فراجا گردشگری
معاون گردشگری در واكنش به مالیات خروج از كشور:

غافلگیر شدیم

غافلگیر شدیم به گزارش فراجا معاون گردشگری در واكنش به مصوبه مجلس درباره مالیات خروج از كشور، اظهار داشت: از این وجود این لایحه اطلاع نداشتیم و غافلگیر شدیم.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مجلس روز سه شنبه (اول بهمن ماه)، ماده ۳۳ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب كرد بر آن اساس سازمان مالیاتی مكلف شد بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز موارد تبصره ۳ این ماده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را بعنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری كل كشور واریز نماید. این مالیات درحالی تصویب شده كه شهروندان ایرانی هنگام سفر به خارج از كشور مبلغی را با عنوان عوارض خروج از كشور پرداخت می كنند.
این مصوبه دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت، خدمه وسائل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از كشور، بیمارانی كه با مجوز شورای پزشكی جهت درمان به خارج از كشور اعزام می شوند و دارنده پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی كه برای معالجه به كشورهای دیگری اعزام می شوند، زوار ایرانی كه در روزهای اربعین حسینی به مقصد عراق از كشور خارج می شوند و ایرانیان مقیم خارج از كشور كه دارای كارنامه شغلی از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هستند، از پرداخت این مالیات معاف كرده است.
بر طبق این ماده قانونی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است از خروج مسافرانی كه مالیات مزبور را پرداخت نكنند، جلوگیری كند.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در گفت و گو با ایسنا درباره این مصوبه اظهار نمود: این مساله مورد نظر وزارتخانه نبوده است، ما هم بعد از تصویب از وجود این لایحه باخبر و حتی غافلگیر شدیم. اساسا پیگیری می نماییم.
وی افزود: نگاه ما به گردشگری خروجی كاملا متفاوت می باشد، بارها گفته ایم گردشگری خروجی و ورودی روند تعاملی دارد. اگر بیشترین سفرها از ایران به پنج، شش كشور انجام می شود، همان كشورها بیشترین توریست را به ایران می فرستند، بدین سبب وقتی تعداد گردشگران خروجی را كم می نماییم نمی توان انتظار داشته باشیم از آن طرف تعداد توریستهای خارجی بیشتر شود. این روند دو سویه است و این اقدامات ما را از حالت متوازن خارج می كند.
معاون گردشگری اضافه كرد: نمی دانم این لایحه ارسالی دولت بوده و یا از طرف مجلس به مصوبات قبلی اضافه شده است. به هر حال ما از نمایندگان و به ویژه فراكسیون گردشگری مجلس انتظار داشتیم بعنوان حامیان گردشگری كه از نیاز این صنعت در شرایط موجود آگاه هستند، این ماده را تصویب نكنند. بنظر می رسد این ماده از لایحه مالیات بر ارزش افزوده می توانست تصویب نشود. بخصوص این كه برای خروج از كشور مبلغی بعنوان عوارض دریافت می شود.
او درباره اقدام این وزارتخانه بعد از تصویب این ماده لایحه مالیات بر ارزش افزوده، اظهار داشت: این لایحه قانون شده است اما هنوز میزان این مالیات تعیین نشده است كه در زمان تنظیم بخشنامه مشخص خواهد شد. بخشنامه را دولت تنظیم می كند، آن زمان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می تواند اقدام نماید و میزان مالیات را به حداقل برساند تا اثرات آن كمتر شود.
تیموری در پاسخ به این پرسش كه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گذشته با وجود مخالفت با مبلغ عوارض خروج اما نتوانست اعتراض خروج را به نتیجه برساند و مبلغ این عوارض را كم كند، اظهار نمود: عوارض خروجی قانون بود اما درباره مالیات بر ارزش افزوده خروج از كشور، نظرمان این است كه در شرایط فعلی صنعت توریسم، اضافه كردن یك هزینه به توازنی كه در تبادلات گردشگری مدنظر است لطمه می رساند، بدین سبب تلاش می نماییم از فضایی كه در قانون وجود دارد، در زمان تنظیم بخشنامه این ماده قانونی، اثرات این مالیات را به حداكثر برسانیم.
منبع:

1398/11/03
20:20:35
5.0 / 5
3954
تگهای خبر: پرواز , پزشك , توریست , توریسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912