فراجا گردشگری
بهار گردشگری، ۲۱

تصمیم ناگهانی برای موزه ها

تصمیم ناگهانی برای موزه ها فراجا: درحالیکه وزارت میراث فرهنگی نرخ بلیت موزه ها را 2 روز مانده به شروع سال نو 5 تا 6 برابر افزایش داده است، تلاش می کند تا نرخ بلیت ها را با کشورهای دیگر مقایسه کند.به گزارش فراجا به نقل از مهر، دو روز مانده به آغاز تعطیلات سال نو وبسایت های کاخ موزه های تهران نرخ جدید موزه هایشان را اعلام نمودند. به این صورت که دیدن همه موزه های کاخ گلستان تا آن زمان با در نظر گرفتن ۴ ساعت ۴۷ هزار تومان بود که یک باره این رقم به ۲۵۰ هزار تومان برای هر نفر تغییر پیدا کرد.
نرخ بلیت موزه های کاخ سعدآباد هم اگر تا پیش از عید هر موزه ۵ هزار تومان بود هم اکنون به ۳۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و خرید کل بلیت موزه های این کاخ ۳۵۰ هزار تومان برای هر فرد تمام می شود.
قیمت بلیت موزه های دیگر هم که حدود ۵ تا ده هزار تومان بود هم به ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان افزایش داشت. همین مبحث مورد اعتراض خیلی از تورگردانان، فعالان گردشگری، میراث فرهنگی و دوست داران و مردم در فضای مجازی قرار گرفت.
افزایش یک باره قیمت بلیت ها از این جهت مورد اعتراض قرار گرفت که بدون اطلاع قبلی و ناگهانی بود وگرنه بسیاری از همین افراد قبلاً نسبت به ارزان بودن نرخ معترض بودند اما این که به یک باره چنین تصمیمی اجرا شود، تورگردانان را گرفتار مشکل می کند چون آنها از قبل این بلیت ها را با نرخ قبلی فروخته اند. ضمن این که پیشبینی برای تورهای یک روزه هم برپایه همان قیمت های قبلی بوده است حالا چطور باید ۶ برابر شدن بلیت ها را به مسافران توضیح می دادند.
از طرفی این نرخ ها برای بعضی از موزه ها به دلار هم محاسبه و اعلام شده ولی بسیاری از موزه ها هنوز نرخ جدیدی برای توریستهای خارجی اعلام نکرده اند ولی موزه های مهم این اقدام را انجام داده اند مثلا کاخ گلستان از هر توریست خارجی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می گیرد.
هنوز هم این اعتراضات وجود دارد چون وزارت میراث فرهنگی بدون اطلاع قبلی نرخ بلیت های خویش را افزایش داده است. جامعه تورگردانان ایران یکی از آن منتقدان است که در نامه ای اعلام نموده نرخ تورهای گردشگری ورودی را از یک سال قبل با توراپراتور خارجی می بندند و امکان افزایش ۵ برابری قیمت را ندارند ازاین رو چنین تصمیمات ناگهانی آنها را گرفتار خسران می کند.
ضرغامی خاطرنشان کرد: ازاین رو باوجود آنکه هزینه های مرمت و نگهداری افزوده شده و اعتبارات وزارت خانه محدود است، بر خلاف روند سالهای گذشته قیمت بلیت ورودی موزه ها و مجموعه هایی که به وزارت میراث فرهنگی مربوط می شود افزایش پیدا نمی کند و بر مبنای قیمت های سال قبل خواهد بود.
گرانی نرخ بلیت ها درحالی است که ضرغامی بارها در صحبت های خود گفته بود که مردم باید بتوانند از موزه های ایران دیدن کنند
وی همینطور در یکی از سخنرانی های خود در رابطه با این که با مسئول فروش بلیت یکی از موزه های ایران در زمانیکه وزیر نبود، بر سر سخت گیری برای بازدید و فروش بلیت بحث کرده بود اظهار داشت: باید بتوانیم مردم را راغب به دیدن موزه ها نماییم.
ضرغامی ۲۰ اردیبهشت ماه در حاشیه جلسات هیأت دولت به خبرنگاران ضمن تاکید بر این که با هرگونه افزایش های غیرمتناسب با حقیقت گردشگری امروز مخالفیم اظهار داشت: بر مبنای قانون وزارت میراث فرهنگی باید بر مبنای تورم سالیانه قیمت بلیت ورودی به محوطه های پایگاه های میراث فرهنگی همچون موزه ها افزایش یابد، هم اکنون این ارقام بسیار پایین است. پس از کارشناسی ها با ارسال این لایحه مخالفت کردیم چونکه احساس کردیم با عنایت به شعار سال تا جایی که می توانیم از افزایش قیمتها جلوگیری نماییم.
