فراجا گردشگری
شیراز میزبان گردشگران سلامت

ظرفیت های گردشگری سلامت بیماران خارجی كه حال اقتصاد راخوب می كنند

ظرفیت های گردشگری سلامت بیماران خارجی كه حال اقتصاد راخوب می كنند فراجا: توریستهای خارجی كه برای درمان وارد كشورمی شوند می توانند با ارزآوری بالا، حالِ اقتصاد را بهبود بخشند و شرایط را برای تولید اشتغال جدید فراهم نمایند.خبرگزاری مهر- گروه استان ها: پیشرفت های علمی كه پزشكان شیراز در طول سال های اخیر كسب كردند سبب شده این شهر به قطب پزشكی تبدیل گردد و شیراز همواره محل رجوع بیمارانی از سراسر كشور بخصوص جنوب كشور باشد.
اما امروز این مركزیت به سایر كشورها هم تسری یافته و حالا بیماران خارجی هم برای پیمودن مراحل درمانی خود به شیراز می آیند. بیمارانی از كشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی اروپا امروز از خدمات پزشكی متخصصان شیرازی بهره می برند تا نام شیراز در عرصه پزشكی و سلامت بیش ازپیش بدرخشد.
۲۰۷۰ توریست سلامت وارد فارس شده اند​
این در حالی است كه گردشگری سلامت بعنوان یكی از ابعاد حوزه گردشگری این روزها می تواند كمك حال مؤثری برای اقتصاد فارس و كشور بوده و باوجود مشكلات اقتصادی، ارزآوری مناسبی را به همراه داشته باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی شیراز در ارتباط با برنامه های این دانشگاه برای جذب توریست سلامت به خبرنگار مهر اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تابحال حدود دو هزار و ۷۰ نفر توریست سلامت وارد استان فارس شده اند.
عبدالخالق كشاورزی بیان كرد: این گردشگران بیشتر برای جراحی چشم، جراحی پلاستیك و همینطور جراحی های تخصصی بیمارستان پیوند و... به استان فارس آمده اند.
بیشتر گردشگران سلامت از كشورهای عمان، عراق و قطر بوده اند البته از بعضی از كشورهای اروپایی ازجمله انگلستان و سوئد هم بیمارانی داشته ایم وی در پاسخ به اینكه بیشتر این بیماران از چه كشورهایی بوده اند، افزود: بیشتر گردشگران سلامت از كشورهای عمان، عراق و قطر بوده اند البته از بعضی از كشورهای اروپایی ازجمله انگلستان و سوئد هم بیمارانی داشته ایم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی شیراز با اشاره به اینكه آمار گردشگران سلامت از اروپا در حال افزایش می باشد، اضافه كرد: برای اغلب بیمارستان های خصوصی شیراز مجوز ملی جذب گردشگر سلامت صادرشده كه این امر در افزایش تعداد بیماران خارجی تأثیر بسزایی داشته است.
دكتر كشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود از انعقاد قراردادی بین عمان و دانشگاه علوم پزشكی شیراز جهت راه اندازی یك كلینیك اطلاع داد و تاكید كرد: بر این اساس مقررشده كه ۵۰ درصد اعتبار توسط سرمایه گذار و مابقی توسط دانشگاه علوم پزشكی شیراز تأمین شود كه این امر در افزایش گردشگران حوزه سلامت هم تأثیرگذار است.
وی اظهار داشت: در این راستا مقررشده كه پزشكان متخصص از شیراز اعزام شده و بیماران را ویزیت كنند اما جراحی بیماران در بیمارستان دولتی و تخصصی شیراز صورت گیرد.
برنامه برای اعزام بیماران از تاجیكستان و عراق
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی شیراز اظهار داشت: علاوه بر این برنامه هایی برای اعزام بیماران از تاجیكستان و عراق هم به صورت ویژه در دستور كار است البته باید به گونه ای برنامه ریزی شود كه درمان در شیراز به صرفه باشد.
