیت در شهرهای مذهبی بوجود می آید و باید از هم اکنون فکری به حال اسکان زائرین کرد.
تمهیدات برای حضور خارجی ها در روزهای عزاداری
درباره این تصمیمات و تمهیدات مصطفی فاطمی مدیرکل گردشگری داخلی به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما بحث گردشگری زیارتی و مذهبی را داریم. برخی جهت شرکت در مراسم آئینی حضور پیدا می کنند و عموماً هم به استانهای مختلف کشور می روند و به طور عمده هم به شهرستان های خودشان می روند که آن هم برنامه ریزی در چارچوب ستاد هماهنگی خدمات سفر می خواهد. در بعضی از استان ها که ممکن بود مشکل اسکان داشته باشیم؛ هم اکنون می بینیم که ستاد اسکان در کنار حسینیه اعظم تشکیل شده است و اطلاعیه زده اند که مردم بدانند. ازاین رو این ستادهای اسکان اضطراری در استانهای دیگر مانند مشهد هم بوجود آمده است.
فاطمی در ادامه از برگزاری تور گردشگری محرم اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است تور گردشگری از تهران به سمت شهرهای مذهبی همچون زنجان به صورت تور یک روزه برگزار گردد و مردم را شب از حسینیه اعظم باردیگر به تهران انتقال دهد. همینطور مقرر است به سمت کاشان و یزد هم این قطار حرکت نماید ولی هنوز نهایی نشده است.
وی در حوزه توریستهای خارجی هم اظهار داشت: گردشگران معنوی توریستهایی هستند که از سایر ادیان و از کشورهای مختلف در این مراسم حضور پیدا می کنند و توسط آژانس ها به ایران می آیند. بعضی از این گردشگران شیعیانی هستند که به مراسم شهرهای مذهبی مثل قم و مشهد می روند و برخی دیگر؛ از سایر ادیان هستند و به شهرهای دیگر می روند.
افزایش آمار غرق شدگی گردشگران
در این روزها که گردشگران به سمت شهرهای مختلف می روند بعضی از تمهیدات هم باید اندیشید می شد، بنابراین فاطمی درباره هشدارهای لازم در اینباره و تصمیماتی که در ستاد سفر گرفته شده هم توضیحاتی داد و اظهار داشت: در ستاد سفر درباره معضل غرق شدگی صحبت شد. این معضل بسیار جدی است مردم باید حواسشان باشد خیلی از سواحل آزادسازی شده ولی همه آنها نجات غریق ندارند، در واقع ایمن سازی نشده است. لزوماً وقتی ساحل آزاد می شود به این مفهوم نیست که حتما ایمن هم هست. جایی که هیچکدام از اینها وجود ندارد در واقع برای حضور مردم آماده نشده است.
او خاطرنشان کرد: در نخستین تعطیلاتی که پس از عید داشتیم در اینباره اطلاع رسانی وسیعی انجام دادیم بنابراین مقداری آمار غرق شدگی ها کاهش پیدا کرد اما حالا هلال احمر خبر می دهد که این آمار افزوده شده است. ازاین رو از مردم می خواهیم که حتما در محل های ایمن شنا کنند. چون قسمت هایی از این آب ها هنوز پایش نشده است.
طبق اعلام سازمان هواشناسی؛ استانهای گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و خراسان شمالی از شنبه تا دوشنبه دارای بارش باران خواهند بود و از امروز ۱۵ مرداد تا روز دوشنبه، برای استانهای آذربایجان شرقی، همدان، مرکزی، زنجان، لرستان، مناطقی از دامنه زاگرس مثل چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال خوزستان، شمال فارس و مناطقی از استان اصفهان اخطار سطح زرد صادر گردیده است.
در این باره هم فاطمی اظهار داشت: بر اساس گزارش سازمان هواشناسی در روز عاشورا و تاسوعا احتمالا در سمت شمال شرق با بارش های پراکندگی مواجه شویم ضمن این که احتمال وقوع سیل را هم پیشبینی کرده است. ازاین رو از مردم می خواهیم که کسانی که از مسیر شمال به مشهد می روند دقت لازم را در اینباره داشته باشند و به هیچ عنوان در کنار رودخانه ها اقامت نکنند.
به گفته فاطمی در این روزهای تعطیل مردم با مشکل حادی در زمینه اسکان مواجه نمی شوند. چون تمهیدات لازم انجام شده است.
ضمن این که سامانه رسیدگی به شکایات ۰۹۶۲۹ به زبان عربی و انگلیسی و فارسی به صوت ۲۴ ساعته پاسخگوی مردم هستند. البته بعضی از این شکایت ها در ارتباط با ارگان های دیگر است که وزارت میراث فرهنگی از آنها می خواهد تا به این شکایات با سرعت بیشتری پاسخ داده شود.
از طرفی اداره های میراث فرهنگی در استانهای مختلف بخصوص استانهای گردشگری پذیر هشدارهای لازم را برای حضور گردشگران می دهند. همچون یکی از مهم ترین این هشدارها از طرف اداره کل میراث فرهنگی استان یزد بود که اعلام نمود به دلیل سیل روزهای اخیر احتمال فرونشست در نقاط مختلف بافت های تاریخی وجود دارد مردم هم بهتر است از ورود خودرو به بافت تاریخی بخصوص پارگکینگ ها جلوگیری نمایند چون احتمال ریزش زمین وجود درد. همینطور خطر دیگری که هشدارهای لازم درباره آن داده شده در ارتباط با استفاده مردم از پشت بام تکایا و حسینیه هاست که به علت خیس خوردگی در بارش های اخیر خطرناک می باشد.

1401/05/18
11:33:29
0.0 / 5
416
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912