ضرغامی خاطرنشان کرد: ازاین رو باوجود آنکه هزینه های مرمت و نگهداری افزوده شده و اعتبارات وزارت خانه محدود است، بر خلاف روند سالهای گذشته قیمت بلیت ورودی موزه ها و مجموعه هایی که به وزارت میراث فرهنگی مربوط می شود افزایش پیدا نمی کند و بر مبنای قیمت های سال قبل خواهد بود.درست است که ضرغامی از افزایش نرخ ها جلوگیری کرده اما حالا تصمیم گرفته که یکباره تمام این چند سال گذشته را جبران کند. درحالی که بهتر بود نرخ بلیت ها آهسته آهسته افزایش می یافت.
اکنون بعد از گذشت چند روز از عید، روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی به دنبال انتقادها به این افزایش نرخ ناگهانی و چند برابری افراد بخصوص در فضای مجازی چند اقدام انجام داده است. یکی این که کلیپ و اینفوگرافی طراحی نموده تا بگوید موزه های کشورهای دیگر چقدر نرخ برای بلیت خود در نظر گرفته اند و گردشگران ایرانی به این موزه ها چند دلار پرداخت می کنند. در حالیکه این قیاس از اساس اشتباه است و نرخ بلیت هر موزه ای در هر کشوری برپایه میزان درآمد مردم آن کشور محاسبه می شود.
در اقدام دیگر افزایش نرخ بلیت موزه های ایران را با هزینه هایی که هر ایرانی برای تفریح خود خرج می کند، مقایسه کرده و بعنوان مثال نشان داده است که ایرانیان برای باغ وحش ۱۰۰ هزار تومان و برای سینما ۶۰ هزار تومان به صورت حداقل هزینه می کنند ازاین رو نرخی که برای دیدن موزه می کنند؛ ارزان ترین نرخ است چون ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان می پردازند.هر چند هنوز این وزارت خانه نرخ بلیت موزه ها را با پفک و چیپس ۳۰ هزار تومانی مقایسه نکرده ولی به نظر می آید مدیران آن از این که قیمتها افزایش داشته ناراحت نیستند و ویدئوهایی از هجوم مردم به موزه ها را در فضای مجازی پخش می کنند تا نشان دهند این موزه ها همچنان مخاطبان خودشان را دارند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در توئیتی آمار تجمیعی از ۲۵۹ موزه، پایگاه و بنای تاریخی را یک میلیون و ۱۷۷ هزار و ۳۷۵ نفر اعلام نمود. ما مجری قانون هستیم دانایی نیا رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کاشان در رابطه با افزایش نرخ ها گفته؛ هزینه های نگهداری مجموعه های تاریخی بسیار زیاد است، به صورتی که سال جاری فقط یک میلیاردریال (۱۰۰ میلیون تومان) صرف شست و شو و آفت زدایی باغ فین شد و بارندگی های اخیر هم خسارت زیادی به برخی مکانهای تاریخی زد که این مبلغ باید از محلی تأمین شود. وی تصریح کرد: برپایه مصوبه جدید قیمت بلیت باغ فین از ۵۰ هزار ریال به ۴۰۰ هزار ریال افزوده شد که سبب گلایه گردشگران شده است و بهتر بود که این افزایش قیمت در طول سال انجام می شد. دانایی نیا اظهار داشت: با هدف پشتیبانی از گردشگران و جبران این افزایش قیمت، با پرداخت ورودی باغ فین، بازدید از موزه ملی کاشان و حمام باغ فین که قبلاً بلیت و تعرفه جداگانه ای داشت، مجانی خواهد بود. مدیر مجموعه باغ فین کاشان هم گفته است: بلیت مکانهای گردشگری که در حوزه میراث فرهنگی هستند در سرتاسر کشور افزایش قیمت هشت برابری داشته اند و حتی برخی از بناها افزایش بیشتری یافته است و ما مجری این قانون هستیم.
در نوروز خیلی ها در زمان مسافرت، برنامه ریزی برای اتفاقات پیشبینی نشده را می کنند ازاین رو مسافری که مثلا به شیراز رفته تا تخت جمشید را ببیند اساسا با افزایش نرخ بیشتر از این هم به تخت جمشید خواهد رفت چون یا آنرا ندیده یا دیگر فرصتی پیدا نمی کند که آنرا ببیند ازاین رو ترجیح می دهد از طریق رفته برنگردد. اما در جایی مانند تهران، بازدیدکننده تهرانی برای چند بار می خواهد به کاخ گلستان برود و ۲۵۰ هزار تومان برای هر نفر بپردازد؟ کما این که برخی از بازدیدکنندگان این کاخ هم از طریق رفته برمی گردند چون برای یک خانواده چهار نفره باید یک میلیون تومان هزینه بلیت موزه بدهد.