كشاورزی از فعالیت دایره گردشگری سلامت در دانشگاه علوم پزشكی شیراز اطلاع داد و تاكید كرد: باید جاذبه های خوبی برای جذب توریست در حوزه سلامت وجود داشته باشد كه در این راستا برنامه هایی در دستور كار است.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با اشاره به اینكه این استان دارای پتانسیل های زیادی در حوزه گردشگری می باشد به خبرنگار مهر اظهار داشت: در حوزه علمی و پزشكی ظرفیت های ویژه ای در استان فارس وجود دارد كه بر این اساس همیشه بر روی گردشگری سلامت تاكید ویژه ای می گردد.
مصیب امیری با اشاره به اینكه از ابتدای امسال بر روی گردشگری سلامت تمركز زیادی شده است، اضافه كرد: بر این اساس در نمایشگاه گردشگری كه مقرر است آذرماه برگزار گردد یكی از موضوعات و محورهای اساسی نمایشگاه گردشگری سلامت است.
وی با بیان اینكه از ابتدای امسال ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر توریست فقط از كشور عمان به استان فارس آمده اند، بیان كرد: برای جذب توریست در این حوزه باید زیرساخت ها و امكانات ازجمله ایرلاین، هتل ها و... فراهم باشد كه البته استان فارس در این رابطه زیرساخت های خوبی هم دارد.
زمانی كه یك توریست برای درمان به ایران و استان فارس می آید اساساً ارز زیادی را با خود می آوردمدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با اشاره به اینكه ارزآوری گردشگران سلامت زیاد است، اظهار داشت: زمانی كه یك توریست برای درمان به ایران و استان فارس می آید اساساً ارز زیادی را با خود می آورد چونكه علاوه بر هزینه های درمان، هزینه هتل، رفت وآمد و... هم دارد.
وی با اشاره به اینكه باید هزینه های درمان و... برای توریست هم مقرون به صرفه باشد، اضافه كرد: ارز خارجی به اقتصاد كشور و استان فارس كمك می نماید ازاین رو ضروری می باشد بر روی جذب توریست سلامت تمركز و زیرساخت ها را برای حضور وی فراهم نمود.
امیری اظهار داشت: بعنوان نمونه مشهد بیشتر توریست مذهبی دارد اما استان فارس با عنایت به وضعیت تاریخی و گردشگری كه دارد علاوه بر توریست مذهبی، در این دو حوزه هم توریست دارد به گونه ای كه پنج میلیون توریست خارجی و داخلی به فارس آمده اند ازاین رو با عنایت به وضعیت پزشكی استان باید شرایطی فراهم گردد تا در جذب توریست سلامت هم بتوانیم به توفیقاتی دست یابیم.
گردشگری سلامت اشتغال را هم رونق می دهد
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اظهار داشت: به صورت حتم اگر در حوزه گردشگری سلامت موفق به جذب توریست شویم علاوه بر ارزآوری می توان در حوزه اشتغال هم به موفقیت دست یافت.
وی با تاكید بر اینكه برای جذب توریست سلامت هدف گذاری شده، افزود: باید سازوكارهای جذب توریست سلامت را در نظر گرفت تا بتوانیم در این حوزه هم در جذب توریست موفق عمل نماییم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی هم در این رابطه به خبرنگار مهر اظهار داشت: مبحث گردشگری سلامت حوزه بسیار خوبی است و می تواند برای استان فارس و كشور مفید واقع شود.
مسعود رضایی با اشاره به اینكه در حوزه گردشگری سلامت می توان كار كرد، اضافه كرد: این مسئله یك مبحث اساسی است كه باید برای آن برنامه ریزی شود چونكه در كشور و بخصوص شیراز بعنوان قطب پزشكی ظرفیت های زیادی وجود دارد.
وی افزود: استان فارس از گذشته همواره شاهد حضور گردشگران سلامت از كشورهای حوزه خلیج فارس بوده اما باید بر روی این مورد تمركز كرد تا بتوان گردشگران زیادی را در حوزه سلامت جذب كرد.
لزوم تأمین زیرساخت ها
این نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی یكی لزوم ها برای جذب توریست سلامت را فراهم كردن زیرساخت ها عنوان نمود و اظهار داشت: گردشگری كه برای درمان به استان و شیراز می آید باید زیرساخت های حضورش تأمین باشد و بتواند از امكانات رفاهی خوبی استفاده نماید.