از طرفی بعضی از افراد می گویند این تغییر قیمت که باید برپایه قانون با نظر هیأت وزیران تغییر کند، هنوز تأیید نشده و هیچ مصوبه ای در کار نیست. منتها از آنجائیکه چند سال قبل ضرغامی مجوز افزایش هزینه را گرفته بوده، همان را برای ایام عید اعمال کرده است تا واکنش ها را ببیند. بعد از عید هم تصمیم می گیرند که همان قیمت بماند یا نه.
مدیرکل موزه ها از عرضه اطلاعات امتناع می کند!
برخی دیگر می گویند که این مصوبه وجود دارد اما دلیلی برای مخفی نگه داشتن آن از جانب وزارت میراث فرهنگی نمی یابند. در اینباره هادی میرزایی مدیرکل موزه های کشور در گفتگو با خبرنگار مهر از هر گونه پاسخ به این مورد امتناع کرده و می گوید: تغییر نرخ بلیت، مصوبه دارد ولی مجاز به نمایش آن نیستیم!
عدم شفافیت وزارت میراث فرهنگی در برابر چنین اقدامی هنوز نامشخص است.
با این وجود وزارت میراث فرهنگی شرایط جدید و تسهیلاتی برای بازدید از موزه ها در نظر گرفته است.
گروه هایی که حالا مشمول «بازدید رایگان» موزه ها و اماکن زیر پوشش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می شوند بدین سان اعلام شده اند:
۱ خانواده های دارای ۵ فرزند و بیشتر
۲ کودکان و نوجوانان تا ۱۲ سال
۳ پیشکسوتان، استادکاران و هنرمندان میراث فرهنگی، صنایع دستی و راهنمایان گردشگری
۴ پژوهشگران و محققان
۵ افراد زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی
۶ تمام دانش آموزان، دانشجویان، معلمان و اساتید (فقط) در روزهای دهه فجر و روزهای دانش آموز، دانشجو و معلم
۷ اشخاصی که به منظور فرایض و آئین های دینی در ساعات مقرر وارد مساجد و اماکن متبرکه می شوند
۸ مدعوین و میهمانان رسمی دولت
۹ کارکنان سایر دستگاههای اجرایی
۱۰ کارکنان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان های وابسته به همراه خانواده آنها
گروه هایی که از «بلیت نیم بها» بهره مند می شوند هم بدین سان اعلام شده اند:
۱ خانواده های دارای سه و چهار فرزند
۲ دانش آموزان و دانشجویان به صورت انفرادی و گروهی به همراه معلمان و سرپرستان
۳ خبرنگاران
۴ بازنشستگان به همراه افراد تحت تکفل
غیر از موزه های وزارت میراث فرهنگی، موزه های شهرداری هم گران شده اند اما به میزان معقول تری.
پیش از این موزه های شهرداری تهران هم افزایش قیمتی را در بلیت های خود اعمال کردند اما نیمه دوم اسفند این نرخ ها علنی شده بود. مثلا اعلام گردید که بلیت بازدید از سکوی دید باز برج میلاد ۱۰۰ هزار تومان، برای سه طبقه ۱۸۰ هزار تومان و برای سکو، گنبد آسمان، موزه مشاهیر و موزه شهرداری ۳۰۰ هزار تومان تعیین شود.
همچنین پیشنهاد کمیسیون و شهرداری برای بلیط بازدید از خانه موزه ها برای بازدیدکنندگان خارجی ۱۲ هزار تومان، باغ موزه ها ۹ هزار تومان و خانه موزه ها پیشنهاد کمیسیون فرهنگی و اجتماع ۸ هزار تومان و شهرداری ۷ هزار و ۸۰۰ تومان است.
پیشنهاد این کمیسیون و شهرداری برای نرخ بلیت بازدید از موزه ها برای بازدیدکنندگان داخلی ۳۰ هزار تومان، پیشنهاد کمیسیون برای باغ موزه ها ۲۵ هزار تومان و شهرداری ۲۴ هزار تومان و خانه موزه ها پیشنهاد کمیسیون ۱۰ هزار تومان و شهرداری هشت هزار و ۴۰۰ تومان اعلام گردید.


منبع:

1403/01/09
16:57:53
0.0 / 5
90
تگهای خبر: توریست , دستگاه , سایت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912