رضایی بیان كرد: متأسفانه در استان فارس در حوزه حمل ونقل و... موفق نبوده ایم ازاین رو باید در این حوزه ها هم برای جذب توریست سلامت برنامه ریزی كرد.
وی با اشاره به اینكه گردشگری سلامت در اقتصاد هم تأثیر زیادی دارد، افزود: در این راستا باید با برنامه ریزی دقیق وارد شد تا بتوان امنیت توریست را در حوزه های مختلف ازجمله گردشگری و اقتصادی فراهم نمود.
رضایی اظهار داشت: باید شرایط ورود بخش خصوصی را به این بخش تسهیل كرد و توسعه گردشگری سلامت در شیراز با انسجام میان بخش خصوصی، دانشگاه علوم پزشكی، نظام پزشكی و بیمارستان های بخش خصوصی و دولتی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه ظرفیت گردشگری سلامت در شیراز مغفول مانده است، اضافه كرد: گردشگری سلامت و بخش درمان یكی از توانمندی های استان فارس و شهر شیراز است كه باید موردتوجه قرار گیرد.
راه اندازی شهر سلامت در شیراز
نماینده دیگر مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینكه یكی از مزیت های استان فارس و شیراز علاوه بر حوزه فرهنگی، تاریخی و مذهبی فرصت های پزشكی و سلامت است به خبرنگار مهر اظهار داشت: این استان در حوزه های متخلف همچون درمانی و پزشكی دارای پتانسیل های زیادی است كه با عنایت به شرایط موجود باید از این فرصت ها بهره برد.

علی اكبری پیرامون راه اندازی شهر سلامت در شیراز بیان كرد: مقرر است شهر سلامت در قسمت غربی شهر شیراز راه اندازی شود كه در این راستا تملك زمین صورت گرفته و فقط كمی مشكلات محلی وجود دارد كه بزودی رفع خواهد شد.
وی بیان كرد: به صورت حتم با راه اندازی شهر سلامت در شیراز می توان از فرصت های درمانی بیشتر از وضعیت موجود بهره برد و به جذب توریست در حوزه سلامت هم كمك خواهد شد.
فرصت های پزشكی زیادی هم در حوزه درمان و هم مراكز درمانی تخصصی در شهر شیراز وجود دارد كه باید از تمامی این فرصت ها استفاده كردنماینده مردم شیراز در مجلس افزود: فرصت های پزشكی زیادی هم در حوزه درمان و هم مراكز درمانی تخصصی در شهر شیراز وجود دارد كه باید از تمامی این فرصت ها بهره برد.
اكبری به تحریم ها اشاره نمود و اظهار داشت: زمانی كه كشورها در تحریم هستند بهترین روش برای پویایی اقتصاد جذب توریست در حوزه های فرهنگی، تاریخی و سلامت است چونكه این امر سبب پویایی اقتصاد خواهد شد.
وی بیان كرد: یكی از طریق های كسب درآمد و تولید شغل جذب توریست است ازاین رو باید این مورد بعنوان یك مسئله اساسی موردتوجه قرار گیرد.
نماینده مردم شیراز با اشاره به اینكه باید در حوزه گردشگری سلامت درمان ارزان تر باشد، اظهار داشت: مردم كشورهای دیگر در حوزه درمان همیشه به دنبال بهترین پزشكان و درمان هستند ازاین رو باید با شناساندن شهر شیراز به مردم كشورهای مختلف و پتانسیل های درمانی این استان برای جذب توریست سلامت اقدام نمود.
اكبری تاكید كرد: توریست سلامت در تولید فضای بهتر كسب وكار مؤثر است.
وی اظهار داشت: گردشگری سلامت آثار قابل توجهی بر اقتصاد شهر و توسعه آن دارد بااین وجود درصورتی كه از این قابلیت های بالقوه استفاده نشود، نمی توان از مزایای حاصل از این صنعت بهره مند شد.

1397/08/21
18:52:07
5.0 / 5
4210
تگهای خبر: پزشك , توریست , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912